• |
ide | kryesore

Një udhëzues vizual për kurorëzimin e mbretit Charles III

-Instant, F1, Paparazzi

Nga diamantet e deri te shpatat e zbukuruara, këto janë simbolet e paçmueshme që do shihen në kurorwzimin e monarkut tw ri tw Britanisw.


Për brezat e britanikëve, kurorëzimi i mbretit Charles III do të jetë kurorëzimi i parë i një sovrani të ri që do të përjetojnë. Vitet e fundit, ne kemi qenë dëshmitarë të spektaklit të dasmave mbretërore dhe festimeve jubilare, por pakkush do ta njohë rubrikën e kurorëzimit, disa prej të cilave kanë mbetur të pandryshuara për më shumë se një mijë vjet.


Ceremonia më 6 maj, e drejtuar nga kryepeshkopi i Canterbury-t Justin Welby, zhvillohet në Westminster Abbey të Londrës, kisha e kurorëzimit të Britanisë që nga viti 1066. Është një rast solemn por festiv ku kisha dhe shteti bashkohen për të caktuar zyrtarisht monarkun si udhëheqësin e tyre të ri të plotë, me fuqi mbretërore.

Në një intervistë të rrallë përpara kurorëzimit, motra e Charles, Princesha Anne iu drejtua bisedës rreth rëndësisë së institucionit mbretëror në Britaninë moderne. Ajo i tha transmetuesit kanadez CBC News se “monarkia siguron, me Kushtetutë, një shkallë stabiliteti afatgjatë që në fakt është mjaft e vështirë të arrihet në ndonjë mënyrë tjetër”.

Kurorëzimi do të jetë një çështje teatrale ndryshe nga çdo gjë që kombi ka parë për gati shtatë dekada. Një koleksion verbues i regalive të shenjta që zakonisht mbahen në Kullën e Londrës. Ato dhe shumë të tjera do t’i paraqiten Charles gjatë ceremonisë, duke zyrtarizuar metamorfozën e tij nga princi në monark.

Udhëtim në Westminster

Festimet do të fillojnë kur Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla do të udhëtojnë nga Pallati Buckingham në Westminster Abbey. Në një devijim të lehtë nga tradita, çifti do të kalërojë në Diamond Jubilee State Coach të tërhequr nga gjashtë kuaj Windsor Grey. Ata do të shoqërohen në rrugën 1.3 milje nga truprojat më të besuar të sovranit, Kalorësia shtëpiake. E ndërtuar në Australi në vitin 2010 dhe dorëzuar mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II në 2014, pjesa e brendshme e autobusit është e veshur në mënyrë të përsosur me mëndafsh të verdhë aguliçe dhe e zbukuruar me materiale të lidhura me Britaninë dhe historinë e saj.

“Është një mikrokozmos i vërtetë i historisë britanike dhe asaj botërore. Ka pyje nga rezidencat mbretërore, nga eksplorimet dhe nga vende dhe kombe të tjera gjithashtu,” shpjegoi Sally Goodsir, kuratore e arteve dekorative të Trustit Mbretëror.

Harta

Gold State Coach, 1762. Pas shërbimit, Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla do të dërgohen përsëri në pallat me Gold State Coach, i cili është përdorur në çdo kurorëzim që nga William IV në 1831. Ky proces kurorëzimi do të ndjekë të njëjtën rrugë, por të jetë shumë më i madh në shkallë se ai që i paraprin shërbimit të kurorëzimit. Ai do të paraqesë “Forcat e Armatosura nga i gjithë Komonuelthi dhe Territoret Britanike Jashtë Oqeanit, dhe të gjitha Shërbimet e Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, së bashku me Bodyguardin e Sovranit dhe Ujëtarët Mbretërorë”, sipas familjes mbretërore. Goodsir ka thënë se karroca e madhe 260-vjeçare, e cila është shtatë metra e gjatë, 3.6 metra e gjatë dhe peshon katër tonë metrikë mund të përdoret vetëm me një ritëm ecjeje “që me të vërtetë shton madhështinë e këtij procesioni të madh mbretëror.”

Modernizimi i një rituali të lashtë

Kurorëzimi i së shtunës është caktuar të fillojë në orën 11:00. (06:00 ET) dhe pritet të zgjasë rreth dy orë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *