• |
ide | kryesore

Dështimi i Ramës me Bechettin dhe gënjeshtrat për 110 milionë euro

-Instant, Kryesore
rama beketi kapexhiu

Shteti shqiptar përpos se ka humbur këtu e disa vite më parë betejën gjyqësore më Francesco Bechettin, që e dënoi atë me 110 milionë euro për mbylljen e televizionit Agon Channel, tani së fundi ka humbur edhe ankimimin për të mos i paguar këto para me pretendimin se ish investitori italian është dënuar nga gjykatat shqiptare. Tani qeveria është e detyruar të paguaj këtë shumë plus kamatat dhe shpenzimet e larta gjyqësore, ose ish pronari i Agon Channel do të bllokojë llogaritë e shtetit shqiptar në bankat e huaja.


Në një Twiter të çuditshëm Edi Rama ia ka veshur vendimin e marrë nga gjykata e arbitrazhit të Bankës Botërore kundërshtarëve të tij politikë Meta dhe Berisha duke shkruar se kjo bëhet për fushatë. “Para çdo fushate del që Beketi i dënuar me 16 vjet burg për mashtrim i mori Shqipërisë 100mln€! Pastaj shokët e tij këtu humbin zgjedhjet dhe kur vjen fushata tjetër del që s’i ka marrë atëherë po i mori tani! Prapë kështu do ndodhë me shokët e mashtros! Deri fushatën tjetër!.


Qëndrimin se bizmesmenit italian nuk do i paguhet shuma e mbajti edhe zv kryeministrja Balluku sot në një dalje para mediave, por ndryshe nga sa thonë ata Gjykata e Arbitrazhit nuk i ka marrë parasysh argumentat e Ramës që e konsideron Bechettin kriminel, por i ka dhënë atij të drejtë duke marrë vendim se mbyllja e televizionit ka qenë e motivuar politikisht.

Në vendimin e ICSID, gjykatës së arbitrazhit të Bankës Botërore, që e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro luajti rol një mesazh kërcënues i Erion Veliajt për pronarin e televizionit (foto poshtë) si dhe ndërhyrja e Engjëll Agaçit që e porosiste Bechettin ta mbante mirë me qeverinë. 

Ndonëse ICSID, gjykata e arbitrazhit e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, shteti shqiptar ka bërë të gjitha përpjekjet për të mos e dëmshpërblyer biznesmenin për të cilin Rama thoshte publikisht se do të marrë noc rrokun.

Lexo me tej:

Andi Bushati: Çështja Becchetti/ Pasqyra e turpit të mediave tona

Por ashtu se dhe tani çdo përpjekje ka rezultuar e kotë që prej janarit të 2021-shit, kur mediat botërore njoftuan se ka filluar të ngrijnë llogaritë bankare të shtetit shqiptar në perëndim. Por si gjithmonë Edi Rama përdori kartën e mohimit. “Është e pavëretë që Becchetti ka fituar. Ajo që ka bërë “Der Standard” është një shkrim skandaloz. Nuk është e rastësishme që çështja e “kazanit” që në anglisht është “fake neës”, është botërore” tha ai pasi gazetat austriake njoftoi se qenë bllokuar paratë e Albkontrollit na bankat e huaja.

Kryeministri ka mbajtur gjithmonë posida mohuese si tani kur fajëson opozitën pasi ai është përgjegjësi kryesor për humbjen e kësaj shumë kolosale. Kur televizioni Agon Channel, u pezullua dhe më pas u mbyll 10 ditë para zgjedhjeve lokale të vitit 2015, kryeministri i parapriu luftës politike të kësaj mediaje kritike më te.

Në qershor 2015, pas sekuestrimit të televizionit Agon Channel dhe aktiviteteve të tjera të biznesmetnit italian, kryeministri bëri deklarata tejet të forta paragjykuese. Ai tha se të ardhurat që financonin këtë ekran ishin “para të zeza”. Po këtë muaj, në një intervistë për vision Plus, Kryeministri Rama i përforcoi akuzat e tij duke deklaruar se e konsideron “një sukses ndërmarrjen e një veprimtarie hetimore, për krim ekonomik” dhe se media e Becchetit, Agon Channel “është financuar nga aktivitet ekonomik kriminal”. “Nuk është hetuar media këtu, nuk është goditur Agon Channel është goditur burimi i financimit tejet i dyshimtë si krim ekonomik” përforcoi ai në një intervistë tek “5 pyetje nga Babaramo”.

Rama reagon për Becchettin: Bllokimi i parasë së zezë që ushqente Agon Channel, një sukses

Por të gjitha këto akuza ranë njëra pas tjetrës.

Fillimisht drejtësia shqiptare kërkoi ekstradimin e Francesco Becchettit dhe njoftoi për të Interpolin. Por ai e fitoi gjyqin dhe pala shqiptare nuk u paraqit. Atë e akuzuan për fshehje të origjinës së parave, por ai nxori dokumentin se Agon Channel qe financuar me paratë e ligjshme të fituara në një proces gjyqësor 400 milionësh kundër Deutche Bank.
Më tej, i gjendur në vështirësi në emisionin “Opinion” kryeministri deklaroi se hetimet ishin bërë në bashkëpunim me palën italiane. Vetëm më vonë e pyetur nga gazetarët shqiptarë, ambasada e këtij vendi në Tiranë, mohoi duke thënë se ai ishte një hetim ekskluzivisht shqiptar.

Rama: Hetimet për Becchettin bashkë me italianët, ka pastruar para në Shqipëri

Pra me radhë edhe burimi i parave të pista edhe dëshira për të rikthyer Becchettin me pranga në Tiranë edhe mashtrimi se investigimi qe italo shqiptar, u rrëzuan  dorë pas dore. Më në fund në 24 prill 2019, Gjykata e Qendrës Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) pranë Bankës Botërore, arriti në përfundimin se qeveria shqiptare, me vendimet e saj, ka shkatërruar investimet e bëra nga Becchetti dhe ortakët e tij në shoqërinë mediatike Agon Set, pjesë e të cilit ishte dhe televizioni Agon Channel.

Becchetti për median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipëria duhet të paguajë 140 milion euro

Ky dëm me kosto mbi 110 milionë euro ka ardhur vetëm prej veprimeve të pamatura të Edi Ramës. Ende nuk dihet nëse ai e ka goditur biznesmenin italian për llogari të një pale të tretë, apo thjeshtë për të hequr qafe një media kritike.

Por një gjë është e sigurtë: Edi Rama ka pasur gjatë gjithë kësaj kohe diçka për të fshehur. Prandaj ai krijoi dhjetra alibi dhe vazhdon të gënjejë deri në fund. Një nga gjërat e dyshimta është se në kokfortësinë e kryeministrit për tsh mos paguar paratë është impikuar edhe studioja e gruas te lobistit të tij Tony Blair. Studioja e Chery Blair, “Omnia Strategy” është paguar deri tani me afro 1 milionë euro nga shteti shqiptar duke humbur në të gjitha tentativat për të shpëtuar paratë që i duhen paguar Francesco Bechettit për mbylljen politike të televizionit të tij.

©Lapsi.al24 Comments

 1. Sot Lelo erdhi i tronditur në kafe. Doktori e kishte thirrur dhe e kishte bërë për një lek, pasi dëgjoi që Edi Rama do bënte një podcast.
  -Kjo është ideja ime i tha. Më ke futur thikën pas shpine. Më ke dekonspiruar tek Edi Rama.
  Lelo ishte mbrojtur, por tërbimi i Doktorit ishte i madh.
  -Si t’ia bëj i tha Mulit. E kam keq punën. Nuk më qas më në zyrë.
  -E gjejmë tha Muli. Bëjmë një fabulë që informacioni ka rrjedhur nga zyra e Doktorit tek grupi i Salianjit.mbas syrit dhe lapsi si mediat e rublave ruse vazhdojne avazin e vjeter me beketin,cudia mbrojne nje nga mafiozet e plerave ne europe,nje i denuar nga gjykatat shqiptare me 100 milion euro

  1. Plerat e kuqe sikur te ua q …sh gith fisin ok thon vetem te degjeneruarin Ram gelbazen lereni mos e ngaterroni😂🤣

   1. Ju plehrat jeni njësoj. Amerika thotë , ju të ridhjerjes ( rithemelimit) do hani atë që dhisni.
    Po pse dëgjoni ju. Shkoni pas SRB-it si cjapi te kasapi.
    Epo hani m.t deri në vitin 2029.

    1. Kjo ( po t’a shikosh nga distanca) quhet agoni e pushtetit, I cili nxjerr lloj lloj bythqiresh dhe kurvash/kartore qe mundohen,( ndoshta ne menyre te pavetedijshme) te zgjasin agonine e pushtetit , duke e ngaterruar me nje segment te shendoshe…..
     Rama eshte ne aktin e fundit te tij ! Konsiderojeni agoni apo prognoze , fakti eshte qe po bie….dhe ju garantoj qe kur te bjere, zhurmen ka per t’a patur shume te madhe….gati te krahasueshme me zullumet qe i ka bere ketij populli dhe vanitetin idiot dhe steril qe e karakterizon!

    2. Po cila Amerikë o lumëmadh.Amerika majtiste marksiste.Ajo që urren ish të përndjekur dhe ata që vuajtën komunizmin!!Ti pa tjetër je ndonjë enverist që dikur e urreje Amerikën tani e don.Por mos kujto se do vazhdojë gjatë.Ne Shqipëri tanimë jo vetëm ajo pjesë e vendit por dhe pjesa skeptike e kanë kuptuar që Amerika jonë e dashur po shkatërrohet nga e majta.Nuk është ajo që ruan ekuilibrin politik por mbështet neodiktatorët.Dhe shqiptarët nuk besoj se duan një diktaturë të re dhe pse e mbështetur nga Amerika.Dhe diktaturën Hoxhiste e përmbysën dhe ish komunistë gjë që do t’a bëjnë dhe me neodoktaturën Ramiste.

  2. O gomar 16:37!
   Kujt i plasi per rublat ruse,kujt i prishin pune ato;
   Na dhembin parate qe i fitojme me djerse dhe po na i zhvatni si egersira per tekat tuaja,ju zente mallkimi i popullit,i asaj pjese qe robtohet dhe nuk shitet,u shofshit me fis e me fare o bar i keq qe keni zene gjithe fushat!

  3. Dhe ti o injorant patronazhist i thekur , vazhdo të hash mutin e Ramës e m.q.se nuk je ngopur 10 vjet , vazhdo me mutin e “mafiozit të plehrave” se ndoshta , pas 110 milion€ që të rrëmben , për syleshat si puna jote , do të tregohet pak zemërgjerë e t’ju japë plehrat e Europës për të ngrënë .

 2. fajin e ka saliu!

  O kimeteeeeeee dil mi dreq thuji qezjarrin e vuri berisha

  O shqyfshin qente e plenave mi zhgarravine femer.
  Pidhi satom moj yuri kim , do i paguje 110 miloon euro plus 5 miliion nusja e blerit per avokatine

  Kim how much does rama pay you under the table?

  Corrupted!

 3. Ore ju te Lapsit, ceshte ky titull mor jahu? “Rama deshton me Bechettin” Pse deshtim i thoni

  ju qe Rama te fitoje te pakten 50 milion euro ne xhep nga kjo afere.Per kedo eshte e qarte se

  keta te dy jane ne marreveshje te perbashket per te humb gjyqin Shqiperia e pastaj parate e

  fituara ti ndajne bashke. Kaq e thjeshte. Dhe si gjithenje ne keto afera nje personazh qe vjen

  rrotull, z. Makbeth, ah me falni z. Blair ajo qe kosit miliona euro nga taksat e vendit me te varfer

  te Europes qe burri i saje te beje avokatine e reggjimit me te korruptuar te planetit.

 4. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

  Shqipërinë nuk i afrohet në funksionim e Shtetit as Simbabves?
  Edvin Droga ngjan me personazhin e Rromanit “Pirati bëhet Papë” ,një mashtrues ordiner,një skizofren që drogohet prej 30 vitesh, rast i vetëm në Botë.Edvin Droga akuzoi non gratat e opozitës por u bashkua me non gratën Tom Doshi që “e largoi”,por në zgjedhjet lokale doli ne Shkodër bashkë me të,sepse nuk e ka problem të lëpijë atë që pështynë.Edvin Droga e ka zhytur Shqipërinë në borxhe dhe mjerim,gënjen për gjithshka,nuk mbanë asnjë premtim,ka shkelur ligjet më shumë se të gjithë Kryeministrat e Botës marrë sëbashku.Rast i vetëm në Botë, kerkoi të afirmohej si piktor ne moshën 59 vjec kur u bë Kryeministër!
  Skënder Gjinushi Kryetar i Akademisë së Shkencave ,Kryetar i një Partie pa përfaqësues në Parlament dhe merrte një rrogë nga Lekët e takspaguesve shqiptar,kandidoi gangsterin Tom Doshi që PS-ja e largoi si person non grata,të cilit më pas ja shiti Partinë,Partinë që ka sot tre deputetë në Parlament,sepse sot gangsteri Doshi blen 30% të shkodranëve!Ky është Kryetar i Akademisë së Shkencave,Kryetari i elitës shqiptare,llum e fekale! Ka rast tjetër në Botë si ky?
  Tom Doshi,një gangster që ka gjunjëzuar Shtetin dhe politikën,një miliarder që nuk është kontrolluar asnjëherë nga drejtësia për prejardhjen e pasurisë, dy djemt e tij kan pasur shpesh konflikte me armë dhe herën e fundit plagosën një polic,por askush nuk di se cfar ndodhi më pas.Pablo Escobar arriti deri në Këshillin Bashkiak,Doshi deri në Parlament!Ky është rasti i vetëm në Botë që Escobari as nuk e ka ëndërruar.

 5. O Edvin or trim qenefi
  Per trimni i’a kalon miut,
  Si ka mundsi qe t’a don shume qejfi
  Te gjitha fajet me i’a vu Saliut?!

  Si gjithmone je shume n’hall
  Se s’ke ma lek me ble vota,
  Merrja mbrasht koqes McGonigal
  E leni justifikimet e kota!

  Ke Ducken Kucken bashke me Nezen
  Ne mos keto ke edhe Bilalin
  Mos harro ke edhe Kimin,tezen
  Ato kane me t’a zgjidhe hallin!?

  1. Kjo ( po t’a shikosh nga distanca) quhet agoni e pushtetit, I cili nxjerr lloj lloj bythqiresh dhe kurvash/kartore qe mundohen,( ndoshta ne menyre te pavetedijshme) te zgjasin agonine e pushtetit , duke e ngaterruar me nje segment te shendoshe…..
   Rama eshte ne aktin e fundit te tij ! Konsiderojeni agoni apo prognoze , fakti eshte qe po bie….dhe ju garantoj qe kur te bjere, zhurmen ka per t’a patur shume te madhe….gati te krahasueshme me zullumet qe i ka bere ketij populli dhe vanitetin idiot dhe steril qe e karakterizon!

 6. Kaq INJORANTE POPULL JEMI QE I BESOJNE AKOMA KETIJ MAFIOZI EDVIN
  PIKTORI TALENT (56 vjeç!!!!) Po ndjek gjurmet e babait te genjeje dhe mashtroje gjithe jeten , bythelepires ne breza

  1. 56 vjeç në qofsh ti , se gallofit , që mezi përçapet , i rëndojnë 59 të thekura + vjetët e dystimit të trurit me drogë + vjetët me kartel psikiatri dhe hajde bëj vetë llogari , që dashtë zoti , sa më parë ti perëndojë sytë që deri tashmë zgurdullon si i çakërdisur .

 7. Apeli i ish deputetit demokrat: Mos rrini fanatikë të Berishës, ai është një kolerë që po zhduk PD-në,shpellkaret e cecenet qe vazhdojne te shkerdhejne motrat vajzat nenat e tyre me urdher te salihut me arsyen qe duhet te lindin cecene kopila e dobic qe salihu ti perdori per kavie neper fu shatat e tij kunder shba

  1. I paemer duhet te besh ca gojore.
   Je shumw rende dhe i prapambetur.
   Po nuk mesove gojore je i mbaruar.
   Pastaj leket jepja beketit dhe
   evgjitit.

 8. Por ndryshe nga Basha, Sali Berisha vazhdon të jetë aty, i vendosur deri në fund për shkatërrimin e PD-së.

  E ndërsa Berisha nuk heq dorë nga lufta me të gjithë, Lulzim Basha filmohet herë pas here duke shijuar jetën.Dole nga gjirizi i salihut o miu i kiut salih,po kuptoj qe ti je nje nga te shumtet cecene qe shkerdheni motrat nenat e vajzat tuaja per kenaqesini e babait tuaj shpirteror salih karaxhic berisha

 9. Nese ekziston akoma SPAK, duhet qe te marre dosjen e vendimit perfundimtar te arbitrazhit dhe te konstatoje ku, cilat dhe cilet kane qene shkaktaret e ketij demi kolosal per taksapaguesit shqiptar. Nese konstatohen shkleje flagrante, shperdorime detyre apo cdo lloj tjetre veper penale te vihen perpara drejtesise shkaktaret. Sepse po vazhduam keshtu qe bej ca do me do kokrra e qefit dhe gjynahet individuale dhe karpiçot e zyrtareve ti paguajne shqiptaret KJO NUK SHKON ME.
  Nese nuk e bejne dot kete le ti vene çelesin SPAK-ut dhe te thone publikisht qe ne nuk e bejme dot dhe te hapin krahun se ka njerez te ndershem e te perkushtuar sa te duash.

  1. Po të funksiononte drejtësia Rama duhej të hetohej për këtë skandal.Veprim i kryer individualisht dhe pa respektuar as një ligj.Deri tani vetëm që retorikë ka bërë se faji ka përgjegjësi individuale.Ky është rasti më i pastër që ai të përgjigjet para ligjit.Nuk janë pak.Gjithsej sëbashku bëhen 145 milionë €.

 10. Unë trishtohem nga fakti se sa trushpëlarë ka Shqipëria.
  Kjo punë ka qenë SKEMË që nga fillimi: Bechetti gjoja kritikon, Rama gjoja s’e duron……arbitrazhi ….dhe….lekët ndahen mes Ramës dhe Bechett-it.
  Lekët i paguan shqiptari tru…..( o sa keq që edhe unë jam shqiptar, dhe hyj në këtë grup të pakurizorëve që nuk kan bythë t’i thonë politikanëve si Rama-Saliu-Meta: STOP)
  By the way: Unë jam shumë krenar që jam kështu siç jam- SHQIPTAR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *