• |
ide | kryesore

Pas takimit me Glover, Alibeaj sulmon Sali Berishën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Alibeaj

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka folur pas takimit me shefen e Vëzhgimit të ODHIR në vendin tonë Audrey Glover.


Ai renditi disa nga shqetësimet që i ka paraqitur Glover për zgjedhjet e 14 Majit. Alibeaj tha se selia e PD është zaptuar nga persona që nuk përfaqësojnë demokratët në mënyrë ligjore.


Alibeaj tha se kandidatët e grupimit të tij janë tërhequr nga gara për bashkitë e vendit, pasi janë gjendur përballë presionit si nga maxhoranca por edhe nga kampi tjetër të Partisë Demokratike.

“Tenderat e hapura, Aktivistin që e kanë në funksion të plotë, administratën në funksion të zgjedhjeve. I bëra të qartë shkeljet e evidentuara nga KQZ. Momentin që nuk ka marrë masat e duhura për të përjashtuar ata kandidatë që rezultojnë të dënuar.

Çështja në PD reflekton te korrektësia e këtyre zgjedhjeve. Ne qëndrojmë në seli të marrë me qira dhe selia jonë është zaptuar. Frekuentohet nga njerëz që nuk përfaqësojnë në PD. Edhe çështjen e mos figurimit të kryetarëve përkatës të koalicionit. Saktësova qartësisht se kush janë subjektet zgjedhore që keqpërdorim fondet dhe administratën. Për situatën që ka ndodhur brenda PD, për pozicionin që kemi mbajtur. I bëra të qartë situatën tonë. Situatën e presionit që ndodh ndaj PD, për përdorimin e mediave dhe çështjen e financimit të partisë. PD gjatë gjithë kësaj periudhe ka pasur presion për të mos bërë fushatë për qytetarët. Është e papranueshme që kandidatët tanë të ndodhen në sulme nga qeveria dhe nga ajo pjesë që pretendon të jetë Partia Demokratike.

Ka një vit e ca që kjo parti është në një presion dhe shantazh që do të thotë fare qartë që ne jemi nisur për të bërë fushatë elektorale për qytetarë kundër regjimit. Njerëzit nuk e kanë menduar të ndodhen nën presion edhe nga një palë tjetër. Sali Berisha nuk e përfaqëson Partinë Demokratike në aspektin ligjor. Unë besoj se demokratët i përfaqësojnë vetëm ata njerëz që mbartin vlerat që demokratët kërkojnë”, u shpreh Alibeaj.12 Comments

 1. Ke te drejte o Ali,..,sepse sipas teje partia qenka nje cope kartoni qe ti e paske ne dore sipas “ligjit”. Dukesh shume i shqetësuar për demokracine ne kete vend dhe per demokratët,por fatmirësisht shume pak veta kane rene ne gracken tende.

 2. Akoma ky me avazin Berisha Berisha …..Ore kur do të vish në vete ti.Kaq naiv je apo bën të tillin.Leri letrat se nuk të kanë vlerë kur je vite dritë larg të qenit demokrat.

 3. Ti , mor kurvar i politikës bastarde që të servir kurvari tjetër paremadhi , nëpërmjet të cilit ti, si maskara ordiner i shitur , zaptove logon , vulën e PD-së , dhe sëfundmi edhe fondet e fushatës , këtu ku je katandisur, bashkë me një grup të paktë njerëzish , çetë mafioze sharlatanësh të puçeve dhe intrigave të parreshtura prej 2 vjetësh, bytha juaj, kërkoni të përfaqësoni edhe vlerat e demokratëve , me llogjikën e Alibab-save hajdutash , se jeni PD-ja e bab Lul-bojziut . Por 14 maji po afron dhe kurvari me çetën putane do ta shohi veten se ku do të përfundojn !

 4. Nuk eshte naiv Alibeu, por po kryen detyren qe ka marre persiper “ne te mire te Shqiperise”.

  Trashegohen me gen ca tipare…

 5. Tegjith ne shqiperi po bejem leke dhe pasuri duke share salen
  PSE te Mo’s e provoje edhe ky me bejko karucin

 6. Alibeaj zar i lali erit. Qenka zaptuar selia. Selia i takon atij qe ka antarsine dhe elektoratin. Ai qe ka vulen ta fusi ne byth se aq i takon.

 7. Profesioni me i sukseshem ne keto 32 vite eshte te jesh antiberishit. Berisha me sa duket
  gezon shendet te mire keshtu qe kane pune edhe shume vite te tjera. Por te kene kujdes
  shendetin e vet se shume nga keta “profesioniste” e kane henger qafen e pates qe nga
  Andrea Stefani e Arben Duka e etj.

  1. te pakten ca e bejn per profesion, per interes dmth e kan kuptu ca hale eshte politika ne Shqiperi dhe thjesht shofin xhepin e tyre. Po ca tu thuash atyre qe u besojn ketyre politikaneve ropqira qe vjedhin, vrasin, sundojn e u cajn dhe karin shqipeve se nuk duan te shkulen nga skena politike, si dinozaur aty, si fosile. Edhe Enveri do i kishte zili keta dinozauret e politikes ton. Por problemi me i madh jan militantet trushpelar qe nuk arrijn te arsyetojn dot me mendjen e tyre dhe presin ca do pellasi udheheqesi. keta jan e keqja me e madhe.

 8. ai që i thonë themeluesi dhe udhëheqësi historik i PD-së, ai në histori mund të hyjë si misionari i Komitetit Qendror të Ramiz Alisë, po jo i demokracisë.

  Berisha ishte besnik jo vetëm ndaj Ramiz Alisë, por edhe Enver Hoxhës. Ishte shumë besnik ndaj mënyrës se qeverisjes së Enver Hoxhës”, u shpreh Gumeni.o cecene te shpellkarit salih kete qe shani tani ky ser bi spiun salih e ka patur bashkepuntor te ngushte dhe minister drejtesie,per ju kucka cecene komuniste atehere ky ishte nga me te diturit qe kishte ne pd keshtu ju thonte salihu dhe ju cecene ja lepinit karari per dite o bushtra te foltores

 9. Si jan ber dumbabistat dhe patronazhistat, me keq se enveristat. Kur vdiq Enveri, enveristat vun kujen, ju duk sikur bota mbaroi, sikur mbaroi gjith ekzistenca. Ja qe nuk ishte ashtu, bota vazhdoi. Edhe dumbabistat nuk e konceptojn dot planetin pa non-gratan. U duket sikur vetem ai (bashk me Like floririn qe i ka degjeneru nder vite demokratet) mund tu japin kuptim jetes se tyre. O shqipe, mendoni edhe me koken tuaj, boll bet neo-enveristin dmth sahilistin. Sala, Rama, Meta i kan zgjidh hallet e tyre, ju boll u kacafytet per ta se ata jan partner, kur do e kuptoni. Te pakten patronazhistat e bejn per interes per nje byrek, edhe suflaket e xen qoses e bejn per lek. Te vjen keq per ata qe vazhdojn e i besojn prallave te trekendeshit te bermudeve.

 10. Qija ropt, shkon Like floriri ne selin e PD e nuk shkojn dot nje pjes e demokrateve. Si arriti kjo pun keshtu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *