• |
ide | kryesore

Kush e bllokoi rritjen e pagave? Rama i kalon fajin deputetëve

Lajme, Të fundit

Kreu i qeverisë Edi Rama ka deklaruar se ka pasur një ngërç me rritjen e pagave, megjithatë qytetarët do ta marrin vlerën shtesë të të ardhurave që nga prilli ashtu sikurse u ishte premtuar.


Gjatë një takimi elektoral, Rama tha se ligji ndodhet tashmë në parlament, deputetët kanë bllokuar për disa javë procesin me qëllim që ta bindnin atë, që të rriste pagat edhe për ata dhe qeverinë.


Shefi i qeverisë theksoi se edhe nëse rritja e pagave ndodh një apo dy muaj me vonesë nga ç’ishte parashikuar, në maji-qershor, ata do të marrin shtesën e pagës që nga prilli.

“Kanë dalë tani dhe thonë, “e shtyu Edi Rama rritjen e pagave”. Nuk kam shtyrë unë fare. E para njëherë, ne pagat e mjekëve të mësuesve dhe punonjësve të sigurisë janë rritur dhe rritjen për prillin ata e marrin tani në fillim të majit, siç ndahen.

E dyta, unë kam pasur një debat sepse për rritjen e të gjitha pagave të tjera duhet të bëhet ligji në parlament. Ligji tashmë është në parlament dhe unë kam pasur një debat, që qeverisë dhe deputetëve duhet t’iu rriten pagat të fundit fare. Dmth, vitin tjetër kur të mbarojë rritja për të gjithë, edhe deputetëve dhe qeverisë do t’i rriten pagat.

Deputetët duan t’i rrisin tani, dhe u bllokua për disa javë kjo punë sepse donin të më bindnin mua. Nuk e di çfarë do të ndodhë, por kjo është arsyeja. Ama, të gjithë duhet ta dinë se edhe nëse rritja e pagave bëhet në maj, edhe nëse bëhet në qershor, të gjithë pagat do t’i marrin me të gjithë prillin dhe të gjithë majin”- tha Rama.27 Comments

 1. Ha ha ha .Fajin e kanë deputetët!!!Po bëjnë gjë pa lejen tënde o diktator.Si nuk the që fajin e ka Berisha!!

 2. O ERA kurva e Partise po si duhet te presim edhe 2 vjet o Buce ?
  Ju fshifte kolera ju kurvave mavi!

 3. Këta që shihnin në ëndërr rritjen e pagës nuk e paskan kuptuar qe ishte gënjeshtër elektorale, si 5 mijë leket e pensionistëve ne prill për Pashkë e Bajram, pra një vezë e kuqe e Ramës për shqiptarët naivë…

 4. Ju keni bere nje arritje shume te madhe per popullin shqipetar asnje parti nuk mund ta bej punen qe ju keni bere

 5. Po se eshte delirant, deficent e psikopat ky specia nuk ja ka fajin askush.
  Rritja e pagave behet me ligj. Projektiligji eshte nje akt i cili diskutohet me shume aktore dhe kryesisht e perfundimisht dikutohet e debatohet me parlamentin ne teresi e me komisionet ne vecanti. Ne perfundim te debatit arrihet ose jo ne miratim.
  Po ky eshte mesuar dhe i ka mesuar te gjithe qorrat qe ka nen hyqem qe te “hajne dardha pas shpines se tij” por me dijenine e tij, e nuk e di qe rritja e pagave eshte proces me vete, dmth nuk eshte ceshtje dardhash.
  Sdq dhe çfaredo qe te beje nje gje eshte e SIGURTE: NE HALE TE GOMEREVE DO PERFUNDOJE

 6. Paska patur oferte te mire per sufllaqexhinjte sot: Posto nje koment merr dy sufllaqe.Pensionisteve premton sallatori i gjate do tu jap 5 mije leke te reja ne prag te zgjedhjeve te tjera,per kete radhe mbaruam pune .Te fala deleve! Km – dora vete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *