• |
ide | kryesore

Linda Yaccarino, shefja e re ekzekutive e Twitter

F1, Stil

Elon Musk ka njoftuar se ka punësuar ish-shefen e reklamave të NBCUniversal, Linda Yaccarino, si shefin e ri ekzekutiv të Twitter. Miliarderi  konfirmoi spekulimet e përhapura se zonja Yaccarino do të merrte rolin në një postim në Twitter të premten. “Mezi pres të punoj me Linda për ta transformuar këtë platformë në X, aplikacionin gjithçka”, shkroi Musk.


Zonja Yaccarino do të fokusohet në operacionet e biznesit, ndërsa miliarderi tha se do të qëndrojë si kryetar ekzekutiv dhe do të fokusohet në dizajnin e produktit dhe teknologjinë e re. Disa orë më parë, zonja Yaccarino tha në një deklaratë se po largohej nga roli i saj si kryetare e reklamave dhe partneriteteve globale në NBCUniversal pas më shumë se një dekade në konglomeratin mediatik. “Ka qenë një nder absolut të isha pjesë e Comcast NBCUniversal dhe të drejtoja ekipin më të jashtëzakonshëm,” tha ajo. “Ne kemi transformuar kompaninë tonë dhe të gjithë industrinë.”


Lajmi vjen gjashtë muaj pasi Musk tha se do të tërhiqej si CEO, dhe ndërsa Twitter përballet me një eksod reklamuesish, ndërprerje të shërbimit dhe rishikim të ri nga rregullatorët. Pas blerjes së platformës për 44 miliardë dollarë tetorin e kaluar, Elon ka pushuar rreth 80 për qind të fuqisë punëtore, ka rikthyer llogaritë e ndaluara dhe ka lejuar që gjuha e urrejtjes të lulëzojë nën maskën e “fjalës së lirë”, duke tjetërsuar shumë përdorues të vjetër./Lapsi.al

Marrë nga: IndependentLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *