• |
ide | kryesore

Analiza në BBC/ Biden vs Trump, një film që amerikanët e kanë parë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Biden

“Sequels” apo vazhdimet e filmave janë rrallë aq të mira sa origjinali. Të gjithëve mund të na vijnë në mendje disa filma pasues që nuk duhet të ishin bërë kurrë. Edhe votuesit amerikanë mund të kenë dyshime të ngjashme për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, të cilat duket se janë gjithnjë e më shumë një përsëritje e garës 2020, me të njëjtët personazhe në rolet kryesore. 


Joe Biden tashmë ka konfirmuar se është regjistruar për të garuar për demokratët, ndërsa Donald Trump mbetet favorit i qartë për nominimin e republikanëve. Është një histori që e kemi parë më parë dhe vetëm shumë pak njerëz duken të etur për ta parë përsëri. Një sondazh i kohëve të fundit zbuloi se vetëm 5% e amerikanëve duan që presidenti Biden dhe ish-presidenti Trump të kandidojnë përsëri ndërsa 38% duan që asnjëri të mos kandidojë.


Një nga arsyet pse Biden është kaq i vendosur të përpiqet të mbajë Shtëpinë e Bardhë është sepse ai është i bindur se është i vetmi që mund ta mposhtë Trump. Kjo mbetet për t’u parë. Ajo që është e vërtetë është se ai është i vetmi që e ka mundur.

Zgjedhjet në të cilat shfaqet një president në detyrë shpesh shihen si një referendum për 4 vitet e fundit. Administrata Biden ka arritje të politikës që mund t’i tregojë dhe slogani i saj i fushatës do të jetë “Le ta përfundojmë punën”.

Por ishte befasuese që në shpalljen e tij zyrtare, në vend të këtij slogani, u përpoq t’i cilësonte zgjedhjet si një zgjedhje midis të moderuarit dhe ekstremit, midis kompetentit dhe të çmendurit. Erdhi e njëjta “betejë për shpirtin e kombit” që ishte qendrore në fushatën e Biden herën e kaluar.

Donald Trump nuk e shfaqet në videon e fushatës së Biden, por shihen skena nga trazirat e 6 janarit në Kapitol, ndërsa Biden paralajmëron për ekstremizmin e MAGA (Make America Great Again) dhe kërcënimin që ai thotë se paraqet për demokracinë amerikane.

Gjatë dy viteve të fundit, ne kemi dëgjuar pretendimet e Trump se zgjedhjet e vitit 2020 atij iu vodhën. Nëse ai bëhet kandidati republikan në vitin 2024, ai do të vazhdojë t’i bjerë të njëjtës daulle. Megjithatë, përsëritja e gënjeshtrave për mashtrimin zgjedhor nuk ishte një formulë qartësisht fituese vitin e kaluar. Shumica e kandidatëve të profilit të lartë, që kundërshtojnë zgjedhjet, të cilët Trump i mbështeti në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022, dolën mjaft keq.

Në të kundërt, demokratët morën rezultate shumë më të mira se sa pritej në ato zgjedhje të Kongresit – madje duke mbajtur kontrollin e Senatit të SHBA. Kjo performancë ndihmoi për të garantuar që Presidenti Biden nuk do të përballet me një sfidë të madhe nga brenda partisë së tij.

Çështja më e madhe që shkoi në favor të demokratëve ishte aborti. Ka pasur një reagim të madh të votuesve kundër rrëzimit të së drejtës kushtetuese për të ndërprerë shtatzëninë. Dy të tretat e amerikanëve mendojnë se kujdesi për abortin duhet të jetë i ligjshëm dhe i aksesueshëm.

Presidenti Biden do t’i kthehet kësaj teme përsëri dhe përsëri, në 18 muaj deri ditën e zgjedhjeve. Në videon e shpalljes së kandidaturës, Biden akuzoi ekstremistët republikanë se “diktonin se çfarë vendimesh për kujdesin shëndetësor mund të marrin gratë”.

Republikanët duken si qeni që më në fund e kapi makinën që po ndiqte. Pas dekadash kur ata mund të mbështesnin pozicionin kundër abortit pa pasur nevojë të ofronin shumë detaje, tani kandidatët që mbështesin ndalimin e abortit po shohin se kjo mund t’i dëmtojë ata elektoralisht. Zonat e kontrolluara nga republikanët po ecin përpara me ligje kufizuese, por strategët janë të shqetësuar për ndikimin në nivel kombëtar.

Por edhe presidenti Biden nuk është shumë i qetë. Pëlqyeshmëria për të mbetet historikisht e ulët. 42% e amerikanëve e miratojnë performancën e tij, ndërsa 52% janë kundër. I vetmi president që nga Ronald Reagan që ishte po aq jopopullor në këtë pikë në mandatin e tij të parë ishte Donald Trump.

Cilido republikan që do të sfidojë Biden, është e qartë se do ta portretizojë presidentin 80-vjeçar si një plak të çuditshëm (edhe nëse Trump është vetëm 4 vjet më i ri). Ata shpresojnë që fushata e vrullshme ta bëjë presidentin të duket i rraskapitur. Ai nuk do të jetë në gjendje të bëjë fushatë nga bodrumi i tij në Delaëare siç bëri gjatë zgjedhjeve për Covid të vitit 2020.

Videoja e sotme paraqet shumë pamje të presidentit që duket qëllimisht vital dhe energjik, madje edhe duke vrapuar në një moment. Por ai nuk mund ta bëjë këtë deri në ditën e votimit.

Kundërshtarët e tij do të vënë në dukje gjithashtu inflacionin (edhe nëse ai po bie, kjo do të thotë ende se çmimet po rriten) dhe numrin e emigrantëve që kalojnë kufirin jugor të SHBA-së. Këto 2 çështje janë të garantuara ku do të mbështetet baza republikane.

Presidenti nuk i emocionon demokratët në mënyrën se si Trump – dhe rivali i tij kryesor, guvernatori i Floridës Ron DeSantis – ndezin bazën republikane. Por ata kanë pranuar se Biden mund të jetë basti i tyre më i mirë në 2024. Fushata e Biden po fokusohet të theksojë se perspektiva e rikthimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë është mënyra më efektive për të rritur pjesëmarrjen midis demokratëve dhe të pavarurve. Në fund të fundit, funksionoi herën e fundit dhe ata shpresojnë që rezultati të jetë i njëjtë. ©BBC, LAPSI.al2 Comments

    1. Si ka thene Stalini: “rendesi ka kush numeron, jo kush voton”😉.
      Dhe keto si marksista qe jane e zbatojne pike per pike direktiven e Stalinit.
      Me e keqja eshte se kjo replikohet dhe ne Shqiperi ku ambasadorja e Alex Sorros vrapon ti uroje fitorjen e zgjedhjeve Paulinit akoma pa perfunduar procesi i numerimit, pa permendur ato patronazhistat e Rilindjes ne VNV qe ke kamer siper kokes i benin votat e kundershtarit te pavlefshme dhe as e rrunin leshin fare. Sot e kesaj dite asnje nuk eshte i denuar per kete krim zgjedhor te deformimit te vullnetit te zgjedhesve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *