• |
ide | kryesore

Video/ Denoncimi i gazetares Erla Mëhilli nxjerr bllof votimin në Tiranë

Arkiva, Kryesore, Lajme
erla gishti votime

Në gati 10% të qendrave të votimit në Shqipëri po vërehet se identifikimi elektronik i votuesve nuk ka funksionuar. Kjo “anomali” ka bërë që njerëzit t’i kthehen votimit si qëmoti dhe në mënyrë që të shmanget shkuarja e një personi disa herë për të votuar, atij që e kryen procesin i vendoset një shenjë mbi gisht.


Por “rastësisht” po ndodh që aty ku nuk funksionon identifikimi elektronik edhe boja fshihet nga gishti shumë lehtë. Këtë e ka provuar menjëherë pasi votoi moderatorja e emisionit Now në Euronews, Erla Mëhilli. Ajo ka votuar në një qendër pranë akademisë së Arteve dhe menjëherë më pas ka realizuar një video ku tregon se si gishti i saj pastrohet fare lehtë. Pra, që tani në shumë pika të Bashkisë së Tiranës dy nga mburojat më të forta për tu mbrojtur nga manipulimi i votës kanë rënë.


Ky fenomen i treguar në video është harur me qindra herë në shumë votues gishtat e të cilëve janë pastruar lehtësisht. 

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi në një deklaratë për mediat i ka pranuar “problemet elektronike”. Ai pohoi se në 531 qendra ka pasur telashe me identifikimin biometrik.

Ne foto Celibashi ne pamundesi per te votuar elektronikisht

Celibashi theksoi se një pjesë e arsyeve mund të lidhen me mosparaqitjen e operatorëve në qendrat e votimit, apo dhe mungesën e plotë të informacioneve të tyre apo dhe funksionalitetin e pajisjes. Madje edhe në qendrën kua ai votoi vetë nuk pati sukses për tu identifikuar biometrikisht.

Deri këtu gjithçka mund të dukej e rastësishme, por dyshimet filluan kur Partia Socialiste iu drejtua me një shkresë KQZ ku kërkohej që në qendrat ku teknologjia nuk funksiononte të vijohej me votimin tradicional. Pas kësaj komisioneri shtetëror i zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi vendosi që në ato qendra votimi ku ka pasur probleme me pajisjen e identifikimit elektronik, duke bllokuar kështu procesin, gjithçka do të vijojë manualisht.

Pra, për ta përmbledhur. Teknologjia kërkon. PS-ja kërkon që të vazhdohet votimi duke u bazuar tek garancia e shenjës mbi gisht. KQZ jep ‘OK’ për këtë. Por edhe pas kësaj ashtu sikurse duket në video, shenja fshihet shumë lehtë.

Po t’i shtosh këtyre presionin e shumtë të njerëzve të administratët të shpërndara në qendra votimi të cilët ushtrojnë presion mbi zgjedhësit dhe policinë që nuk i përgjigjet denoncimeve për ti larguar ata, duket se procesi po merr një udhë pa krye. 

©Lapsi.al

 

 32 Comments

  1. Po mire o njerez, tek zyrat e ilegalitetit e gjetet te tregoni se gjoja njefare boje qe keni vetem ju neper gishta, hiqet kaq kollaj. Shume te zgjuar ne marrjen e paraqitjen provave. Urime

 1. Keto bastarde kane korruptuar shefin e FBI pa le zgjedhjet ne albanistan ……kane lindur BASTARD NGA NENA KURVA …..

 2. Kjo ka boja qe fshihet lehte, ka dy te “mira”. Nje fitim i madh nga kosto e bojes dhe nje fitim votash per koplin e Ahmadinexhadit. A ju kujtohet “greva e urise” per “voten e lire” ne vitin 2009? Keta jane kampionet e vjedhjes se votes dhe poshterimit te njerezve. Qofshin mallkuar per jete…

 3. Politikane qe shqyhen mes njeri tjetrit.Panorame e mentalitetit oriental. Nuk shoin vendet e tjere perreth qe shkojne perpara por grihen e prihen mes veti per favore. Race e ndyre. Mesjetar ne koke e ne shpirt.Nuk ilidh asgje me atdheun e tyre…vetem lufte per pushtet e vjedhje e shketerrim! Ndyresira pa fund..

 4. Do ndodhi ajo qe pritej,alibia e radhes na vodhen votat,si gjithmone Sala nuk do njohi zgjedhjet,po kujt i plasi…

  1. o kar, po dihet se vetëm vjedhjen keni specialitet ju, por si kar që je nuk ta kap ai kungulli që ka mut në vend të truve.

  2. Or plehre, para 2-4 vitesh boja donte 2 jave qe tu hiqte nga gishti, ndersa tani hiqet brenda 2 minutave…
   Clidhje ka Sala ktu???

  3. Rilindja shkerdhen dhe logjiken e matematiken duke mare me shume vota me kundershtare sesa kur kandidonin vetem para 4 vitesh😀. Ketu duhet qilizem e ti cosh ne burg te gjithe keto bythqira qe deformojne vullnetin e zgjedhesve, po kush ta beje?!. Dhe me e rendesishmja eshte se keto masha kane drite jeshile nga elita leftiste ne europe e Usa qe ta shkerdhjne kete popull pa e rruar carin fare.

   1. Jam aij qe ju qi ropt po me permendet aty ne komente pas kti komenti thotë:

    Ju qifsha ropt me gjith parti e kush i ka partit e kush shan ktu me komente se sjeni burra jeni kurva tastjere ju qifsha rracen e ca ju mban pragu deres llera meshkujsh se rrini mbas tastjeres

 5. Stalini ka thene se nuk ka rendesi kush voton por kush numuron. Keta edhe pse i numurojne vete ( e lane Pd e vertete pa numuruse e antare komisionesh) e prape bejne njeqind avaze te tjera. Ec e thuaj pastaj qe zgjedhjet jane te lira e Shqiperia eshte vend demokratik

  1. Ka rendesi ka. Rama sillet ne kete menyre sepse e di qe ne rastin me te mire Opozita ka nje perparsi shume te vogej, me pak se 5%. Nese Rama do kishte kundrra 70% te Shqipetareve te siguroj une qe nuk do guxonte njeri te manipulonte votat, ashtu sic nuk guxuan komunistat ne 91″.
   Rama gjen shesh dhe ben pershesh…

 6. A ju kujtohen zgjedhjet e mëparshme vendore ku PS ishte vetëm me Tom Doshin ne krah dhe pa kundërshtar ?

  Edhe pse zgjedhje moniste, né Tiranë votoi 15% e elektoratit dhe Erjon Veliaj mori mandatin e dytë në krye të Bashkisë se Tiranës me 10% të votave.

  Por në ato zgjedhje turpi, rezultati doli pas një muaji, se me vështirësi rrumbullakosën pjesëmarrjen 23 %.

  Pas tyre, sigurisht metodat e manipulimit u sofistikuan, duke përfshirë në këtë 14 maj mjete të shumta.

  Asgjë nuk na habit më, përveçse frikës së madhe të pushtetarëve nga shqiptarët, e cila shprehet në këto forma në ditën e zgjedhjeve.

 7. po pregaditet alibia per humbjen e zgjedhjeve Dordoleci i vucidolit do thote u manipuluan zgjedhjet Zgjedhjet jane te rregullta vetem po te fitoje dordoleci,gje qe nuk do nddodhi asnjehere

 8. Politikan qe nuk duan drejtesi , nuk duan normalitet por pushtet me çdo lloj menyre e manipulimi .
  Fushate nga me absurdet . Votimet , nje rremuje totale . Politikan , pushtet , shtet dhe krim ne te njejten llogore .

  Shikoni seç ndodh ne turqi . Sapo u mbyllen zgjedhjet dhe spikeri shqiptar nga turqia po thote se keto zgjedhje ishin pothuajse pa asnje incident dhe cilesohen nga vezhguesit si me te mirat ne te gjitha kohrat .
  Mos guxoni me te krahasoni keta plehrat politikan te ketij vendi me Erdoganin .
  Nese Erdogani eshte diktator athere une them rrofte diktarura , rrofte diktatori .

 9. Te gjithe e kane mendjen vetem te bejne hile
  Nje mosbesim total . vlon paraj kudo . Ku po shkojme?
  Ptuuuuuuuuuuu …….ju dhjefsha mu ne zgjedhje

 10. Zgjedhjet me te ndyra te te gjitha koherave . Asnje program , vetem tallava dhe leke pa hesap .
  Quo vadis o milet?????????????????

 11. Me thoni dot nje gje qe shkon ashtu siç duhet ne kete vend ?
  Asgje . Sketerre a[solute . Te qifsha shtetin e kurvave .
  Ju qifsha politikanet e te gjithe ngjyrave

 12. Bravo Tirons!
  Jo po si Namuti, që do vrasë veten nesër se Ridhjerja- rithemelimi do humbas zgjedhjet?
  Mos Namut, mos e bëj këtë!

 13. Shpellkare cecene debatikas byrektore skiftera te salih karaxhic berisha me ne fund nga sot nuk do hani mut salihu,erdhi dita qe dhe ju te cliroheni nga roberia mendore ku ju kishte futur krimineli serb salih,nga sot jeni te lire ta jetoni jeten tuaj si pjesa tjeter e shqiperise,gezoni qe u liruat nga prangat e njeriut qe beri me te keqen e mundeshme ketij vendi per 33 vjet,nga sot salih karaxhic berisha ke ngordhur si Qen rrugesh

 14. Vazhdoni Nga pas ndiqeni familjen non-grata per halllin e tyre, si qener te rrahur dhe besnikë.

  Tani Pergatituni per justifikime nga me absurdet per humbjen.

 15. Erla thuhet se eshte keshilltare e afert e Birishes. Dava debile. Qe punon per televizionin e Le Spotit.

  Mos peshty mbi pjaten ku ha o kare!

 16. Te vjedhin, te rrahin, te robetojne, bejne skandalet me te pa para e na hihen siku keta bije bushterash jane ne vije te drejte. Ky pushtet trashegimtaresh rrevolucionare .ashtruesish te lindur e trasheguar me ligesine e krimineleve te baballareve te tyre, qener lehes kur nuk kane pushtet, evizin ne cfare do lloj te percnudnimit, vete, e vetem te mbajne pushtetin,Deformues te realitetit, interpretues klloune qe te keqen ta shesin per te mire,klsike ne genjeshtra, veprime bushtrash e kodoshesh, kete kane specialitet. Per interes, para, tradheti keta kodoshe rilindas, do mbahen mend ne historine e ketij vendi.Nuk ben vaki qe nji pushtet i degjenerua,qe ne demokraci te rrije kaqe shume, kur eshte plotesisht i deskritituar, pa tutelen e veprimet e poshtera qe vepro me metoda mafioze ne kurriz te nji populli qe eshfrytezo ne menyre tinezare.Bota dhe ato shtete qe mendojne me shume se kjo qeveria jone, e kur po del si drita e diellit qe keta qeveritare po sillen me keq nga pushtues, duhet te vene dore ne vazhdimesine hajdute te pushtetit te qelbur rilindas. Ne te kundert, cdo perkrahjee kesaj kalbesire,mund te kete edhe pasoja me te renda. Kush levdon e mbron keto zgjedhje , flagrante anti zgjedhje, por vetem sikur, eshte deficient ne demokraci VOTIME PATI, ZGJEDHJEN E BERI RAMA,Besoj e pate komunikimin.PIKE.

  1. O ti ipaemer. Te qifte fisin somalia dhe kina bashke. Ik ere koke synet se na ke renqethur bolet me keto komentet e tuja. Loqe femer.

 17. kjo tipja ka harruar te thote qe firmoset edhe ne procesverbal kur voton ,apo do vish t eformosesh nja 5 here te tjera ,qe ka dhe kamera qe e provojne kete gje etj tj ….idiote

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *