• |
ide | kryesore

Elon Musk: Twitter do të ketë një shef të ri ekzekutiv

Paparazzi, Slider

Elon Musk thotë se ka gjetur një shef të ri ekzekutiv për të udhëhequr Twitter. Ai e bëri të ditur lajmin në platformën e mediave sociale, të cilën e bleu vitin e kaluar për 44 miliardë dollarë.


Musk nuk e përmendi shefin e ri të faqes, por tha se “ajo” do të fillojë pas gjashtë javësh dhe do të bëhet kryetare ekzekutive dhe shef i teknologjisë. Raportet thanë se liderja e ardhshme do të jetë Linda Yaccarino, drejtuese e shitjeve të reklamave në gjigantin mediatik NBCUniversal, i cili më vonë konfirmoi largimin e saj. Miliarderi ka qenë nën presion për të emëruar dikë tjetër për të udhëhequr kompaninë dhe për t’u fokusuar në bizneset e tij të tjera. Vitin e kaluar, pasi përdoruesit e Twitter votuan që ai të tërhiqej në një sondazh online, ai tha: “Askush nuk e dëshiron punën që mund ta mbajë Twitter gjallë.”


Megjithatë, Musk kishte thënë se do të dorëzonte frenat, nuk ishte aspak e qartë se kur apo edhe nëse do të ndodhte. Nëse Musk ka emëruar vërtet një femër ekzekutive, kjo do ta bënte atë një nga femrat e pakta që arrin majat e një kompanie të madhe teknologjike. Gratë përbënin më pak se 10% të drejtuesve ekzekutivë të firmave të teknologjisë të përfshira në 500 kompanitë më të mëdha të Amerikës vitin e kaluar./Lapsi.al

Marrë nga: BBCLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *