• |
ide | kryesore

Ministri i Jashtëm suedez: Nuk jam i sigurt se do të anëtarësohemi në NATO deri në korrik

-Instant, Lajme, Planet


Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pas pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar, por Hungaria dhe Turqia anëtare e NATO-s nuk e kanë miratuar ende kërkesën.


Billström tha javën e kaluar se Suedia do të bëhet anëtare nga samiti i NATO-s në Vilnius në korrik, por me kundërshtimet e Hungarisë, nuk dihet nëse kjo do të realizohet.

“Mendoj se fjala “shpresë” është më e përshtatshme në këtë kontekst”, tha ai.

Turqia ka akuzuar Suedinë për strehimin e anëtarëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja dhe aleatët e saj perëndimorë e konsiderojnë një grup terrorist dhe marrëdhëniet midis dy vendeve u përkeqësuan nga protestat në janar pranë ambasadës turke në Stokholm.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *