• |
ide | kryesore

Zhduken kompanitë që ndërtuan inceneratorin e Fierit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
Fierit

Për skemën e mashtrimit me faturat e TVSH-së në inceneratorin e Fierit, prokuroria kërkon dënimin e administratorëve të 10 kompanive, por tashmë ato rezultojnë të zhdukura.


Në nisje të procesit për 18 të pandehur për kete dosje, mes tyre ish-ministrin Lefter Koka dhe ish-deputetin Alqi Bllako, policia nuk arriti dot t’i njoftojë ato si persona juridik nën hetim për procesin gjyqësor.


Adresat e kompanive, të deklaruara në QKB nuk ishin të sakta, ose kur ishin gjetur, aty u deklaruan biznese të tjera.

Për abuzimet në inceneratorin e Fierit është arrestuar përgjegjesi i kontrollit te punimeve, Arben Dervishaj, i cili pasi i certifikonte investimet fiktive kishte përfitime nga Klodian Zoto, si pagesa për udhëtime private, pagesat e biletave të avionit, qëndrimet në hotele dhe të biletave të ndeshjeve të futbollit në stadium në Itali etj.

Nën akuzë janë edhe ish-ministri i Ramës, Lefter Koka dhe ish-deputeti i PS Alqi Bllako. Sipas prokurorëve të SPAK, Alqi Bllako, në atë kohë punonjës në Ministrinë e Mjedisit, ka përfituar 14.9 milionë lekë përmes pagës së të atit, Edmond Bllako, duke u paraqitur si drejtor kantieri në inceneratorin e Tiranës me pagë 6 mijë euro, me pagesa nga 2018-a në 2020.

Lexo edhe: LSI nxjerr emrat/ Kompanitë e lidhura me inceneratorin e Fierit që zhvatën buxhetin e shtetit nga rimbursimi i TVSH-së

Lexo edhe: VOA: Thellohet afera e incineratorëve, LSI nxjerr sërish fatura dhe transaksione 

Lexo edhe: A është e përfshirë ministrja Ibrahimaj me kompanitë fantazmë të inceneratorëve?

Bashkë me ta janë vënë në pranga edhe ish-zyrtarë të tjerë për korrupsion, shpërdorim detyre dhe pastrim parash. Pjesa më e madhe e të arrestuarve janë anëtarë të Komisionit të Prokurimit për Inceneratorin e Fierit.

Administratorë firmash private që kanë marrë pjesë në skemë:

Arbër Denizi Administrator i PIVOT-04 (Në kërkim)
Juri Ymeraj Administrator i kompanisë J.P.Y (Në kërkim)
Silvester Dreza (Në kërkim)
Enver Sheshi administrator i “Leli-17”sh.p.k (i arrestuar)
Robert Shabani përfaqësues ligjor i ‘Best Services” sh.p.k, (i arrestuar)
Regan Merdani administrator i ‘Froggy”sh.p.k, (i arrestuar)
Gentian Zifla, me administrator i ‘Itneg”sh.p.k, (I arrestuar)
Personat me përgjegjësi administrative të përfshirë:

Luran Dusha administrator i Inceneratorit të Fierit (Në kërkim)
Arjola Kodra, administratore e Inceneratorit të Tiranës (Në kërkim )
Arben Dervishaj, biznesmen, Zv. President i FSHF (I arrestuar)
Giuseppe Ciaffaglione administrator i Landfillit të Sharrës (Në kërkim)5 Comments

  1. “Kur takohej me Ramën e quajtën hero
    Kur takohej me Taulantin e quajtën tradhëtar
    Delet nga berishistët i dallon vetëm surrati bariut….”

  2. Na lodhet me keto idiotesira. Kur duhet ta kuptoni se inceneratoret jane bere vetem per te vjedhur gjithçka nga sekti mavi dhe kryehajduti rama.

  3. “Montazhet qesharake, shpifjet dhe trillimet që bëhen për t’i fryrë përçarjes së demokratëve janë shërbimi më i mirë për Ramën. Nuk mbahen dot me sajesat e minutës së fundit, gënjeshtrat e dala boje para gjithë botës”Incerenatori do te shpetoje dhe ty nga plehrat e salihut qe te ka futur ne koke dhe ti more cecen malok nuk do ta kuptosh,ti ceceni i ores 14:32

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *