• |
ide | kryesore

Zgjedhjet e dyshimta në Turqi/ Opozita akuzon edhe Rusinë

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Turqi

Kandidati kryesor i opozitës në Turqi ka akuzuar Rusinë për ndërhyrje në zgjedhje disa ditë përpara votimit më të rëndësishëm të vendit në një brez.


Kemal Kılıçdaroğlu i Partisë Popullore Republikane (CHP), rivali kryesor i presidentit aktual, Rexhep Tajip Erdogan, akuzoi Rusinë për sajimin e videove të rreme dhe materialeve të rreme, me sa duket një referencë për një kasetë seksuale të supozuar të rreme të kandidatit Muharrem İnce, të publikuar një ditë para se ai të largohej nga gara.


“Nëse doni vazhdimin e miqësisë sonë pas 15 majit, hiqni duart nga shteti turk”, tha Kiliçdaroğlu, duke shtuar: “Ne jemi ende në favor të bashkëpunimit dhe miqësisë”.

Votuesit turq do të shkojnë në kutitë e votimit më 14 maj për të hedhur votat e tyre si për presidentin ashtu edhe për parlamentin. Rizgjedhja e Erdoganit do t’i jepte atij një mandat për të përqendruar më tej pushtetin rreth zyrës së tij, për të goditur kundërshtarët dhe për të përdorur pozicionin e tij të ndikimit në skenën botërore për të forcuar kontrollin e tij në vend.

Sondazhet aktuale sugjerojnë një votë të ngushtë në zgjedhjet presidenciale, ku një kandidat duhet të sigurojë më shumë se 51% për të fituar plotësisht, ose gara do të shkojë në balotazh dy javë më vonë.

Erdogan, i cili më parë sulmoi ambasadorin amerikan Jeff Flake për takimin publik me Kiliçdaroglu, ka deklaruar se “Turqia do t’i japë një mesazh perëndimit me këto zgjedhje”. Ministri i tij i brendshëm, Süleyman Soylu, shkoi edhe më tej, duke e përshkruar votimin e 14 majit si “një përpjekje për grusht shteti politik nga perëndimi”.

Koalicioni i gjashtë partive opozitare i udhëhequr nga Kılıçdaroğlu ka bërë fushatë për premtimin e reformës dhe çmontimin e një sistemi të gjerë kontrolli që Erdogani ka shpenzuar dy dekada duke e ndërtuar. Nën udhëheqjen e Erdoganit, Turqia u shndërrua në një sistem presidencial të mbështetur nga një rrjet i gjerë patronazhi besnik ndaj partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), duke kundërshtuar një tentativë për grusht shteti ushtarak në vitin 2016 dhe shpesh duke i quajtur kundërshtarët e tij armiq të shtetit. Erdogan ka rritur gjithashtu gjurmën e Turqisë jashtë shtetit dhe ka riformuar ekonominë e saj sipas imazhit të tij, duke mbikëqyrur projekte të mëdha infrastrukturore dhe zhvillim, por edhe një krizë ekonomike në të cilën lira turke është përgjysmuar në vlerë vetëm vitin e kaluar.

“Ndërsa i afrohemi votimit, ndihem i emocionuar, por edhe përgjegjës për fatin e 85 milionë njerëzve në të gjithë Turqinë,” tha Canan Kaftancıoğlu, një anëtare drejtuese e CHP-së, aktualisht duke përballuar një ndalim nga politika pasi një gjykatë e akuzoi atë për fyerje kundrejt Erdogan. Pavarësisht ndalimit, Kaftancıoğlu ka vazhduar të punojë, duke ndihmuar Kılıçdaroğlu në luftën e tij për presidencën duke mbikëqyrur përpjekjet për të siguruar zgjedhje të drejta.

“Unë besoj se këto zgjedhje do të jenë një shembull, jo vetëm për Turqinë, por për të gjithë botën. Për herë të parë, një regjim autoritar do të hiqet nga demokracia”, tha ajo. “Nëse kemi sukses, do të jetë shembull për vendet e tjera që luftojnë për demokracitë e tyre.” 

Mundësia e një gare me një raund me një fitues potencial që të dielën u rrit pak pasi İnce u largua, duke lënë vetëm diferencën e vogël të votave të mbajtura nga ultranacionalisti Sinan Oğan i partisë Victory për të prishur shanset që secili kandidat të arrijë pragun e fitores.

Në zgjedhjet parlamentare, sondazhet sugjerojnë gjithashtu se koalicioni i Erdoganit mund të humbasë shumicën e tij qeverisëse, por opozita duhet të fitojë shumicën në parlament dhe presidencën për të siguruar që ata të arrijnë qëllimin e tyre kryesor për kthimin e Turqisë në demokracinë parlamentare.

“Ne nuk i besojmë këshillit suprem zgjedhor, por kemi marrë çdo masë paraprake,” tha Kılıçdaroğlu gjatë një interviste të fundit, duke përshkruar se si CHP dhe partnerët e tyre në opozitë caktojnë vëzhgues të votimit në çdo kuti votimi dhe do të kryejnë një numërim paralel në ditën e zgjedhjeve për të siguruar një votë të drejtë. “Përkundër të gjithave, ne do të fitojmë,” tha ai.

Për opozitën, mbijetesa e tyre e vazhdueshme si dhe vetë demokracia janë në fletëvotim; Partneri i koalicionit të Erdoganit, Devlet Bahçeli, kohët e fundit deklaroi se opozita mund të marrë “dënime të përjetshme ose plumba në trupin e tyre”. Fushata është shoqëruar me dhunë ndaj figurave të opozitës me një plumb të hedhur brenda zyrave lokale të CHP-së në një qytet, një ditë pas një sulmi me gurë ndaj mbështetësve dhe autobusit të fushatës së figurës kryesore të opozitës dhe kryebashkiakut të Stambollit Ekrem İmamoğlu.

“Këto janë zgjedhjet që përcaktojnë nëse Erdogan konsiderohet një president i zgjedhur me tendenca autokratike, i cili më pas humbi dhe u largua nga pushteti, ku historia është një ajo që flet për qëndrueshmërinë e demokracisë turke. Apo janë zgjedhje në të cilën pas gjithçkaje që ka bërë, me Osman Kavala [një filantrop] në burg, me Selahattin Demirtaş [një udhëheqës politik kurd] në burg, me dhjetëra gazetarë të arrestuar, ku Erdogan fiton sërish dhe kthehet për të bërë kto edhe për pesë vite të tjera”, tha Nate Schenkkan nga Freedom House.

Votimi për president pritet të jetë i ngushtë, ku edhe një diferencë prej disa pikë përqindjeje mund të ndikojë se cili kandidat mund të pretendojë se votimi ishte i drejtë dhe siguron një mandat të qartë ose nëse do të shkojë në balotazh dy javë më vonë. Ky rezultat pritet të varet pjesërisht nga votuesit kurdë, duke përfshirë një pjesë të konsiderueshme që tani mbështet Kılıçdaroğlu pasi partia e majtë kryesisht kurde, Demokratike e Popullit, vendosi të mos fusë një kandidat presidencial dhe udhëheqësi i saj i burgosur Demirtaş mbështeti Kiliçdaroğlu.

Rezultati do të varet gjithashtu shumë nga votat e hedhura në 11 provincat turke të prekura thellësisht nga tërmetet e dyfishta të fuqishme që vranë më shumë se 50,000 njerëz, rrafshuan infrastrukturën dhe shpërngulën miliona.

Qeveria i rezistoi përpjekjeve për të lejuar të regjistruarit për të votuar brenda zonës së tërmetit të votojnë diku tjetër, duke i detyruar ata që dëshirojnë të hedhin votën e tyre të kthehen në zonat e shkatërruara nga tërmeti në ditën e zgjedhjeve.

“Ky është një problem i madh dhe ne sinqerisht nuk e kemi idenë se çfarë do të ndodhë,” tha Nuran Yilmaz, nënkryetari i CHP-së në qytetin bregdetar të Antalias, familja e të cilit në provincën më jugore të Hatay u zhvendos nga tërmeti dhe do të detyrohet të kthyehet atje për të votuar. “Partia jonë po punon për këtë, por ne do të detyrohemi të paguajmë për të udhëtuar në Hatay. E gjithë familja ime, motra dhe vëllai im do të shkojnë në Hatay dhe do të paguajnë rrugën, vetëm për të votuar.” 

Mes shqetësimeve rreth drejtësisë së votimit të ardhshëm, Shenkkan tha se kjo ishte e ndryshme nga nëse zgjedhjet duheshin konsideruar të lira. “Mendoj se drejtësia nuk është më për debat, duke pasur parasysh përdorimin joproporcional të medias shtetërore nga Erdogan, kontrollin e tij mbi mediat kryesore dhe të shkruara, censurën e mediave sociale, burgosjen e Demirtaşit, ka një sërë mënyrash në të cilat këto zgjedhje nuk është e drejtë”, tha ai.

“Por liria është e diskutueshme, për një nuk është vërtet e lirë pasi HDP nuk është vërtet e lirë të konkurrojë, ka burgosje të liderëve të saj më të shquar dhe shumë prej anëtarëve të saj dhe atmosfera e përgjithshme e ndëshkimit kundër asaj partie ndikon në lirinë e zgjedhjes së shumicës së votuesve. Liria në kutinë e votimit qeveriset nga autoriteti zgjedhor, kështu që votimi mund të bëhet i lirë, por në fund ata mund të ndryshojnë rregullat.”  

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *