• |
ide | kryesore

Ndizet sërish Gaza/ Ç’po ndodh me sulmet mes izraelitëve dhe palestinezëve

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Gaza

Militantët palestinezë në Gaza kanë lëshuar më shumë se 60 raketa drejt Izraelit, pasi ushtria izraelite tha se kreu një seri sulmesh ajrore ndaj raketave të Xhihadit Islamik.


Të paktën një palestinez është vrarë dhe një tjetër është plagosur, thonë mjekët.


Nuk ka raportime për ndonjë lëndim serioz në Izrael, ku thuhet se shumica e raketave janë kapur.

Sulmi vjen një ditë pasi 15 persona në Gaza u vranë në sulmet ajrore izraelite, duke përfshirë tre udhëheqës të Xhihadit Islamik.

Xhihadi Islamik u betua për hakmarrje, por nuk pati asnjë raketë gjatë natës. Në vend të kësaj, grupi paralajmëroi Izraelin që të priste reagimin e tij kudo, në çdo moment.

Kryeministri i Izraelit tha se çdo përshkallëzim nga militantët do të përballej me një përgjigje dërrmuese.

Harta që tregon Rripin e Gazës dhe Izraelin jugor

Palestinezët thanë se shkëmbimi i zjarrit të së mërkurës filloi me disa shpërthime të forta në jug të Gazës, duke shkaktuar shtëllunga të mëdha tymi.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se një avion kishte në shënjestër operativët e Xhihadit Islamik që udhëtonin me një automjet drejt një rakete të fshehur në zonën Khan Younis.

Zyrtarët palestinezë të shëndetësisë thanë se një person u vra dhe një tjetër u plagos rëndë. Identiteti i tyre nuk u bë menjëherë i qartë.

Rreth një orë më vonë, IDF njoftoi se kishte filluar të sulmonte raketat e nëndheshme që i përkisnin Xhihadit Islamik në të gjithë territorin, me qëllim që të pengonin sulmet e planifikuara.

Mediat palestineze raportuan sulme në qytetin e Gazës dhe në qytetin verior të Bait Lahia.

Ngrihet tymi pas një sulmi ajror izraelit në Gaza (10 maj 2023)

Ushtria izraelite tha se po synonte vendet e përdorura nga Xhihadi Islamik për të lëshuar raketa.

Jo shumë kohë më pas, militantët filluan të gjuanin breshëri raketash nga Gaza dhe sirenat e raketave u dëgjuan në komunitetet në jug të Izraelit.

Zyrtarët izraelitë thanë se një raketë goditi një shtëpi të zbrazët në qytetin e Sderot, i cili është vetëm 1 kilometër nga gardhi rrethues i Gazës.

Një spital në qytetin e Ashkelon tha se u trajtuan dy persona të lënduar ndërsa vraponin drejt një strehe për bomba dhe tre persona të tjerë për ankth.

Më vonë, raketat u lëshuan drejt Izraelit qendror, duke shkaktuar sirena në zonën e Tel Avivit, 80 kilometra nga Gaza.

Në një video, shpërthimet mund të dëgjoheshin ndërsa dy raketa dukej se ishin ndaluar.

Ndërkohë, tensionet mbeten të larta në Bregun Perëndimor të pushtuar pasi Izraeli kreu bastisje arrestimi gjatë natës. Dy palestinezë u vranë nga forcat izraelite, të cilët thanë se dyshja qëlluan drejt tyre.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *