• |
ide | kryesore

Musk: Së shpejti Twitter vjen me mesazhet e koduara dhe thirrjet video

Lajme, Të fundit

CEO i Twitter, Elon Musk të martën tha se platforma së shpejti do të shtojë thirrjet zanore dhe video së bashku me mesazhet e koduara, një veçori e premtuar prej kohësh disa orë pasi platforma njoftoi veçori të reja të mesazheve të drejtpërdrejta.


Përditësimi më i fundit i veçorive të Twitter i lejon përdoruesit t’i përgjigjen drejtpërdrejt çdo mesazhi në një bisedë në vend të atij më të fundit, një veçori e ngjashme me përgjigjet online në iMessage të Apple dhe të reagojnë ndaj një mesazhi të drejtpërdrejtë me çdo emoji.


Duke komentuar për prezantimin, Musk tha se platforma do të lëshojë “dm-të e koduara V1.0…nesër”, një veçori që Musk dhe Twitter e kanë premtuar prej kohësh.

Musk tha se Twitter do të shtojë gjithashtu veçori të bisedës me zë dhe video në Twitter, një veçori për të cilën ai nuk caktoi një afat kohor përveçse tha se do të “vjen së shpejti”.

Që nga marrja e Twitter-it vitin e kaluar, Musk ka folur vazhdimisht për kthimin e platformës në një të ashtuquajtur “aplikacion për gjithçka” si WeChat në Kinë ose Kakao në Korenë e Jugut.

Përshkrimi i Musk sugjeron se Twitter do të përdorë enkriptimin nga skaji në fund për mesazhet e tij të drejtpërdrejta, gjë që do të parandalonte cilindo në Twitter apo edhe agjencitë qeveritare që t’i shikojnë këto mesazhe pa pasur akses në pajisjen e një përdoruesi.

Shërbime si Signal, iMessage i Apple, WhatsApp dhe Messenger i Meta aktualisht përdorin enkriptim nga skaji në skaj. Është e paqartë nëse Twitter planifikon ta aktivizojë këtë shërbim si parazgjedhje ose t’i lejojë përdoruesit të zgjedhin.

Për më tepër, mbetet për t’u parë nëse enkriptimi do të kufizohet vetëm në mesazhet direkte një-në-një ose do të përfshijë gjithashtu biseda në grup.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *