• |
ide | kryesore

Ed Sheeran reagon pasi fitores së çështjes për të drejtat e autorit

-Instant, Paparazzi, Slider

Ed Sheeran ka reaguar pasi fitoi gjyqin e tij për të drejtat e autorit. Të enjten, një juri e qytetit të Nju Jorkut vendosi që këngëtari  nuk e kopjoi hitin e Marvin Gaye të vitit 1973, “Let’s Get It On”, në këngën e tij të vitit 2014, “Thinking Out Loud”.


Vendimi erdhi pasi trashëgimtarët e bashkë-shkrimtarit të “Let’s Get It On” të Gaye, Ed Townsend, paditën Sheeran dhe kompaninë e tij diskografike në 2017. Pasi përfundimisht doli fitimtar, një dëshmitar okular i thotë ET, “Edi dukej shumë i kënaqur me vendimin dhe i përqafoi të gjithë në ekipin e tij ligjor. Pasi përqafoi ekipin e tij, ai më pas bisedoi me Kathy Townsend dhe e përqafoi gjithashtu atë.”  Menjëherë pas kësaj, artisti, përmes ekipit të tij ligjor, lëshoi një deklaratë të gjatë duke reaguar ndaj fitores së tij, duke reflektuar mbi rastin dhe duke falënderuar mbështetësit e tij.


Deklarata e Ed Sheeran:

“Padyshim që jam shumë i kënaqur me rezultatin e çështjes dhe duket se në fund të fundit nuk do të më duhet të tërhiqem nga puna ime e përditshme — por, në të njëjtën kohë, jam jashtëzakonisht i frustruar që pretendimet e pabaza si kjo  lejohen të shkojnë në gjykatë. Kemi kaluar tetë vitet e fundit duke folur për dy këngë me tekste, melodi dhe katër akorde jashtëzakonisht të ndryshme, të cilat janë gjithashtu të ndryshme dhe përdoren nga kantautorët çdo ditë, në të gjithë botën.

Unë jam thjesht një djalë me një kitarë që i pëlqen të shkruaj muzikë që njerëzit ta shijojnë. Unë nuk jam dhe nuk do ta lejoj kurrë veten të jem një derrkuc që dikush ta tundë. Të jem në Nju Jork për këtë gjyq do të thotë që më ka munguar të jem me familjen time në funeralin e gjyshes sime në Irlandë. Nuk do ta kthej atë kohë.

Dua të falënderoj jurinë për marrjen e një vendimi që do të ndihmojë në mbrojtjen e procesit krijues të kantautorëve këtu në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën. Dua të falënderoj gjithashtu ekipin tim që më ka mbështetur gjatë gjithë këtij procesi të vështirë dhe të gjithë autorët e këngëve, muzikantët dhe fansat që dolën me mesazhe mbështetjeje gjatë javëve të fundit.

Së fundi, dua të falënderoj Amy Wadge. Asnjëri prej nesh nuk e priste kurrë që 9 vjet pas sesionit tonë të mrekullueshëm të shkrimit, të ishim këtu për të mbrojtur integritetin tonë. Amy, ndihem shumë me fat që të kam në jetën time.

Ne kemi nevojë që kantautorët dhe komuniteti më i gjerë muzikor të bashkohen për të rikthyer sensin e përbashkët. Këto pretendime duhet të ndalen në mënyrë që procesi krijues të mund të vazhdojë, dhe ne të gjithë mund t’i kthehemi bërjes së muzikës. Në të njëjtën kohë, ne kemi absolutisht nevojë për individë të besuar, ekspertë të vërtetë që ndihmojnë në mbështetjen e procesit të mbrojtjes së të drejtës së autorit. Faleminderit!”, u shpreh ndër të tjera Ed.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *