• |

Video/ “Campeones”, Barcelona rrëmben titullin e 27 në derbi: Bare pa nga pankina rënien e Espanyol

Barcelona

Në javën e 34 të La Liga, vjen festa e shumëpritur nga Barcelona. Blaugranat mposhtën 4-2 Espanyol në derbi, me dygolëshin e Lewandowski dhe festojnë titullin e 27 kampion. Kështu Xavi triumfon me meritë me katër ndeshje ende të mbetura, duke përfituar nga humbja e Atletico Madrid. Simeone u pengua 1-0 me Elche tashmë të rënë, ndërsa Sevilla mposht 3-0 Valladolid. Buzëqesh gjithashtu edhe Valencia.

Nuk ka gjë më të bukur se të fitosh në fushën e rivalëve të qytetit. Barcelona e përjetoi duke festuar titullin e të 27 të La Liga, e para e epokës së Xavi dhe e para që nga 2018-19, pikërisht në fushën e Espanyolit. 4-2 në derbi dhe humbja e mëparshme e Atletico Madrid i dorëzoi Barçës titullin me katër ndeshje para kohe dhe 85 pikë në 34 javë. Miqtë e nisën fuqishëm menjëherë, duke kaluar përpara pas dhjetë minutash. Balde fluturoi në të majtë dhe pasoi për Lewandowski, që duhet vetëm të shtynte në rrjetë golin e tij të 20 në La Liga. Reagimi i Espanyol ishte i ndrojtur dhe Barça u shkëput në minutën e 20′, me krosimin e Pedri dhe goditjen fituese të Balde. Një monolog autentik Blaugrana, me Lewandowski që detyroi Pachecon të devijojë dhe Koundé që fshikulloi shtyllën nga distanca. Trisi ishte në ajër dhe mbërriti në minutën e 40′, kur Raphinha shërbeu për Lewa që shënoi dygolëshin personal. Sinjali i vetëm i Espanyol erdhi në fund të pjesës së parë, me goditjen e ish-sulmuesit të Barçës Braithwaite dhe pritjen e ter Stegen.

RIKTHIMI I PAMJAFTUESHËM I ESPANYOL

Në pjesën e dytë, Barcelona bëri poker në minutën e 53′. De Jong shërbeu për goditjen me kokë të Koundé që i çoi shifrat në 4-0. Xavi ndryshon disa lojtarë, futi në fushë edhe Dembele. Në anën tjetër, Kejdi Bare, mesfushori i kombëtares kuqezi, e pa gjithë ndeshjen nga pankina. Në fund, blaugranat ulën tensionin dhe Espanyol e shfrytëzoi. Puado shënoi golin e parë në minutën e 73′, duke mposhtur ter Stegen me një parabolë të lehtë. Portieri gjerman nuk mund të bënte asgjë edhe në minutën e 92′, kur Joselu ngushtoi diferencën edhe më shumë. Barça fitoi 4-2 dhe është një festë e dyfishtë, sepse titulli i La Liga është matematikisht i formacionit blaugrana. Espanyol mbetet i parafundit me 31 pikë (-4 nga i katërti i fundit) dhe po dridhet për rënien nga kategoria.