• |
ide | kryesore

Revista franceze: “Mafia Soros”, ç’tregon rasti shqiptar

-Instant, Kryesore, Lajme
soros mafia valeurs

E përjavshmja franceze “Valeurs Actuelles” i ka kushtuar këtë të enjte një investigim të gjatë rolit dhe influencës që luan fondacioni Soros në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe pranë Këshillt të Evropës në të cilin, “Shoqëria e Hapur” dhe Bill Gates janë financuesit më të mëdhenj.


Ky investigim ka zënë vend edhe në kopertinën e revistës ku godet titulli: “Mafia Soros, miqësi, korrupsion dhe propagandë”.


Në fakt interesant është se në këtë shumësi artikujsh një vend i veçantë i takon edhe Shqipërisë. Ndonëse Lapsi.al ka vendosur ta pasqyrojë,  duhet thënë që në fillim se “Valeurs Actuelles” është një media radikale me tendencë sovranisto-konservatore, shumë pranë partive të ekstremit të djathtë francez. Por gjithësesi kurioze është të shihet hapsira që i kushtohet brenda investigimit të saj rolit të Soros në Shqipëri dhe afërsisë së tij me regjimin e Ramës.

Rasti i Darian Pavli

Teza kryesore që tenton të përcillet është ajo se “Open Society” e Soros përmes lobingut, ka sponsorizuar ish punonjës të vet për tu shndërruar në gjykatës të të drejtave të njeriut në Strasburg. Madje sipas një raporti të hollësishëm të përpiluar nga Gregor Puppinck, drejtor i Qendrës Evropiane për Drejtësi dhe Ligj, këta gjyqtarë kanë gjykuar edhe çështje në konflikt interesi, pasi ato mbroheshin nga OJF-të ku ata kishin punuar më parë si rogtarë të fondacionit Soros. Për të ilustruar këtë shembull një artikull i kushtohet edhe gjykatësit të Shqipërisë pranë Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, Darian Pavli. Ai pretendon se ka qenë më parë avokat, por “CV” e tij shkakton debat, thotë revista, duke shtuar se nuk ka asnjë provë që Pavli, -i emëruar në Strasburg në vitin 2018 si propozim i qeverisë shqiptare- të ketë punuar ndonjëherë si avokat ashtu sikurse pretendon. E vetmja punë që i provohet është ajo pranë findacionit Soros në Nju Jork. 

Rasti i Darian Pavlit (foto poshte), për të cilin dhoma shqiptare e avokatisë refuzoi të përgjigjej nëse ai ka qenë pjesë e saj, zë vend edhe në kapitullin: “Shokë dhe kushërinj”, ku përshkruhen lidhjet e atyre që emërohen si gjyqtarë në Strasburg.

“Avokat Pavli është kushëri i kryeministrit Rama, gjë që na bën të ngremë pyetjen se sa i drejtë mund të jetë ai si gjykatës në çështjet që duhet të shqyrtojë kundër qeverisë shqiptare”, shkruan e përjavshmja. Kështu për shembull- vazhdon ajo- Darian Pavli ka gjykuar në Strasburg çështje të cilat lidhen me reformën në drejtësi, një nga autorët e të cilës ai ka qenë vetë dhe e cila, sipas opozitës, ka forcuar pushtetin e kushëririt të tij.

“Shqipëria, mon amour”

Në kapitullin tjetër “Shqipëria, mon amour”, vendi ynë përshkruhet si një rast për tu mësuar në shkollë si ilustrim i ndikimit të Fondacionit Soros. “Ky është një nga vendet ku Open Society ka financuar më shumë (në raport me popullsinë). Arsyeja është e thjeshtë. Eshtë një vend i varfër, i pastabilizuar dhe i korruptuar, pra shumë i dobët përballë influencave. Qartësisht mund të kesh shumë influencë dhe të marrësh përfitimet e investimit shumë më shpejt sesa në Francë apo në Gjermani.

Në Shqipëri Soros ka mbështetur ish opozitën liberale (të përbërë nga shumë trashigimtarë të regjimit komunist), kundër presidentit të shkuar konservator. Fondacioni është sot shumë pranë kryeministrit Rama dhe ka mbështetur reformën në drejtësi që mund të dukej e nevojshme, pra lehtësisht e shitshme tek përendimorët, por që pati një efekt të dyfishtë: i lejoi pushtetit të spastronte sistemin, të hiqte qafe opozitarët dhe të përforconte kontrollin mbi drejtësinë”.

Përgjatë artikujve nuk lihet asnjë dyshim se Fondacioni Soros që ka financuar reformën në drejtësi e ka dorëzuar atë në duart e pushtetit. E këtu përpos rastit të Darian Pavlit, një ish punonjës i fondacionit, hartues i reformës shqiptare dhe tani i katapultuar në Strasburg, jepet edhe ai i zëvendësit të tij, Sokol Berberi, që ishte njëri nga tre emrat që qeveria shqipëtare i propozoi Gjykatës Evropiane e të Drejtave të Njeriut. “Ai është emëruar edhe pranë Komisionit prestigjoz të Venecias që mbikqyr kushtetutat e shteteve Evropiane. Edhe Berberi ka afërsi me qeverinë, ose me botën e errët lokale. Ai është kunat i ish ministrit Fatmir Xhafaj që nga ana e tij është vallai i një trafikanti ndërkombëtar droge, Agron Xhafaj”.

Sa duhet ti besojmë?

Natyrisht, të dhënat dhe faktet e paraqitura, ndonëse janë të besueshme për pjesën më të madhe të shqiptarëve duhen relativizuar kur vjen puna se ato janë raportuar në një media si “Valeurs Actuelles”, e cila e sheh Soroson nën dritën e të gjitha teorive konspirative kundër tij. Psh, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, ne të Lapsi.al, që po e botojmë këtë shkrim na dha të drejtë ndaj sekuestrimit të pushtetit të Edi Ramës, në çështjen e vjedhjes të të dhënave të qytetarëve shqiptarë për tu përdorur prej patronazhistëve të Rilindjes.

Kopertina te tjera qe Valeurs Actuelles i ka kushtuar George Soros

Prizmi i “Valeurs Actuelles” në denoncimin e Sorosit, nuk lidhet me ndikimin mbi çështje të përditshme, por me shtyrjen përpara të axhendave LGBT, mbrojtjes të Eutanazisë, apo betejave të tjera ideologjike që merr përsipër të çojë përpara Open Society, përmes gjykatësve të Strasburgut. Gjithësesi, sado me lupë të shikohet ky këndvështrim, kurioze është se Shqipëria paraqitet si një shtet i vogël, që Sorosi e përdor si laborator eksperimental për ideologjinë që kërkon të bëjë mbisunduese. 

Përgatiti Lapsi.al/Burimi Valeurss Actuelles 63 Comments

 1. Sikur eshte nje marveshje mes komshive tone qe shqiperia te stagnoj,mos te kete zhvillim ekonomik,te mos kete armate te forte,mos te kete investime nga jashte…! Ne kete fatkeqesi te shqipetarve ka dore edhe Soros ,qellimi eshte te ndalet shqiperia dhe shqipetaret ne ballkan marrin fund,te mos Jan zot te vetit,kjo eshte ka ndodh me sukses nga qarqe te ndryshem…! Prandaj dyshoj qe qeveria rama do kete jetegjatesi SI xhaxhi …Deri sa zoti ta merr …!

  1. Shume mire e ke, por me thuaj nje politikan shqiptar qe nuk ka mare financime nga Soros.
   Ose me thuaj nje politikan qe nuk e ka takuar Xhorxhin apo djalin e tij.

    1. hahaha, Saliu ka qen i pari qe ka marr lek nga ky. Informohu icik qe te thuahs ndonje gje me mend:

     The Open Society Foundation for Albania was founded in 1994 in our country. This year the president was Sali Berisha, who enabled its creation. But once he came to power in 2008, he backed this foundation again. In 1998 George Soros established the Besa Foundation, which would operate as a legal entity, as a non-governmental, non-political and non-profit organization, in accordance with Albanian legislation. Besa Foundation started its activity in May 1999 with DCM, No. 207 dated 28.04.1999 when the Urban Microcredit project was transferred to BESA Foundation with the founder SOROS Foundation. In 1999, the Albanian government transferred 309,864,911.50 ALL (over $ 3 million) of assets of the Albanian Development Fund (state institution) to the Besa Foundation. In the years 2004-2006, The Besa Foundation has received a loan from the Spanish Agency for Cooperation and Cooperation in the amount of 7 million Euros. These funds are mediated by the Albanian Government. But in the context of consolidating the activity of the institution, the Board of the BESA fund and the Founder (OSF-A) in June 2008 decided to approve the plan to transform the BESA fund from the status of an NGO to a new legal status as a joint stock company. The Executive Board of Soros, decided that in addition to the Besa Foundation, the following will be created: “ABC” Foundation (Albanian Besa Capital) and “Besa” Fund sh.a. The Albanian Government, represented in this case by the Minister of Finance, Mr. Ridvan Bode, agreed that all obligations and rights that Besa Foundation had with the Albanian government to transfer to Fondi Besa sh.a. So at this time the name Ridvan Bode came out. This state recognition of the transfer of the obligations of a foundation to a business is an unprecedented legal and financial case in the history of Albanian finance. So there is no way for a foundation to transfer capital and liabilities to a business. Meanwhile, debts of millions of dollars were paid from the taxes of Albanians.

    2. Valeurs actuelles eshte reviste e fondamentalisteve fetar katolike qe jane kunder te drejtave te njeriut dhe ne vecanti te drejtave te grave dhe femijeve. Perpara se te merren me Pavlin te merren me pedofilet e kishes katolike.

   1. Ne rastë se nuk reagon inteligjenca shqiptare sa nuk është vonë shqipëria gradualisht po shpërbëhet , udhëheqja politike 30të vjeqare i ka shitur vlerat kombëtare , ku ka pëfunduar arsimi dhe kultura, ku ka përfunduar shëndetsia , rendi dhe drejtësia Gjykatat, pasuritë nën toksore e natyrore , Hidrocentralet dhe mineralet , prandaj duhet të mobilzohemi kundra hienave politike majtas apo djathtas , majtas apo djathtas ka sa të duash njerëz që e duan Shqipërinë dhe ardhshmen e kombit.

 2. o Lapsi gazeta te ciles i referoheni cfar ska then per shqiptaret, na ka ber majmuna fare, fyerje te renda raciste. Mos i qini ropt fare tani, se po t merret per te vertet ca ka then kjo gazet, ne dalim njerez me bisht.

  1. Pse te duket e cuditshme o i paemer i ores 10:30? A nuk jeni majmuna joprimate ju patronazhistet dhe aktivistet? A nuk e pate qe edhe bangladeshasit nuk pranojne te rrine ne kete vend ku qeverisin ca maskarenj dhe ku ka shume majmune, gjithmone jo primate, qe duartrokasin sa here e hane thelle dhe kete e bejne per nje sufllaqe?

   1. ik ore kar, ik bej nje jet. Ca lidhje kan patronazhistat e suflaket si puna jote ketu? Po flas per racizem ndaj shqiptareve nga ana e ketyre revistave te ekstremit te djath qe lapsi u referohet sa her i intereson o trushpelar e gjakprishur. Ptu rrac muti u shofsh me farifis, qe vetem shqiptar nuk qeke. Mjeran i ndyr qe per inat te vjerres qihesh me mullixhiun. Ik ore mjeran bej nje jet se ngele ketu duke u pergjigjur cdo komenti qe nuk te pelqen. Ik ore loqe.

    1. 11:13 ajo ca thot ai me siper ka shum te beje…. se ti e kategoria jote ne vend te argumentave qe nuk keni me keni fyerje si njeri….Ti mund te thoshe shkurt gazet kazan apo jo? Po dole se ca paska then apo jo kjo gazet ne te shkuaren. Ceshtja qendron sot me kete artikull:

     A ke argumenta ta kundershtosh apo jo?? te tjerat jan dokrra,,,,

     1. Un nuk mud ti besoj nje gazete qe thot shqiptaret jan njerez me bisht, edhe nqs ka te verteta te lajmi qe thot. Ty qe ste ben pershtypje besoji ca te dush e ik qihu me mullixhiun per inat te vjerres. Nuk me intereson asnje artikull i nje gazete qe eshte raciste me shqiptaret. Ndersa ata si puna jote qe mendojn o me ne o kunder nesh e qe kan 30 vjet qe vetem fusin percarje ndermjet shqiptareve te tipit, verior e jugor, berishist e antiberishist, komunist e antikomunist, jeni thjesht mjeran. Nderi i kombit vjen para politikes. Jeta eshte me shum se politik. Kaq

     2. pastaj un ate thash, gazet kazan e dhash argumentat pse eshte kazan. Dolet ju suflaket e direkt u qit me mullixhiun per inat te vjerres.

   1. @I paemet – 11.52

    Po pse , nuk jemi ne shqiptaret pa bisht? Shikoje veten me dy pasqyra dhe do ta shokosh bishtin .

  2. paske hequr mundesine per tu gjegj o majmun ??? Po sikur ta lem ket gazet e ket artikull ? Per ramen e qeveriun esht ber m…mullar dhe flasin te gjitha gazetat nga NY deri ne Gjermani edhe ata qe nuk na kan quajtur “majmune”. Njerez qe kan propozuar per Strasburg te partis nuk esht hera e pare qe diskutohet e jo nga kjo gazet.Sa per percarje o sylesh(qe e deduktove nje gje qe as qe mundet nga ato qe thash) vec te degjosh ramen nder vite mund te nenvizosh dhjetra citimeve te famshme kunder verioreve. Domosdo trashegimine komuniste te qelbur ska ku ta coje.

   1. O idjot nuk ta heq un mundesin eshte algoritmi i lapsit qe pronon deri ne tre pergjigje, po ti nuk kupton nga keto gjera. Nejse, jam dakort per Ramen qe e ka ber mutin mullar, po ketu po flitet per nje gazet qe ka neperkembur shqiptaret si komb dhe vetem per etik nuk mund ti rreferohesh nje gazete fashisto raciste. Ske pse ben politik me burime nga nje gazet antishqiptare. Kaq

    1. Jo nga te gjitha gjerat duhet te kuptoj mendja po mjafton thelbesoret ne nje apo disa fusha. keshtu qe ato fjale te shkojn ty….Me shum se kemi neperkembur ne vetveten se ka bere kush tjeter po perseri i referehemi njerit e tjetrit. Nje gazet ne nje vend te EU mund te mos jet gjithmon ok ne cfare shkruhet ne te. Thjesht kjo qe shkruhet sot qendron apo jo??? esht e thjesht

     1. Pavlin me shum mundesi e ke dicka e e mbron nuk ja vlen diskutimi. Gjthsesi nuk ja vlen me ; keta jan zot me jep mend sa te lidh ushkurin te tjerat fat

 3. Sigurisht një patronazhist do të flasë keq për këtë gazetë. Përpos ça thotë për bijtë e Sorrosit dhe mbështetja që këta bëjnë për “liberalin”Rama mundet që na kanë cilësuar keq në noi shkrim.Me thoni kush mund të jenë ata që kjo gazetë i quan majmunë. Sigurisht janë trashëgimtarët e ish komunistëve sepse etërit dikur dhe këta tani të tillë janë e sillen prandaj e kanë mizën nën kësulë dhe për të gjitha ça thuhet për rrjetin Sorrosit që e solli vendin në një neodoktaturë.

  1. ca po thua o Gimi, ah ju jeni per te ardhur keq me vertet. Nqs nje gazet te thot qe ti Gimi je njeri me bisht, ti do flasesh mir per kete gazet? Apo je vertet me bisht ti? Apo mjafton qe ka shkurjt per Sorrosin e ci qi ropt te tjerave.

   1. Po 80% e shqiptareve jane NJEREZ ME BISHT KRYESISHT JUGORET , ho vetem me bisht por edhe turkomane …..

    1. perderisa ka njerez si ty ne qarkullim, na e bejn mir qe na quajn njerez me bisht. Kush nuk do vetveten eshte e kot te pretendoj ta duan te tjeret. Problemi eshte se shofin nje si ty e pastaj te tjeret mendojn se jemi te gjith ne shqiptaret si puna jote, me bisht.

     1. Po a nuk ishim ne shqiptaret dhe kryesisht JUGORET QE U SHITEM TEK TURQIT ??? Dhe nuk mjaftoj shitja per pak karriere ne perandorine Otomane , por NDERRUAM DHE BESIMIN FETARE .
      A nuk ishim ne shqiptaret dhe kryesisht JUGORETqe u shitem tek komunizmi Sllav dhe Enver turku per nje kocke qe ta lepinit .???
      Te njejten gje Po vazhdoni ta beni edhe tani , i shitni shpirtin dhe çfare keni per nje SUFLLAQE!!!

     2. ti ore racist, je fara me e keqe e ketij vendi. Tipat si puna jote nuk meritoj as pergjigje se jeni haleja e ketij kombi, ju qe nuk doni vetveten ska per tu dashur kurr njeri. Personalisht jam nga me origjin nga vendi i vellezerve frasheri e me sa di un andej nga jam nuk eshte shitur njeri. Un nuk i jam shitur njeriu, dhe te gjith ata qe njof nga jugu nuk i jan shitur njeriu. Un nuk e di cfar ke njohur ti e me ke rri ti. Deri tani kam par vec patronazhist fuge e suflake qim peke qe kan shit shpirtin per nje kothere nga udheheqesi. Ti nqs ndihesh i shitur fol per vete.

     3. Po ju dhe emrat i keni Turq pa le te tjerat , i shkolluat ne turqi edhe Rilindasit deri tek Ismail Qemali dhe ate “kulture dhe edukate moret “, Enver , Mehmet , Kadri te tingellojne emra Shqiptare???
      Kjo eshte historia e vertete ,!!!
      Çfare nuk moret nga turku ??emrat besimin fetar? pabesine ? kafsherine ?
      Te pranosh realitetin , i ben mire ndergjegjes , po te kesh nje gje te tille .
      Si quhen te paret e tu ….. reflektimi pak se keshtu ndoshta kupton dhe shikon dhe bishtin qe ke pas !!

 4. na keni care majen e karit!!!! E trajtoni reformen ne drejtesi sikur drejtesia te kete qene e pavaruar e tani u kap nga pushteti. Jo dhe jo, e gjith drejtesia duke filluar nga prokurore e gjykates te te gjitha niveleve e deri tek gjygjtaret e gjykates kushtetuese kan qene te kapur ntga Sali Berisha. Tew gjith te emeruar prej tij, te gjith me lidhje favoresh e korrupsionesh me te. Drejtesia nuk kaloi nga e pavarur ne duart e pushtetit por kaloi nga duart e Sali Berishes tek duart e Rames (prezumohet).

  1. Po ta came k… mos u lodh te lexosh o paramecium. Llogjika meqe ishte e varur le te mbetet e varur po 180 grade ndryshim vetem nje skllav dhe pa dinjitet mund ta thote. Dmth paramec

 5. Ua, “Valeurs actuelles” iu referuat ju?! Mos bini ne kete kurth te nderuar gazetare te Lapsit. Edhe sikur gezetaret e te perjavshmes franceze te jene perpjekur vertet te botojne nje artikull normal, prap nuk eshte e mjaftueshme qe ju ta citoni si gazete. Valeurs actuelles eshte nje reviste e ekstremit te djathte teresisht reaksionare dhe qe luan giith kohes me frikerat e njerezve. Vetem per princip ju duhet ta shmangnit kete citim. Lere pastaj per faktin qe gazetaret e saj jane me kilometra larg te berit nje pune gazetare serioze. Ju garantoj qe edhe gazetaret e topit kane nje minimume profesionalizmi krahasuar me ta. Mos flas pastaj per perçmimin permanent qe ata kane ndaj te huajve. Lexoni me me kujdes dhe do te shihni se perveç godities qe ata i bejne Sorrosit apo Rames nuk e kane per problem te godasin terthorasi edhe shqiptaret si te huaj apo si inferior.
  Poshte Rama, por ama poshte edhe reaksionaret e çfaredo vendi

  1. Kjo gazet ne nje vend si Franca sido qe te jete esht me mire se “shqiptarja” ne Shqiperi apo jo? Debati esht : ky Pavli i rames a esht apo jo sic thuhet ketu???? Shif ramen shif skandalet e ministrave. te spak-ut, te bashkiakeve gango dhe e kupton perse flitet

   1. Mos i mbivlereso gazetat per hire te vendit. Media ne France ka goxha probleme. Jo te njejta si ne Shqiperi, por ka vertete probleme serioze. Te garantoje qe Valeurs Actuelles bene pjese nder gazetat me problematike te Frances

 6. Uaa uaa uaa

  Sa te thella paskan qen kto pune

  Pranej s’flitet mo per McGonigal

  Siç u shujt çeshtja Epstein, apo emailet e Hilary, laptop i koklopes Biden, Panama pappers qe do bende boten te gjuniezohet etj etj

  Se ka rob akoma qe thone:
  Soros, e ça pastaj!!!

  E mire mire, sa ta kuptojne tuafet ae kush merret ekzluzivisht me pastrimet e skandaleve, ka maru gjiza

   1. fatkeqsi qe ju e mbani ne kembe ket sitem qe po degradon me shpejtsi

    do e hash edhe ti se shpejti, se kujto se per sherbimin qe po i bo do shperblehesh ????

    po ctaksirat kam une e ata si une, po ti dhe ju, keni bo zgjedhjen me ndergjegje

 7. Soros njesoj si Hitleri.

  Hitleri luftoi me bomba popujt e Europes kurse Soros me dollar e korrupsion te majte popujt e Europes.

  1. hahaha, ca u ben keshtu si dele te gjith. Po edhe sikur te ishin te verteta ato qe thuhen per Sorrosin, edhe sikur, krahasohet Sorrosi me Hitlerin? Po akuzohet Sorrosi se do qe shoqeria te jet me e lir, te ket liri mendimi dhe respektim te pakicave, edhe te LGBT. Ku eshte problemi ketu? Te duash qe shoqeria te jet e lir qeka njesoj me te duash shfarrosjen e nje pejese te popullsis? A keni tru ne kok apo flisni me vuth si papagall te Enverit, me fal Saliut.

  1. Eshte per te ardhur keq ku lexon komentusit si fyn njeri tjetrin duke anshkaluar temen per te vilen shkruhet.Bile me ni fjalor rrugaqerie qe nuk ja vlen te merresh me te,ka te tille mjaft qe fyn kete gazete dhe gazetarin (A.. Bushatin)perqendimet e tija.E shfryn mllefin qe kan ndaj ni personi ose ni subjekti politike,pra harrohet qellimisht tema per te cilen ka lexu …!? Ndoshta ka te drejt KY soj qe Shan ,SE ka nje edukate familjare ,e cila nuk lejon te shprehet ndryshe,akuza dhe kunder akuza SI neper tv tone me debate me plote trauma…!

     1. Po ëropa tka ba me reform drejtsinore er taj.
      Edvin rëma asht nish or taj. Rroft ëropa rroft edroma

      Shakat menjane ik o zhuls ne evrope cdo ne shqiperi

     2. Te qifsha Ed Ramen se aty te ka ngel busulla. Un ne Europ jam sepse Shqiperia eshte Europ o injorant. Meso gjeografin dhe gjuhen shqipe o taleban.

 8. Eshte vertete per te ardhur keq qe Lapsi behet zedhenes i nje shkrimi te tille, i cili nese nuk eshte i porositur, eshte nje pacavure e zakonshme e mendesise se ekstremit te djathte ne France dhe atij ne Evrope.

  Shkrimi nuk sjell asnje prove bindese, dhe eshte fatkeqesisht reflektim i argumenteve shterpe qe ka perdorur Berisha ne shqiperi per te justifikuar gjithe deshtimet e tij dhe shkarjen mendore me gjoja komplotin e madh te Sorosit.

  Edhe pse Lapsi ka decencen minimale qe t’u thoje lexuesve te tij orientimin ideologjik te “Valeurs Actuelles”, nuk duhej te binte ne nivelin e makuterise qe prodhon domosdoshmeria per te publikuar gjithcka vetem e vetem se eshte kun der qeverise.

  Ne kete menyre, Lapi kontribuon ne te kunderten e asaj qe pretendon se promovon, informimin e publikut, sidomos te ketij brezit te ri i cili eshte me pak lexues dhe dembel dhe me besues ne ate qe lexon shpesh here pa marre kohen per te hedhur veshtrimin kritik.

 9. Kur flitet për plakun Soros, sigurisht që nuk eshte fjala për një person në ikje nga kjo botë, por për një mënyrë qeverisjeje që po imponohet në shumë vende të botës së tretë, si Shqiperia, e përdorur si kavie në 30 vite, në emër të një sistemi të ri.

  Me dekada të tëra është punuar si Deep State në SHBA apo Europe dhe janë përgatitur njerëz e struktura në këto vende, me synim te formëzimit që duhet të ketë “rendi i ri botëror”.

  Nga këto struktura, brenda apo të financuara nga Fondacioni Soros mbushen institucionet, qeveritë, ministritë, si dhe organizma ndërkombëtare, me qëllim që të garantohet e njëjta mendësi, mënyrë veprimi dhe qeverisjeje.

  Ndaj edhe kur thua Soros, nuk ke armiqësuar një njeri, por një armatë, shumë politikanë të lartë, struktura shtetërore e shoqërore në Perëndim.

  Nëse vërtet ekziston sistemi demokratik në Perëndim, polemika rreth kësaj çështjeje me interes kombëtar e ndërkombëtar është normale, e nevojshme dhe duhet bërë transparente, në mënyrë që njerëzit të dinë të nesërmen e tyre dhe të përgatiten për të.

 10. Shifeni me vemendje kush i ka shpatat e ngritura kunder Sorrosit. Orban ne Hungari (diktator i ekstremit te djatht), Putin ne Rusi (ska nevoj per koment), Salvini ne Itali (kryetar i Lega, populist dhe racist i ekstremit te djatht), Le Pen ne Franc (fashiste, populiste dhe raciste), dhe Sala ne Shqiperi . Cuditerisht te gjith ata qe jan kunder Sorrosit dhe e perdorin per politiken e tyre ditore jan populista, fashista, nazista dhe pro-rus. Co koincidence.

 11. Saliu derisa merte lek nga ky ishte lepe-peqe me kete, thoshte vec fjal te mira. Tani, sipas interesit, ashtu si ka ber me Like floririn e shum te tjer, peshtyn ku ka lepir me par e lepin ku ka peshtyr me par. Njeri komplet varikars.

 12. Sic dihet boterisht, lapsi eshte zyra e shtypit e familjes non-grata. Si i tille rremon lloj-lloj pacavuresh per te legjitimuar vjedhjet dhe krimet e familjes non-grata nder vite dhe per te thene ja e shikoni, eshte Sorosi qe i ben keto, se familja non-grata eshte e virgjer. Kjo qe ta dini, eshte reviste e ekstremit te djathte, quasi fashiste.

  Megjitate thelbi eshte qe damka mbetet. Mbajeni kete ne arkive cituar nga Departamenti i Shtetit Amerikan: “Berisha was involved in corrupt acts, such as misappropriation of public funds and interfering with public processes, including using his power for his own benefit and to enrich his political allies and his family members at the expense of the Albanian public’s confidence in their government institutions and public officials. ”

  Procesi gjyqesor per korrupsion ndaj non-grates do jete kushti per hyrjen ne BE.

 13. “Nuk ka çfarë të bëjë Berisha. I ka ikur situata nga duart. Ai i di shumë mirë, sepse ai është mjeshtër, kanë qenë Berisha dhe Rama ata që kanë bërë këtë Kod Zgjedhor, ka qenë ujdi partiake. Ligji është i qartë, sigla, emri i partisë, dhe emri i kryetarit duhet të jenë në fletë.
  Berisha është vartës i Metës dhe është në mëshirë të fatit dhe gjërave të moralit të Metës. Salihu i dha pushtet Jamarberit qe ishte dhenderi i tij e ndihmoje sorosi dhe kete,pushtet i dha dhe Argites me 3% e saj nga dhoma e avokatise dhe kete sorosi,i fundit eshte shkelzeni qe nuk ka bere asnje pune ne jeten e tij por vetem eshte mare me drogen bixhozin e vis martinit me pasuri qe dhe vete sorosi nuk i ka o shpellkare te lapsit

 14. Katër anëtarë të KAS që votuan për vendosjen e emrit të Ilir Metës në fletën e votimit janë bërë tabelë qitje dhe po linçohen publikisht, edhe pse është një nga institucionet konsesuale të zgjedhjeve. Celibashi i ka të gjitha vendimet thuajse kundër socialistëve, por askush nuk ka bërë ndonjë deklaratë kundër tij.

  Ndërsa Berisha ka lëshuar gjithë mediat dhe gazetarët e listë pagesës djalit, të linçojnë 4 nga 5 anëtarët e KAS që thjesht urdhëruan zbatimin e ligjit.

 15. CORRUPTION

  In the land of majestic mountains,
  Where the Adriatic Sea glistens bright,
  Lies a nation plagued by corruption,
  A disease that eats away at night.

  From the capital city of Tirana,
  To the poorest outskirts of town,
  The greedy hands of corruption,
  Has left nothing but poverty around.

  Bribes and kickbacks flow like water,
  In a system that’s built on deceit,
  Whispers of embezzlement, fraud
  Make the masses’ heart forget to beat.

  The people of this once-great nation,
  Are left to suffer in despair,
  As those who should protect their future,
  Line their pockets without a care.

  The politicians, the judges, the police,
  All seem to be in on the game,
  While the rest of the country struggles,
  To make a living with little fame.

  In the face of such greed and corruption,
  The people of Albania still stand tall,
  Hoping for a future of honesty,
  Where their nation can once again stand tall.

  But until the day when justice reigns,
  And the corrupt are brought to light,
  The land of eagles will continue,
  To suffer at the hands of its own fight.

  In the land of majestic mountains,
  Where the Adriatic Sea glistens bright,
  An insidious force rules the nation,
  A rot that dims the land’s might.

  Corruption, like a cancer, spreads,
  Infecting all aspects of life,
  From the highest official to the poorest,
  It cuts like a double-edged knife.

  Politicians wield their power,
  To line their pockets with cash,
  While the people struggle to survive,
  In a society built on trash.

  Bribery and law-breaking are rampant,
  Justice only for those who pay,
  The rest of the country’s forgotten,
  In a corrupt game, they can’t play.

  The economy stagnates and withers,
  Opportunities vanish in smoke,
  As the corrupt continue to thrive,
  And ordinary folks lose hope.

  But there are those who speak out,
  And fight for a better way,
  Their dreams of an honest future,
  Give the people hope each day.

  They work to bring down the corrupt,
  And end this epidemic’s scourge,
  Hoping to restore justice and trust,
  And rebuild the land’s lost splurge.

  In the land of majestic mountains,
  With a determined people who still fight,
  Corruption can be defeated,
  And justice restored in clear sight.

  1. Te lumtë miku! Realiste e me art, edhe për më tepër në anglisht.

   Por mungesa e nocionit të Zotit në poezinë tënde më bie në sy. Kur vjen puna për shpëtim kombi e populli, është vetëm Zoti që bën punë, shqiptarët e kanë humbur betejën. Mos harro se armiku është i organizuar, i pabesë dhe i pamëshirshëm. Ata janë një, janë satanikë!

   Sidoqoftë bravo!

   Me të mira!

   P.S. the lyrics are worthy for a heavy metal dark and long song. Iron Maiden maybe.

  2. BIG BROTHER

   In a land of entertainment theme,
   Where reality TV reigns supreme,
   There’s a show that captures the attention
   Of millions people, it seems perfection.

   It is called Big Brother,
   And it’s a game show of sorts,
   Where strangers are confined
   And put through all sorts of thoughtless sports.

   A show called Big Brother,
   A fake reality TV game,
   Where strangers live together,
   To gain some fleeting fame.

   It’s a spectacle of drama,
   A circus of petty fights,
   The contestants scheme and plot,
   To win the viewers’ sights.

   But where’s the educational value?
   What does it teach us all?
   Except maybe how to manipulate,
   And how to fake a brawl.

   There’s no wisdom to be gained,
   No insight to be found,
   Just mindless entertainment,
   That leaves us feeling ungrounded.

   There’s no education to be had,
   No redeeming social worth,
   Just endless drama and catfights,
   And a lust for attention and mirth.

   The show’s producers play their part,
   Manipulating the contestants till they cry,
   And the audience eats it up,
   Never questioning the reason why.

   But what price do we pay,
   For our indulgence in this shallow realm?
   What lessons can be learned
   From watching them squabble at the helm?

   It’s time we take a stand,
   And demand something more
   Than a show that feeds our egos
   And keeps us wanting more.

   For if we don’t take action now
   And choose to turn a blind eye,
   We may lose sight of what’s important,
   And let entertainment pass us by.

   We need shows that educate,
   That inspire and make us think,
   Let’s demand more from the media,
   And let our voices interlink.

   So let’s break away from Big Brother,
   And seek out better fare,
   Let’s use our viewing power
   To show what we truly care.

   For entertainment doesn’t have to be empty,
   Or devoid of moral worth,
   Let’s shift the focus to true talent,
   And raise the bar on our own turf.

   Let’s reject the shallow and the base,
   And embrace what’s truly grand,
   Let’s choose shows that uplift and inspire,
   And make a difference in our land.

   So let’s turn off the TV,
   And reach for something more,
   Let’s seek out shows that inspire,
   And leave us wanting more.

   For entertainment should uplift us,
   And open up our mind,
   Let’s choose shows that are authentic,
   And leave ignorance behind.

   So let’s leave Big Brother behind,
   And find something worth our time,
   Let’s fill our minds with knowledge,
   And feed our souls with rhyme.

   Let’s watch shows that challenge us,
   And expand our point of view,
   Let’s seek out stories of triumph,
   And see the world anew.

   For TV can be a teacher,
   A guide to lead us on,
   Let’s choose shows that enlighten,
   And help us become strong.

   So let’s turn off the nonsense,
   And tune in to what’s real,
   Let’s find shows that uplift us,
   And help us truly feel.

   Let’s leave behind the Big Brother,
   And all its empty fame,
   And choose shows that empower us,
   To be our best, truest name.

   1. Germany has always been about neutralization, even of freespeach let alone other types of freedom. So…keep up the good work nazi

 16. Congrats “Molla e Dijes” for using poetry to express your thoughts. It is unusual but i think important to eleveate public discussion and deal with the core isues, even when we disagree, with respect and emanicipation. Only this may help us all move ahead. Not hate and its despicable expressions.

 17. PA DEGJONI E SHIKONI SE CPO FLITET ANDEJ NGA VENDI SOROSIT. A PO I DEGJONI AKUZAT NDAJ SOROSIT NE KONGRESIN AMERIKAN. CFARE METODASH E NDERHYRJESH KA BERE NE FSHEHJEN E DOKUMENTEVE KORRUPTUES TE DJALIT E VETE PRESIDENTIT BAJDEN PO NE I VESTI.IN E ZGJEDHJEVE TE SISTEMIT DREJTESISE, SA KA PAGUAR, E SI PO TRANSFORMOHET ATJE ME NGADALESI FUQIA DEMOKRATIKE E SISTEMIT NE LIBERALIZEM ME THEKS TE LIRISE KRIMIT. PRA EHE AMERIKA ESHTE ME POLITIKA EKSTREMISTE TE DJATHTA KUR AKUZON SOROSIN. KETA SOROSIANET TANE E KANE VERTETUAR ME FAKTE, FOTOGRAFI, PRITJE PERCJELLJE, TRAKTATE,MAREVESHJE, E PUCE ME KETE MILIARDER FILANTROP . E GJITHE ELITA PUSHTETARE E JONA ESHTE RRITUR E ZHVILLUAR NE GJIRIN SOROSIN, QELLIMI I QARTE, SISTEM TE RI BOTROR TE DEGJENERUAR.

 18. Pa i lexuar te gjitha komentet po mjaftohrm me lajmin.
  E thene drejte dhe ne vije te drejte edhe ju te lapsit jeni ne listen e financimeve te zorrozt, fakt qe minimalisht dihet.
  Ajo qe ben pershtypje eshte fakti qe lapsi edhe i referohet nje media e cila jep prova dhe fakte te verteta, te pranuara edhe nga vete lapsi por edhe qe dihen e shkojne me tej dhe sersish nuk u vjen turp “profesional” ta konsiderojne media radikale konservatore.
  Ajo qe dihet boterisht eshte se zorrozi jo vetem Be, parlamentin e BE, gjykaten e Strasburgo por ka futur d’arte edhe ne Komionin e Venecias. Ketu duhet te ndaleni ju te lapsit. Por sigurisht nuk do ta beni per aq sa paguheni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *