• |
ide | kryesore

Biden shpall zyrtarisht kandidaturën për President për vitin 2024

-Instant, Arkiva, Kryesore, Planet
Biden, SHBA

Joe Biden ka nisur zyrtarisht fushatën e tij për t’u rizgjedhur si President, duke u kërkuar amerikanëve t’i japin atij edhe katër vjet të tjera për të përfunduar atë që filloi.


Presidenti zgjodhi të nisë fushatën e tij në përvjetorin e katërt të kthimit të tij në politikë në 2019, ku deklaroi synimin ër të kërkuar nominimin presidencial për herë të tretë. Atëherë, si tani, Biden u mbështet në një video për të deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij përpara se të shkonte në fushatë.Zëvendëspresidentja Kamala Harris, gruaja më e lartë me ngjyrë në politikën amerikane, do të jetë sërish kandidatja e tij, njoftoi ajo në të njëjtën kohë.

harris krime kundër njerëzimit

Peizazhi ka ndryshuar në mënyrë të jashtëzakonshme që nga fushata e Biden katër vjet më parë. Vendi është ende duke u përballur me plagët e një pandemie që mori më shumë se 1.1 milion jetë dhe me inflacionin që është zbutur nga nivelet më të larta historike, por mbetet i dhimbshëm për konsumatorët. Amerikanët mbeten thellësisht të ndarë, të tronditur nga humbja e të drejtave federale të abortit, të shtënat masive pothuajse javore dhe përkeqësimi i fatkeqësive klimatike.

Ndër arritjet e tij si president: një fushatë vaksinimi masiv; arritjet e politikave që përcaktojnë trashëgiminë për klimën dhe shëndetin; dhe emërimi në drejtësi i Ketanji Brown Jackson, gruaja e parë zezake që shërben në gjykatën supreme të SHBA.

Në videon e tij të fushatës, Biden sulmoi “ekstremistët Maga [Make America Great Again]” që mbështesin Donald Trumpin. Sipas Biden, ata marrin “liritë bazë të amerikanëve, duke shkurtuar sigurimet shoqërore … duke diktuar se çfarë vendimesh për kujdesin shëndetësor mund të marrin gratë, ndalojnë librat, dhe u thonë njerëzve se kë mund të dashurojnë, e gjithë kjo duke e bërë më të vështirë për ju mundësinë për të votuar”. Ai tha se, si në vitin 2020, po luftonte “një betejë të shpirtit të Amerikës”. 

Biden dha gjithashtu një pamje optimiste për vendin e tij, duke thënë: “Unë e njoh Amerikën. E di që jemi njerëz të mirë.” Videoja përfundonte me mesazhin: “Të mbarojmë punën!” 

Biden dhe zonja e parë, Jill Biden, e kishin bërë të njohur prej muajsh qëllimin e tij për të kërkuar një mandat të dytë. Por ekipi i tij nuk ndjeu urgjencë për t’u bashkuar me garën pasi partia e tij pati një performancë më të mirë se sa pritej në zgjedhjet e mesmandatit të nëntorit. Demokratët shmangën humbjet e mëdha në Dhomën e Përfaqësuesve (Kongres) dhe arritën të zgjerojnë shumicën e tyre të ngushtë në Senat, duke lejuar Bidenin të vazhdojë të shtyjë gjyqtarët dhe zyrtarët e administratës.

Në fund të fundit, presidenti zgjodhi të priste deri pas turneut të tij në Irlandë, nga ku e ka origjinën, ku një deklaroi se udhëtimi tre-ditor kishte ripërtërirë “ndjesinë e tij të optimizmit” për atë që mund të realizohej ende në shtëpi. Duke u larguar nga Ishulli Emerald, ai u tha gazetarëve se plani i tij ishte të garonte sërish.

Biden

Biden hyn në ciklin e fushatës së 2024-ës, i ndjekur nga vlerësimet jo të mira kokëforta. Gjithashtu shqetësimet për moshën e tij të thyer nuk janë të pakëta. Tashmë presidenti më i vjetër në historinë amerikane, Biden do të ishte 86 vjeç përpara përfundimit të mandatit të dytë.

Vetëm një e katërta e amerikanëve, 26%, duan ta shohin Bidenin të kandidojë sërish, sipas sondazhit të ri nga Associated Press. Përafërsisht gjysma e demokratëve besojnë se ai duhet të kërkojë një mandat të dytë, një përmirësim nga 37% që thanë të njëjtën gjë në sondazhn në janar. Megjithatë, nëse Biden fiton nominimin e partisë siç pritet, shumica e demokratëve do ta mbështesin atë.

Biden e bëri të qartë në video se ai planifikon të kandidojë për arritjet legjislative që siguroi gjatë gjysmës së parë të presidencës së tij, kur demokratët mbanin shumicë të pakët, por vendimtare në Kongres.

Gjatë këtyre dy viteve, Biden nënshkroi Planin Amerikan të Shpëtimit, duke ofruar ndihmë të gjerë financiare për familjet që ende po luftojnë nën peshën e pandemisë së koronavirusit. Ai miratoi gjithashtu Ligjin Bipartizan të Infrastrukturës, i cili pritet të sjellë përmirësime shumë të nevojshme në rrugët, urat dhe aksesin me brez të gjerë të Amerikës në vitet e ardhshme, dhe Aktin Bipartizan të Komuniteteve të Sigurta, projektligji i parë federal i madh për sigurinë e armëve i nënshkruar në ligj në gati 30 vjet.

Por ndoshta arritja më e rëndësishme legjislative e Biden deri më sot ishte nënshkrimi i Aktit të Reduktimit të Inflacionit, një paketë gjithëpërfshirëse për klimën dhe kujdesin shëndetësor që shënoi përgjigjen më domethënëse të Amerikës ndaj krizës klimatike.

Megjithëse politikat e Bidenit janë gjerësisht të njohura, ai ka luftuar për të fituar vlerësimin e tij për to, tregojnë sondazhet. Biden i ka kaluar muajt e fundit duke udhëtuar nëpër vend në një përpjekje për të shitur politikat e tij ekonomike dhe për të mbledhur amerikanët pas qasjes së tij ndaj një përballjeje me republikanët e Kongresit mbi tavanin e borxhit.

Në skenën ndërkombëtare, Biden mblodhi një koalicion global pas Ukrainës në përgjigje të pushtimit të Rusisë, ndërsa kërkonte të forconte mbrojtjen e Amerikës kundër fuqisë ekonomike dhe ushtarake në rritje të Kinës. Megjithatë, tërheqja kaotike dhe vdekjeprurëse e trupave nga Afganistani ishte ndër pikat më të ulëta të presidencës së Biden, edhe pse ai përmbushi një zotim për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës.

Njoftimi vjen pasi ai përballet me sfidën e negociatave me një Kongres të ndarë, pasi republikanët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në janar. Presidenti dhe kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, janë përfshirë në një betejë të ashpër për rritjen e tavanit të borxhit, kufirit të huamarrjes së qeverisë federale.

Kërcënimet ndaj demokracisë mbeten një vijë kryesore e presidencës së tij dhe do të jenë përsëri një temë gjallëruese e fushatës së tij për rizgjedhje. Në një dy fjalime të mëdha, Biden paralajmëroi se forcat antidemokratike besnike ndaj paraardhësit të tij kërcënonin parimet themeltare amerikane. Liritë individuale janë nën sulm nga shtetet e udhëhequra nga republikanët dhe gjykatat me shumicë konservatore që kanë shkelur të drejtat riprodhuese të grave, të drejtat e votës dhe të drejtat LGBTQ+, argumenton ai.

Njoftimi i rizgjedhjes së Biden hap një fazë të re të fushatës së vitit 2024, disa muaj pasi paraardhësi i tij, Trump, të cilin ai e mundi në 2020, shpalli ofertën e tij në Shtëpinë e Bardhë. Kandidaturat e tyre potencialisht krijuan skenën për një rindeshje të jashtëzakonshme, me të dy kandidatët të bllokuar në një shkallë të paprecedentë në beteja politike dhe ligjore.

Ata përballen me hetime të posaçme për trajtimin e informacionit të klasifikuar. Në rastin e Biden, hetimi i Departamentit të Drejtësisë lidhet me dokumentet e klasifikuara të zbuluara në zyrën dhe shtëpinë e tij private. Autoritetet u informuan menjëherë dhe ekipi ligjor i Biden ka theksuar se po bashkëpunon plotësisht.

Në të kundërt, Trump i rezistoi përpjekjeve të qeverisë për të tërhequr materialet e klasifikuara që ai mbante në mënyrë të parregullt me vete në pronën e tij në Florida pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë. Por kjo është vetëm një nga shumë sfidat ligjore që kërcënojnë kryesuesin republikan. Në fillim të këtij muaji, Trump tha se ishte i pafajshëm për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit në gjykatën penale të Manhatanit. Ai gjithashtu përballet me hetime të shumta në përpjekjet e tij për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020.

Biden nuk përballet me asnjë kundërshtim të madh për emërimin e partisë. Autorja Marianne Williamson dhe aktivisti kundër vaksinave Robert F Kennedy Jr, nipi i John F Kennedy, kanë nisur ofertat e gjata për nominimin.

Robert Kennedy

Ndërkohë, fusha imagjinare e republikanëve vazhdon të rritet që kur Trump nisi fushatën e tij zgjedhore në fund të vitit të kaluar. Nikki Haley, një ish-guvernatore e Karolinës së Jugut dhe ish-sekretarja e Trumpit në OKB, ka hyrë në garë, ndërsa senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott, ka ndërmarrë hapat fillestarë për të kandiduar. Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, pritet gjerësisht të shpallë kandidaturën e tij në muajt e ardhshëm. Mike Pence, zëvendëspresidenti i Trump, po peshon gjithashtu një ofertë presidenciale.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 23 Comments

  1. Ky damllaja pedofil, qe te jete i sigirte fare, le t’a shpalli kandidaturen ne Sharre apo Shish Tufine, atje ka elektorat pafund, si su ngopkan keta vampire, ka prej vitit 1967 dhe ne vazhdim panderprerje, ka qene senator, zv/president, senator, president, KAQ!

 1. Ja kane shpallur ato “master of puppets” ketij te shkretit se ky “eshte ne autobus”. Se ka idene se ku eshte, kush eshte e ca ben. Bill Gates, Zukenbebergut , Sorrosit e co. keshtu manekinesh i duhen: President nje plak me demence e zv.presidente nje idiote femer qe ka inteligjencen e nje femije ne klase te dyte por qe eshte aty ku eshte vetem te perfaqesoje “ngjyren” e Obames.

 2. Nuk je realisht i shendetshem, do ja lesh pushtetin Kamalas sepse ajo nuk e fiton dot vete per shkak te ngjyres se lekures!

  1. Po nuk na tha se çfarë krisje pësoi siguria kombëtare e USA s nga korrupsioni
   kur drejtonte Sala dhe që e shpallën Non Grata.
   Ndërsa për Dramën nuk ka nevojë , rroftë LGBT

 3. Mos e merrni kaq te sigurte qe nuk fiton Biden,sidomos nqs perballe do kete Trump,sepse me nje Trump kunder, automatikisht shumica dermuse apo te gjithe njerezit me ngjyre, apo pakica te tjera qe Trump nuk i ka qef, do votojne pro Biden. Plus dhjetera milion amerikane me origjine nga Irlanda, i ka pothuaje ne xhep. Pastaj dhe votat e te rinjve,efekti i sponsorizimeve etj etj. Mos te flasim qe imazhi i Trump nuk u rregullua keto vite ,por vetem u perkeqesua. Po te kete dike tjeter, dhe jo Trump. perballe eshte situate krejt tjeter. Une si shqiptar as se imagjinoj e jo me ta uroj, qe nepermjet fitores se Trumpit,te shoh si sekretar shteti ate lobuesin serb Grenell. Mos harroni gjithashtu qe Trump zbehu mardheniet e SHBA me miqte kryeor te saj, ndryshe nga tani qe jane me te forta se kurre, Pra nuk eshte ne interes te SHBA nje rikthim i Trump,e normal as te shqiptareve

  1. Rikthimi i Trump jo vetem qe eshte ne interes te Amerikes por dhe te te gjithe botes. Dhe kjo eshte me evidente se kurre ne kete periudhe kur ne vetem 2 vite nen “drejtimin” e ketij dudumit Amerika eshte bere kashte e koqe si vend i botes se trete dhe bota eshte ne prag te nje lufte te trete boterore. Kjo eshte administrata me hipokrite dhe me e ndyra qe ka pare Amerika ndonjere. Niveli i jeteses, cilesia e jetes, te drejtat dhe lirite e njerezve jane percudnuar nga keto marksiste. Nese nuk zgjidhet dikush tjeter, (qofte dhe Kenedy jr qe eshte i PDse amerikane), do shohim e jetojme thenien e Paulinit: “skemi pare gje akoma”.

   1. Kujto cfare renie ekstreme pesoi mbeshtetja e shteteve te tjera(jo vetem nga politika por edhe nga popujt e tyre) ndaj SHBA kur Trump ishte president, apo kercenimin per daljen nga NATO,e si perfundim,megjithe kercenimet arrogante, nuk bindi dot as shtetet e vogla e jo me Gjermanine per ta cu ne 2% bugjetin per mbrojtje.Apo sot qe thote, po erdha e mbaroj luften Rusi-Ukraine per nje jave, .E si do e mbaroje?Duke i cu serbofilin Grenell, ne Kieve dhe dergu nje ultimatum Ukraines per kompromis (territorial) te dyanshem.Kjo gje do fuqizonte Rusine, e do ia hiqte SHBA jo vetem Ukrainen nga lista e miqve te sigurte por do ngjallte (minimumi)pakenaqesi ne Europe, gje qe do e shfrytezonte Macroni per te shpall enderren e tij, Europen si poli i trete,te baraslarguar nga te tjeret.Pra vetem ne te mire ne botes qe nuk eshte.Edhe rregulli me elementar llogjik thote, je me i forte kur ke me shume miq,(sic fiks po funksionon tani ne shpartallimin eRusise) e jo kur keta miq i humb,apo ndonje e ben armik.Une, kuptohet qe preference nr 1 kam Niiki Haley,por sondazhet e nxjerrin dobet ate.Edhe DeSantis nuk eshte keq, por larg qofte te vije Trump.dhe te jesh i sigurte qe sfiton.Vetem mosha e Biden i jep pak me shume avantazh se ne 2020Trumpit,por i jane shtu edhe shume disavantzhe dhe barriera te tjera

 4. PO PSE SHKONI KAQE LARG,,I QANI HALLIN SHTETIT ME TE FUQISHEM,KUSH DO JETE PRWSIDENT. WDHE NESE ZGJIDHET PRAPE BAJDEN, DO SHOHIM E NDIGJOJME KIKSET E TIJ MENDORE E POLITIKE. AMA, AMERIKA ESHTE AMERIKE. PO KETU, KE KEMI PRIMARIN E QEVERISE QE E KA BERE CORAP POLITIKEN E BRENDESHME E BALLKANIKE,NE SHERBIM TE SERBISE. KJO DUHET TE DISKUTOHET, TE SHOHIM VEHTEN SE PO DEGJENEROJNE NJE KOMB KJO RRACE RILINDASISH ME PREJARDHERJE KODOSHESH. SHQIPERIA DREJT FALIMENTIT, E KETU ZORRAXHIJTE I SHKOJNE PAS ZORRAXHIUT QE PELLET SI GOMAR. NE SPO KEMI KAPACITET TA SHPORRIM MORTAJEN PUSHTUESE TE TRASHEGIMTAREVE, MENDOJME PER PRESIDENCEN AMERIKANE,,,,,, HIC FARE.

 5. Këlliçi nxjerr gishtin e mesit në publik, qytetarët e ‘masakrojnë’ me komente në rrjetet sociale,kerkon salihu te kandidoje ne 2025 qe eshte matufjepsur komplet dhe jo bajden qe dhe me i qarte politikisht

  1. Hahahh sa idiot qe je. Bajden i qarte😂😂😂 a e ke idene se kush eshte Bideja, a i ke pare ndonje video duke mambullitur e qe i humb rruga ne oborr. Te befte mire “saflloqja” po mos u strapaco te shkrush komente kur se ke idene.

 6. Adriana Kalaja, zyrtarja e Partisë Demokratike të drejtuar nga Sali Berisha ka falsifikuar foton e Evi Kokalarit.

  Ka qenë vetë Kokalari që ka demontuar falsifikimin e fotografisë duke publikuar atë realen.
  Po ti more kerric i salihut e shikon salihun qe nuk di emrat e kandidateve pa llogaritur qe mban ne makine shishen e shurres me vete

  1. Ti me duket se ja mbake shishesh Sales kur ben shurren se se kemi pa noj here Salen te lage poturet sic kemi pare Ramazan Ramen ne fakt. E kur e llogarit qe Sala eshte dyfishi i moshes se Ramazanit, kjo tregon qe edhe nese e ben ne shishe eshte normale. Kshu qe ti qe ja mbake shishesh, sigurohu qe e fut mire “zorren” mrena se i lave syte pastaj me noj spruco😉😂😂😂

 7. BODRUMSAT PATRONAZHISTE NE KOMENTE COPIPAST NE TE GJITHA ARTIKUJT E PORTALIT. KJO TREGON GESTAPON QE I DREJTO KODOSHET.

 8. Berisha i merr njerëzit e PD si të verbër dhe i çon në në PL; shkaka dhe tragjizëm. Është rrënuar e drejta për të votuar lirisht e në dritë të diellit, për të votuar atë që ti vetë mendon dhe jo atë që të imponon dikush; PD-istët e djathtë detyrohen të votojnë fshehurazi ‘Floririn’ e majtë. Je ti o bosh dhe xixa te kujdesshem qe salihu mos te laget,se ndryshe ju nuk do kishit varr nga cecenet e salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *