• |
ide | kryesore

Intervista e rreme e Schumacher shkakton polemika në rrjet

-Instant, Paparazzi, Slider
Intervista

“Michael Schumacher, intervista e tij e parë!”. Ky është titulli i vendosur në kopertinën e revistës gjermane “Die Aktuelle” për të paraqitur atë që me sa duket mund të duket një lajm ekskluziv. Në fakt, në vitin 2013, ish-piloti gjerman i Formula 1 u plagos rëndë në një aksident në një pistë skish në Meribel dhe, pas kësaj ngjarje tragjike, lajmet në lidhje me gjendjen e tij shëndetësore ishin shpërndarë vetëm përmes njerëzve të tij të afërt.


Për këtë arsye, “fjalët e para” të kampionit mund të kishin rezultuar me rëndësi dhe lehtësim të madh jo vetëm për fansat e tij ende të shumtë por edhe për mbarë botën e sportit. Megjithatë, për fat të keq, këto deklarata në të vërtetë nuk i përkasin Schumacher-it, por, siç raportohet, titulli në një histori të shkurtër të vendosur në fund të faqes dhe përmes disa pamjeve të ekranit do të kishte zbuluar se kjo “bisedë” do të ishte kryer vetëm përmes inteligjencës artificiale.


Një vendim i konsideruar nga shumë njerëz si i pavend dhe absolutisht i keq, aq sa përdorues të shumtë u dyndën në rrjetet sociale për të komentuar negativisht artikullin. Në fakt, ndër komentet në Twitter lexojmë: “E gjithë kjo është e turpshme”, “E neveritshme”, “publikimi i hedhurinave” dhe “Ata kanë zgjedhur të mos respektojnë Schumin [emri me të cilin piloti është mbiquajtur ndër vite – ed] dhe familjes së tij”. Sërish sipas raportimeve, pas këtij publikimi, gazeta mund të jetë subjekt i pasojave ligjore për shkak të pavërtetësisë së intervistës në fjalë.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *