• |
ide | kryesore

Shefi i mercenarëve ‘Wagner’ quan Putinin gomar/ Analistët: A do t’i mbijetojë kësaj deklarate?

-Instant, Arkiva, Planet
Prigozhin, Putin: Shefi i Wagnerit “tradhtoi” Rusinë për “ambicie personale”

Një video e postuar në internet nga pronari i Wagner Group, Yevgeny Prigozhin, ka shkaktuar një furi spekulimesh për rëndësinë e saj.


Themeluesi i organizatës mercenare ka kritikuar vazhdimisht figura të larta ushtarake ruse, por deri më tani ishte përmbajtur nga çdo sulm i drejtpërdrejtë ndaj Vladimir Putinit.


Sipas analistëve në Institutin për Studimin e Luftës në SHBA, kjo mund të ketë ndryshuar tani. Ata thonë se ai e përdori Ditën e Fitores për të “tallur Putinin dhe për të vënë në dyshim gjykimin e tij”.

Lexo më tej: Parada e “Ditës së Fitores”/ Putin: Bota është në një pikë kthese 

Në pamje, ai iu referua një figure të “gjyshit të lumtur” që “mendon se është i mirë”, përpara se të pyeste në mënyrë retorike se çfarë duhet të bëjë Rusia dhe brezat e ardhshëm dhe si mund të fitojë Rusia nëse “gjyshi” rezulton të jetë një “plotësisht një gomar”.

ISW thotë se zoti Prigozhin gjithashtu “vuri në dukje se figurat e paidentifikuara (me gjasa duke iu referuar Putinit dhe figurave të larta të Ministrisë së Mbrojtjes ruse) duhet të ndalojnë shfaqjen në Sheshin e Kuq”.

ISW vazhdon: “Prigozhin ka të ngjarë t’i referohet Putinit, i cili shpesh quhet “gjyshi” (ose më konkretisht “Bunkernyi ded” ose “gjyshi bunker”), dhe Prigozhin ka sulmuar më parë zyrtarë dhe oficerë të tjerë të lartë rusë me emër, por nuk e ka bërë këtë kundër Putinit”.

Ndërsa shefi mercenar ka tentuar më parë të rrëzojë autoritetin e liderëve, thonë analistët, “sulmet e tij të përshkallëzuara ndaj Putinit, nëse Kremlini nuk i përgjigjet kritikës së fshehtë të hollë të Prigozhin ndaj Putinit në Ditën e Fitore, mund të sjellë gërryejë më tej në sistemin e Putinit në të cilët aktorë individualë mund të luajnë për pozitë dhe ndikim (dhe të heqin dorë nga favori i Putinit), por nuk mund ta kritikojnë drejtpërdrejt Putinin”.

Komentet janë shkaktuar nga vëzhgime të ngjashme nga ekspertë të tjerë, disa prej të cilëve kanë sugjeruar se qëllimi përfundimtar i Prigozhin mund të jetë shkarkimi dhe zëvendësimi i Putinit si president i Rusisë.

Në të vërtetë, Anders Aaslund, një ekspert i Rusisë dhe ish-këshilltar ekonomik i qeverisë ruse nga viti 1991 deri në 1994, tha “do të ishte befasuese nëse Prigozhin i mbijetonte kësaj deklarate”.3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *