• |
ide | kryesore

Risitë e reja të Google

F1, Stil

Google do të zbulojë ofertat më të fundit të inteligjencës artificiale në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve të mërkurën, së bashku me produkte të reja duke filluar nga telefonat Pixel deri te sistemi operativ Android 14.


Google I/O 2023 do t’i ofrojë Alphabet-it mundësinë për të treguar se çfarë kanë dhënë investimet e tij masive në AI, pasi ai kërkon të përballet me chatbotin jashtëzakonisht të popullarizuar të OpenAI-t ChatGPT. Pritet integrimi i Bard AI në Maps, Gmail dhe kërkimin e tij, ndërsa rrjedhjet e ndryshme kanë lënë të kuptohet se kompania do të nisë gjithashtu një model të madh gjuhësor (LLM) të quajtur PaLM 2, i aftë për të funksionuar në më shumë se 100 gjuhë. Ky mjet i inteligjencës artificiale thuhet se mund të kalojë provime në gjithçka, nga kodimi kompjuterik dhe matematika, tek shkrimi krijues dhe mendimi kritik.


Gjiganti i teknologjisë ka bërë ndryshime që kur OpenAI lançoi chatbotin e tij ChatGPT gati gjashtë muaj më parë, kështu që shumë do të shikojnë konferencën e tij vjetore të zhvilluesve për të parë nëse AI i tij Bard ose sistemet e tjera mund të konkurrojnë. Do të ketë gjithashtu të gjitha produktet kryesore të zakonshme, duke përfshirë telefonat inteligjentë Pixel, pajisjet Nest dhe sistemin e ri operativ Android./Lapsi.al

Marrë nga: Independent2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *