• |

Video/ Arsenal del me fitore 0-2 nga Newcastle: Odegaard e autogoli i Schar kthejnë Gunners -1 nga City

Arsenal

Arsenal i përgjigjet Manchester City dhe mbajnë kryesuesit nën presion. Në javën e tridhjetë e pestë të Premier League, Gunners fituan 2-0 në Newcastle, duke u afruar në -1 nga Guardiola. Gjithësesi, Citizens kanë edhe një ndeshje për të rikuperuar. Odegaard zhbllokoi sfidën, duke shënuar me të majtën në minutën e 14′. Autogoli i Schar pastaj mbylli ndeshjen në minutën e 72′. Nga ana tjetër, Magpies mbeten në zonën e Champions League, por vendi i pestë i Liverpool nuk është më aq larg.

Arsenal nuk ka ndërmend të heqë dorë nga lufta për titull në Premier League. Gunners, në fakt, u kthyen në -1 nga Manchester City falë suksesit 2-0 në Newcastle. Magpies tani me të vërtetë rrezikojnë të rikthejë Liverpool në garën për vendin e katërt. Ndeshja u hap me dridhërima për miqtë, duke qenë se Kiëior shkaktoi penallti. Vendimi i arbitrit Kavanagh megjithatë u korrigjua pas rishikimit në VAR. Të besuarit e Arteta kaluan në avantazh sërish me heroin e derbit me Chelsea. Odegaard në minutën e 14′ shënoi nga distanca me një goditje që përfundoi në këndin e poshtëm. Pope më pas u kujdes për të shmangur dofishimin duke refuzuar konkluzionin e Martinelli. Portieri u përsërit edhe ndaj Odegaard, në shtesën e gjatë të pjesës së parë.

Lexo më tej: Grealish zbulon ‘sekretin’ e Manchester City përmes një foto në rrjetet sociale: bindje e perceptim, receta e Pep

AUTOGOLI QË FUNDOSI NEWCASTLE

Në fillimin e pjesës së dytë, Newcastle trembi Arsenalin me Isak që goditi shtyllën. Martinelli barazoi goditjet e kornizave me topin që u stampua në traversë. Ndeshja u mbyll më pas falë një autogoli klasik. Në minutën e 72′ Schar, në tentativë për të larguar krosimin e Martinellit nga e majta, e devijoi në rrjetë. Vendasit nuk reaguan dhe kështu përfundoi 2-0. Gunners u ngjitën në 81 pikë dhe mbeten të kapur pas City, që megjithatë ka një ndeshje më pak. Nga ana tjetër, Newcastle mbetet në 65 pikë dhe tani është vetëm +3 nga vendi i pestë i Liverpool, që megjithatë ka një ndeshje më shumë.