• |
ide | kryesore

Sendet e Freddi Mercury së shpejti në ankand

Paparazzi, Slider

Fansat e Freddie Mercury së shpejti do të jenë në gjendje të marrin në dorë disa nga pasuritë e tij më të çmuara.


Shtëpia e ankandeve Sotheby’s njoftoi të mërkurën se rreth 1,500 artikuj nga shtëpia e Mercury në Londër do të shfaqen në ekspozita në mbarë botën për herë të parë gjatë vitit 2023, me disa që do të dalin në shitje në shtator.


Artikujt e përfshirë variojnë nga tekstet e këngëve  që nuk janë parë kurrë më parë deri tek disa nga aksesorët dhe kostumet që përcaktuan stilin unik skenik të Mercury-t, plus shumë artikuj më të vegjël që ai përdorte çdo ditë. Koleksioni i dashur me vepra arti, piktura viktoriane dhe objekte dhe pëlhura të ndryshme që ai mori nga Japonia do të shfaqen gjithashtu.

Disa nga artikujt më të mëdhenj për shitje përfshijnë kurorën dhe mantelin shoqërues që Mercury veshi teksa këndonte “God Save the Queen” g dhe një dorëshkrim 9 faqesh të shkruar me dorë të teksteve të këngës “We Are the Champions”. Kurora dhe manteli vlerësohet të arrijnë rreth 75,000 deri në 100,000 dollarë, ndërsa tekstet e tij vlerësohen midis 250,000 dhe 400,000 dollarë.

Duke folur në një publikim të Sotheby’s, shoqja e ngushtë e Mercury, Mary Austin, e cila është kujdesur për artikujt për më shumë se 30 vjet në Garden Lodge tha se vendosi se ishte koha për t’i lënë sendet të shkojnë.

“Kam pasur gëzimin dhe privilegjin të jetoj e rrethuar nga të gjitha gjërat e mrekullueshme që Fredi i donte kaq shumë. Por vitet kanë kaluar dhe ka ardhur koha që unë të marr vendimin e vështirë për ta mbyllur këtë kapitull ”, tha Austin. Ajo do të dhurojë një pjesë të të ardhuravepër organizatat bamirëse për HIV/AIDS, Mercury Phoenix Trust dhe Elton John Aids Foundation.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *