• |
ide | kryesore

Fiorentina i gëzohet fitores së parë: 0-0 me Cremonese mjafton për të shkuar në finale kundër Inter

-Instant, F1, Sport, Video
Cremonese

Finalja e Kupës së Italisë 2023 është Inter-Fiorentina. Akti i fundit i turneut do të luhet më 24 maj në Olimpico të Romës. Pas 2-0 në ndeshjen e parë, Fiore barazoi 0-0 me Cremonese në Franchi dhe u rikthye në finalen e Kupës pas 9 vitesh. Të besuarit e Italiano shkojnë kështu në gjueti për një trofe që i mungon prej 22-vjetësh. Ndeshja e kthimit pati shumë pak emocione, me Fiorentina që administroi, pa vuajtur kurrë, avantazhin e dyfishtë të Kremonës. Skuadra e Ballardini nuk kishte forcë të bënte një tjetër arritje pas eliminimeve të Napolit dhe Romës.


Edhe njëherë në finale, nëntë vjet më vonë. E këtë herë kundër Inter. Fiorentina sigurisht që nuk dështon në një ndeshje shumë të ngadaltë dhe shpesh të mërzitshme. Por në fund ia doli, edhe falë fitores 2-0 në ndeshjen e parë, të arrijë në finalen e Kupës së Italisë. Aty nuk ishte shfaqur që nga viti 2014, por arriti duke lënë një Cremonese mosbesuese në pjesën e parë. Nuk mjaftoi që skuadra e Ballardini ishte më tonike në pjesën e dytë, sepse Fiorentina rezistoi pa shumë sforco.


Lexo më tej: Video/ Dimarco eliminon Juventus: finalisti i parë i Kupës së Italisë është Inter

E megjithatë Cremonese gjithsesi duhet duartrokitur për rrugëtimin befasues të bërë deri në këtu, duke eliminuar Napolin dhe Romën. Ndeshja mbyllet 0-0 dhe u kënaqën vetëm fiorentinasit që gjetën një objektiv për t’u shijuar më 24 maj në Olimpico të Romës.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *