• |
ide | kryesore

Shqiptari i dënuar në Britani: Mos më dëboni, kam djalin autik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
dënuar

Gazeta britanike “The Sun” i ka kushtuar vëmendje historisë së shqiptarit Toni Boboshi të dënuar pasi u kap në një shtëpi bari. Gazeta e konsideron atë si bosin e një bande që mbushi Britaninë e Madhe me drogë dhe si pjesëtar të “mafias shqiptare” që tashmë po lufton të qëndrojë në Britani në mënyrë që familja e tij të gëzojë një kujdes më të mirë shëndetësor.


Sipas gazetës ishin gati 30 persona të punësuar nga 49-vjeçari Boboshi që i përdorte shqiptarët për të pastruar të ardhurat përmes llogarive të tyre bankare në Mbretërinë e Bashkuar. Ai u dënua me 6 vjet në 2018, por u lirua nga burgu pas 30 muajsh. Sekretarja e Brendshme Suella Braverman dëshiron ta dëbojë atë, por ai ka nisur një betejë ligjore për të qëndruar.


Ai pretendon se dëbimi do të ishte “tronditës” për djalin e tij autik që ka pasaportë britanike. Shërbimi i provës vlerësoi se Boboshi konsiderohet me “rrezik i ulët” për të përsëritur veprën penale. Ky opinion u dëgjua të premten në një gjykatë e imigracionit në Mançester. Por Alain Tan, oficer i lartë ministrisë së Brendshme, i tha gjykatës se vendimi për ta dëbuar atë ishte i duhuri.

Gjyqtari i apelit tha se do ta japë vendimin e tij në një datë të mëvonshme. “Perandoria” e Boboshit shtrihej në të gjithë veriperëndimin e vendit, Yorkshire dhe Wiltshire. Punonjësja e policisë së Mançesterit, Karen Ryan, tha në kohën e arrestimit të tij: “Grupi përdori emra të rremë, adresa të rreme dhe dokumentacione të falsifikuara për të shmangur zbulimin. Ata shpërndanë të ardhurat e krimeve të tyre në qytete të tjera duke përhapur efektet e dëmshme të furnizimit me drogë në të gjithë vendin” – tha ajo. ©LAPSI.al

Albanian crime boss Toni Boboshi is fighting to stay in the UK so his family can benefit from the NHS


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *