• |

Video/ Manchester City shtyp 4-1 Arsenal: Gunners ende në krye për çështje kohe, Guardiola hipotekon titullin

City

Arsenal nuk di më të fitojë dhe fundoset përfundimisht në përballjen direkte ndaj Manchester City. Skuadra e Pep Guardiola arrin kështu pikën më të lartë të rikuperimit. Citiznes mposhtën rivalët e tyre me rezultatin 4-1 me dygolëshin e De Bruyne, Stones dhe Haaland. Renditja sheh ende në krye Gunners, por City -2 pikë prej tyre ka dy ndeshje për të rikuperuar. Në ndeshjet e tjera, Brighton dhe Chelsea shemben, të mposhtur respektivisht nga Nottingham Forest (3-1) dhe Brentford (2-0), ndërsa Liverpool fiton me përmbysje.

MANCHESTER CITY 4-1 ARSENAL

Manchester City shen kreun e Premier League dhe arriti një fitore si një skuadër e madhe, duke mposhtur 4-1 Arsenal, në ndeshjen më të rëndësishme. Citizens janë ata që dolën fitues nga Etihad, duke u afruar në -2 nga rivalët e tyre, me dy ndeshje për të luajtur. E në këtë pikë, Guardiola ka kryesimin virtual të Premier League në xhep. Ndeshja nisi mirë menjëherë për vendasit, të cilët u zhbllokuan në minutën e 7′. Haaland gjeti De Bruyne, i cili depërtoi në mbrojtjen rivale dhe befasoi Ramsdale me një goditje në shtyllën e parë. Ritmet ishin shumë të larta dhe City dominoi, me një de Bruyne fantastik, që frymëzoi vazhdimisht norvegjezin. Në pjesën e parë duelin e fitoi Ramsdale, me tre pritje vendimtare që mbajtën gjallë Arsenal. Gunners megjithatë u rrëzuan në kohën shtesë, në goditjen e dënimit të De Bruyne të devijuar nga Stones. VAR e riktheu golin të vlefshëm, sepse fillimisht arbitri e anuloi.

Lexo më tej: Leksioni i futbollit i Guardiola e i pamëshirshmi Haaland: Manchester City favoriti kryesor për Champions

SPEKTAKËL I DE BRUYNE

Pjesa e dytë është sërish me sens unik, me belgun në formë të shkëlqyer. E djathta e De Bruyne, në pasimin e Haaland, fiksoi rezultatin në 3-0 në minutën e 54′. Ndeshja është praktikisht e përfunduar me Arsenal në konfuzion total. Në të gjithë ndeshjen ka vetëm një aksion të vërtetë, në minutën e 87′, kur Holding shënoi golin e flamurit. Megjithatë, Gunners ishin jashtë ndeshjes dhe kjo duket në minutën e 95′, kur Haaland shënoi pokerin i patrazuar. Goli i 49 i sezonit për ish-lojtarin e Dortmund, i 33-ti në Premier League. Manchester City fiton 4-1 dhe merr suksesin e dytë në ndeshjet direkte. Guardiola është tani me 73 pikë, -2 nga Arsenal, me dy ndeshje të mbetura. Zhgënjim në horizont për Arteta e Arsenal pas një viti të dominuar.