• |
ide | kryesore

10 sportistët më të paguar për vitin 2023

-Instant, Paparazzi, Slider
Sportistet

10 sportistët më të paguar për vitin 2023. Mens sana in corpore sano. Sa i mirë është sporti? Të rigjeneron, të argëton, të bën të konkurrosh por mbi të gjitha mund të të bëjë të fitosh. Sigurisht, për të arritur në këto nivele duhet të jesh vërtet i mirë. Pak si ato që Forbes ka kataloguar në renditjen speciale vjetore të sportistëve më të paguar të vitit 2023. Një top 10 yjor ku nuk ka vetëm futboll, por edhe shumë basketboll, pak boks, tenis dhe golf.


Por le të fillojmë me radhë: kush është më i paguari në 2023? Padyshim është Cristiano Ronaldo. Nga ana tjetër, marrëveshja shumëmilionëshe me skuadrën saudite Al-Nassr rëndon rëndë. Pavarësisht lamtumirës me Manchester United, portugezi, sipas vlerësimeve të Forbes, do të kishte fituar bukurinë e 136 milionë dollarëve në një vit (midis karrierës së tij profesionale dhe karrierës po aq fitimprurëse jashtë fushës). E dyta? Një tjetër as i futbollit, kampion i freskët botëror. Është Lionel Messi ai që ka fituar bukurinë e 130 milionë dollarëve në një vit, duke lënë menjëherë pas një tjetër talent absolut, Kylian Mbappé me 120 milionë dollarë.


TOP 3

Ok top 3 të gjithë futbollit këtë vit, por edhe sportet e tjera fitojnë paradhe jo pak. Asi i basketbollit LeBron James është në vendin e katërt Mbappé me 119.5 milionë dollarë fitime, ndërsa boksieri Canelo Alvarez është i pesti me 110 milionë dollarë fitime. Të gjitha të merituara, pak si 107 dhe 106 milionë dollarë të fituara respektivisht nga lojtarët e golfit Dustin Johnson dhe Phil Mickelson, të cilët lanë qarkun historik të PGA për t’u transferuar në LIV Golf.

Ende NBA me një tjetër legjendë të basketbollit si Stephen Curry, i teti, me 100.4 milionë dollarë, ndërsa në vendin e nëntë është perëndia i tenisit i sapo pensionuar Roger Federer me 95.1 milionë dollarë (në thelb të gjithë të fituara jashtë fushës). Mbyllja e renditjes është ende basketboll: Kevin Durant, i sapomartuar me Phoenix Suns, fitoi 89.1 milionë dollarë të mirë. Jo keq, apo jo?Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *