• |
ide | kryesore

Podcasti/ Si e talli Rama kryebashkiaken Emirjana Sako

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
ermijana rama podcast

Nëse mund të nxirrej një konkluzion i parë nga podcasti i Edi Ramës me kryebashkiaken e Durresit, Emirjana Sako është se kryeministri i organizon këto intervista, për ti treguar shqiptarëve se ka epërsi në zgjuarsi, elokuencë dhe mendim nga të gjithë vartësit e tij. Ai “bashkëbisedoi” me një grua që i përgjigjej me pak fjalë digresioneve të tij të gjata për kostot që paguajnë personalisht dhe familjarisht politikanët që zbresin në një arenë të ashpër si ajo shqiptare, që shpesh qeshte si e zënë në faj kur duhet të spjegonte se kishte qenë indiferente ndaj politikës, që në fytyrë shprehte siklet kur duhej të përgjigjej për parabola që nuk i kuptonte. Emirjana Sako ngjante bazike, e thjeshtë, me nerv të vrarë, përballë intervistuesit që zotëronte studion dhe që i pret të ftuarit për të konfirmuar apo mohuar (rrallë mund të ndodhë kjo e dyta) shqetësimet e tij dhe jo për të rrëmuar në të tyret.


LEXO ME TEJ:


Podcasti i Ramës/ E ftuara Alice Taylor, si fundi i përrallës me para ruse 

Lapsi.al e ka riparë disa herë videon 40 minutshe ku shpesh ndodh që Emirjana Sako nuk kupton as pyetjen, nuk është në gjëndje të japë as përgjigjen dhe i bie barra Ramës ti bëjë të dyja.

Interesant në këtë linjë është fragmenti ku në 3 minuta (nga 11 47  në 16 30 ) kryeministri interesohet të dijë se si e mendon kryebashkiakja politikën. Pyetja kapërcehet dhe ata që e shohin kuptojnë se çmendon i pari, por nuk marrin vesh asgjë nga e dyta.

Më tej Rama bën një parashtresë të gjatë për kostot që paguajnë të afërmit, prindrit dhe familja për angazhimin e njërit prej tyre në politikë dhe e pyet se cila është mënyra e saj për tu arratisur dhe mbrojtur nga ky realitet (32 30 34 40 ). Bashkëbiseduesja përgjigjet se nuk sheh kurrë televizor, thotë se i pëlqen leximi, por nuk është në gjendje të përmendë asnjë libër apo autor të preferuar. Nga një llogari e përafërt e intervistuesi zë dyfishin e kohës me pyetje spjeguese, shpesh më shumë se dy minutshe ndërsa personazhi i ftuar merr më pak se gjysma e kësaj kohe.

Rokada e papritur/ Një tjetër Sako merr në dorë bashkinë e Durrësit

Pra në gati tre çerek ore podcast, ai që ka nerva ta ndjekë mëson emrat e djemve binjakë të të intervistuarës, shuan kuriozitetin se në shtëpinë e saj teshat nuk i lan burri, sigurohet se ajo nuk ka dashur kurrë të dorëhiqet dhe dëgjon të përsëritur refrenin e bërë bajat nga Erion Veliaj, se i pëlqen të jetë njeri i punës dhe jo i debateve shterpë.

Gjithçka tjetër është e mërzitshme dhe monotone. Asnjë këndvështrim interesant për çështjet që reket të ngrejë autori i podcastit, për përjetimet e kohës së ndryshimit të sistemeve, dilemat mes emigrimit dhe kthimit në atdhe, tentimin e politikanit për të vazhduar betejat apo për ta hequr qafe këtë zgjedhë, për mundësinë e arratisjes së tij nga presioni i përditshëm.

Pra si konkluzion Edi Rama i bëri pyetjet e gabuara një personi të papërshtatshëm. Ishte njësoj sikur të ftonte një guzhinjere dhe ta pyeste për ngrohjen globale, apo një murator dhe të bashkëbisedonte për Hegelin apo Niçen.

Kjo gjë mund të ketë ndodhur edhe në mënyrë të paqëllimshme, nga pamundësia e një njeriu që megjithëse ka dhjetra kunguj nën sqetull, do të konkurojë njëkohësisht edhe Blendi Fevziun, Eni Vasilin, Kol Ballën apo Ermal Mamaqin. Por nëse është bërë enkas si alibi për t’u justifikuar: “më qani hallin se nga kush rrethohem”, kjo do të jetë një formë tjetër e delirit të madhështisë që tashmë kanë shpallur gratë e tjera rreth tij, duke e konsideruar “Skëndërbe”, ‘Brand të Shqipërisë”, apo “Njeriu që mahniti Parisin”.

©Lapsi.al

 26 Comments

  1. Kjo DUDUME, vertet s’di te artikuloj asnje togfjalesh bashke por, pyete per llojet e buzekuqeve, tangave, minifundeve, prezervative dhe te jep pergjigjen ne vend, hazerxhevap, per te tjerat kot i bini ne qaf. Keshtu eshte kur promovon ne pushtet, POCAQI te tilla, KAQ!

   1. Jo për gjë , por është edhe e shëmtuar e zotit deri në neveri , kjo hajdute ordinere , e cila ëndërron për të marrë përsëri kryetarllëkun , për të vazhduar batërdin e xhvatjeve dhe vjelljeve , veçanërisht me portin e Dursit .

  2. Individi qe garon per Durresin eshte vendosur jo nga Rama por nga padrino i mafies me te frikshme qe kontrollon qytetin pas 1997-familjen mafioze Laze me ne krye te ashtuquajturin don Iliaz Hasanbelliu! Pasiqe ishte pikerisht klani mafioz Laze me te cilin beri pakt Rama dhe qe gjeneroi ne krye te Durresit nje plehre si Vangjush Dako! Sako eshte thjesht nje mbiemer, nje individ qe me ose pa hir do beje cti thone. Marreveshjet mafioze te Rames me kreret e familjeve mafioze ne vend ne Fier, Vlore , Berat, Lezhe, Shkoder, Korce, Elbasan, Tirane etj etj jane problemi. Estrada e Rames eshte per te fshehur aktivitetin mafioz te organizuar me terren, naten, permes te besuarve si Balla, Shameti, Blushi, Doshi, Luca e shume elemente te tjere te krimitbte organizuar.

   1. Rama e ka pranuar publikisht që e ka “një drasë mangut” në kokën e tij por kohët e fundit, veçanërisht pas skandalit me MCKonigalin, i ka ikur fare fiqiri e ka filluar të tallet jo më me Sako, Veliaj e të gjithë meshkujt e rimenderosjes, por edhe me veten e tij.
    Mesa duket e ndjen se i ka ardhur dita e dhënies llogari në drejtësi, e po përgatitet të ulë dënimin me justifikimit se është i sëmurë nga trutë.

  3. Llosh me kufje..Ky langaraqi ben podcast me ata qe e din qe i ve perfund me kurverine e llapes. Nuk guxon te ftoje te tjere qe i tregojne vendin prashitjeve te tija te rrejshme ! Ok hajdut?

 1. Janë njerëz pa dinjitet.I bën si lecka dhe këta Amin i thonë. Bëhet vëndi më këta njerëz.Tamam siç thotë i paemër 17:44.Legena e dele.

 2. Sali Berisha nuk është politikisht i dëmshëm si një lider i sklerotizuar e harraq. E kundërta është e vërtetë. Ai është një rrezik politik në kohën që jetojmë, për shkak se nuk ka harruar asgjë nga stili i tij personal që e futi Shqipërinë herë tek kriza e piramidave mashtruese, e herë në kaos total si në ’97 apo edhe në gjakderdhje në dyert e zyrave të shtetit vite më vonë.

  1. CORRUPTION IN MEDIA

   In Albania, the media is stained
   By corruption that can’t be contained
   The truth is lost, buried deep
   While lies and propaganda they keep

   Journalists are bought and sold
   Their stories tailored, truth withheld
   Media moguls dictate the news
   Their interests served, no other views

   The people’s voice is silenced, unheard
   Their rights trampled, their voices blurred
   The media’s duty, to inform and educate
   Subverted by those who manipulate

   The fourth estate should be a watchdog
   A check on power, a truth unflawed
   But when it’s corrupted, the people suffer
   Their future dimmed, their dreams tougher

   So let’s demand media integrity
   For truth and justice, for transparency
   Let’s fight for a media free from greed
   For a democracy that’s truly freed

   In this age of constant news,
   We often find that what we view
   Is not quite what it seems to be
   As corruption taints our news feed.

   The media, once a bastion of truth,
   Is no longer impartial, uncouth
   As greed and power play their part,
   Distorting facts and breaking heart.

   With each and every passing day,
   More lies and falsehoods come our way,
   As propaganda takes control,
   And spins a tale that’s far from whole.

   The voices of the silent ones
   Are often silenced, their stories undone
   By those who wield the power and sway
   And control the narrative day by day.

   But amidst this sea of lies and deceit,
   There are still those who won’t retreat
   Who’ll stand up and speak the truth clear,
   To say what is right and what is real.

   For though the media may be corrupt,
   We must not let our spirits disrupt
   Our belief in what is right and just,
   For in doing so, we gain our trust.

   Our trust in ourselves and in each other,
   To stand up for truth like a sister or brother,
   To hold those in power to account,
   And ensure that they don’t continue to mount

   Let’s hold the media accountable
   To serve the people, to be responsible
   For a media that’s free and fair
   For a future that we can all share.

   So let us not give up on the fight,
   To reclaim the media’s true upright,
   And once again bring back the trust,
   In the news that we read and discuss.

 3. Kjo DUDUME, vertet s’di te artikuloj asnje togfjalesh bashke, por, pyete per llojet e buzekuqeve, tangave, minifundeve, prezervative dhe te jep pergjigjen ne vend, hazerxhevap, per te tjerat, kot i bini ne qaf. Keshtu eshte kur promovon ne pushtet, POCAQI te tilla, KAQ!

 4. Moj kasolle ku na mblodhe , dhendri çale e nusja qorre! Ky i gjati koti fare apo tani qe u plak eshte bere rangalle, kjo tjetra m..,, t fare!

  1. kjo eshte nje vegel ,nje zgjatim i gjushit …nje yes woman asgje me shume ,merr ca leke dhe rri urte …asgje nuk vendos kjo ne durres

 5. Kush pret që Rama të respektojë gratë, do të thotë që nuk ka kuptuar natyrën e tij
  Trajtimi i grave që u bënë pjesë e jetës së tij, edhe kur ishin të zgjuara, intelektuale, artiste, poete, etj, ka qenë tallje e madhe…

  Është e vërtetë që jemi shoqëri maskiliste, e dhunshme ndaj grave në pergjithesi, por tallja me gratë është më shumë se kaq, sepse është poshteruese e jo rrallë perversitet.

 6. Kujtova se ishte burre.
  Per ca ta rrespektosh kete?!
  Vari karin.
  I mori leket beketi?
  Ardhji vjelliu vazhdon ha mut ariu, patronazhistet i qi arqen arixhiu.

 7. “Koha jone” shpall se kandidatja Sako për Bashkine e Durrësit pati një rritje të madhe votash pasi doli në podcast me Ramën.

  Madje, sipas saj “një nëndetëse” votash tregoi se ajo e ka të sigurt “fitoren”.

  Si të mos mjaftonte fushata tallava e Rilindjes dhe Alibeajt, duket se edhe gazetat janë hedhur me shkrime tallava në mbështetje të Veliajt, Becit, Sakos, etj, kandidatë të Rilindjes.

  “Paraja hedh ujin përpjetë ” – thotë populli.

 8. I vetmi makth i Saliut është fakti që nuk shkon dot në vendlindjen e tij. Madje as kur ka pasur nënën gjallë.

  Atëherë nuk shkonte dot për shkak historive të inçestit, tani nuk shkon dot se ka 72 varre që e presin, që i ka hapur me vrasësit me pagesë në Tropojë duke shfarosur vendlindjen e tij.Cecenet qe besojne deri me jete salihun kur i thote qe une dhe metaj do fitojme bindshem ne zgjedhje dhe kur nikolla thote te verteten kete i kthehen blerjes qe ben rama

 9. DY KOMENTET E FUNDIT NGA NJE DORE KODOSHI. ESHTE NE TURNIN E MASHTRIMIT, E I KONTROLLOHEN LAIKET NE PORTAL, SE TE NESERMEN DO MARRE SUFLLAQEN FALAS NGA RAMA, E DI FSHIJE ATIJ PRAPANICEN ME LETER HIGJENIKE, SE IA KA LEZETI RAMES QE NE BASHKI ME MRIKEN E TIJE, QE E PERDORTE PER PASTRI.IN E HALESE ZHULSI.KETA PATRONAZHISTE TE ORGANIZUAR NGA GESTAPO RILINDASE, VEPROJNE JO SE KANE BINDJE TE MAJTA, APO JANE TE ZOTE NE ARESYETIME E DEBATE, JO, KETYRE U JEPET COPAST QE TE PROPOGANDOJNE SA ME SHUME DISINFORMACION PER TE DEVIJUAR QELLIMIN KRYESOR TE VOTUESEVE SEPSE SEKTI E ATA QE E PERFAQESOJNE NUK KAN ASNJE PLAN PER RREGULLIMIN E PERPARIMIN E JETES SE QYTETAREVE, POR VETEM MASHTRIMIN E TREMBJEN E VOTUESVE ME FORMA NGA ME KRIMINALET. KJO NDODH SEPSE ORGANET E KETIJ SHTETI, QUHEN ORGANE POR SKANE KOQE, ANDAJ BEN KESHTU EDHE AI LOQE,,,,,,,,,RAMA.

 10. Në vjeshtën e vitit 1943 një partizan i plagosur serb ishte strehuar për disa muaj në kullën e Berishajve në Viçidol. Lind një afeksion me nënën e Saliut, asokohe vajzë e re, por kjo lidhje diktohet nga Zeqir Halili, xhaxhai i Saliut, që ka qenë një burrë i mençur dhe diskutojnë një darkë me burrat e tjerë të fisit, për ta vrarë partizanin serb që u kishte prekur nderin.

  Por Zeqiri shtiu mbi krevatin bosh, sepse serbi ia kishte mbathur pas njoftimit në kohë. Ky partizani serb (serbo-boshnjak) ka qëndruar në muajt shtator-tetor e nëntor në kullën e Berishës në vitin 1943, Saliu është lindur në 1 korrik 1944.O xixa sa koqe gomari tregohesh,jane pamjet televizive qe nuk lejojne vend per mashtrime,jane gazetaret ne vend ku behen mitingjet e salihut por ti shikon vetem tv zenit e Qimimit syri tv

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *