• |
ide | kryesore

Hija e Prokurorisë në rrugëtimin Champions, rrezikojnë Roma e Lazio: Tare e Lotito dridhen

-Instant, F1, Sport
Lazio

Tashmë udhëtohet në binarë paralelë të cilët, herët a vonë, do të duhet të kryqëzohen. Nga njëra anë, rezultatet në fushë, me një garë të ngushtë në Champions League e emocionuese si kurrë më parë. Nga ana tjetër, hetimet e prokurorëve për fitimet kapitale. Të fundit janë ato të hapura në Romë dhe Tivoli për lëvizjet e Roma, Lazio dhe Salernitana. Hetime, tani për tani, të kufizuara në drejtësinë e zakonshme, por që së shpejti do të përfundojnë në tryezën e Chine. Ashtu siç ka ndodhur tashmë për Juventusin. Lajmi për kontrollet nga Guardia di Finanza, me blerjen relative të dokumenteve, në zyrat e tre klubeve daton ditën e djeshme. Por çfarë do të ndodhë tani?


Çfarë rrezikon Roma, Lazio dhe Salernitana në nivel sportiv?

Hapat e mëtejshëm janë ato që tashmë dihen fatkeqësisht. Prokurori i FIGC Chiné është në pritje të transmetimit të dokumenteve nga drejtësia e zakonshme. E, padyshim, do të nisë hetimin sportiv vetëm më vonë. Krahasuar me linjën e parë të fitimeve kapitale, kur gjithçka u bë me nxitim, këtë herë Chiné nuk do të lëvizë përpara se të ketë në dorë çdo dokument të mundshëm. Kjo do ti japë mundësinë të kuptojë se cilat mund të jenë kohët. Në rastin konkret, janë përgjimet që ka marrë prokuroria e Romës nga ajo e Torinos në lidhje me klubin verdhekuq. Bashkë me operacionet, të konsideruara të paqarta, mes bardhekaltërve dhe klubit të Salernitana. Të dyja, në periudhën e marrë në konsideratë, pra midis 2012 dhe 2021, lidhur me Claudio Lotito. Presidenti, siç bëri edhe Roma dhe Salernitana, tha se ishte i qetë për transparencën e klubit dhe i gatshëm të vihej në dispozicion të prokurorisë.


Lexo më tej: Igli Tare nën hetim, si dhe blerja e Kumbullës: Guardia di Finanza bastis selitë e Roma, Lazio e Salernitana

Natyrisht është ende shumë herët të hipotezohen pasojat në nivel sportive. Por është e qartë se rreziqet që përballen tre klubet nuk ndryshojnë shumë nga ajo që i ndodhi Juventus. Në veçanti, nenet e Kodit të Drejtësisë Sportive që mund të jenë shkelur janë të njëjtat e kontestuara nga bardhezinjtë. Përkatësisht ai 4 (respektimi i parimeve të besnikërisë) dhe 31 që rregullojnë shkeljet në çështjet menaxheriale dhe ekonomike. Në rastin e parë, siç e shpjegon mirë il Messaggero, parashikohen gjoba dhe dënime me një ose më shumë pike. Në të dytën, mosrespektimi i kodit parashikon rënie për klubin – nëse këto shkelje i kanë lejuar të regjistrohen për kampionatin dhe/ose kupat evropiane.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *