• |
ide | kryesore

Ariedo Braida ripërjeton derbin me Inter: “Milan do ta përmbysë 2-0 me Leao, është një Gullit modern”

-Instant, Sport
Braida

Ariedo Braida mes të shkuarës, së tashmes dhe së ardhmes. Si ish-drejtues i Milan dhe një tifoz i madh, është e pamundur të mos mendojë për derbin e sotëm: “Pres një ndeshje në të cilën Milan duhet të reagojë ndaj paraqitjes së keqe në ndeshjen e parë. Aty kuqezinjtë u dominuan. Në futboll fitohet dhe humbet, por në ndeshjen e parë nuk pati asnjë paraqitje të denjë për një gjysmëfinale të Champions League nga skuadra e teknikut Pioli. Futbolli është i çuditshëm, nëse fillon fort dhe gjen menjëherë një gol, lojërat mund të rihapen. 0-2 është një rezultat që mund të përmbyset. Megjithatë, duhet Milan i vërtetë, një ekip që luan me dëshirë dhe krenari”.


Milan që, në krahasim me ndeshjen e parë, do të ketë Rafael Leao: “Ai mund të japë një shkundje. Ai është një nga lojtarët e paktë në botë që mund të të bëjë të fitosh ndeshjen i vetëm. Ai është i mrekullueshëm, sigurisht lojtari më i fortë dhe më i rëndësishëm i Milan. Me të, gjithçka mund të ndodhë. Leao bën gjëra në fushë, që të tjerët nuk mund t’i bëjnë. Ai është një Gullit modern: strukturat fizike të të dyve janë të ngjashme. Ata heqin terrenin nga toka për fuqinë që shprehin kur nisen në progresion. Janë të pandalshëm”, ishin fjalët e Braida për Libero.


LAUTARO SI KUNDËRSHTAR

Si kundërshtar do të jetë Lautaro Martinez, një rrezik që Milan duhet ta neutralizojë nëse mendon rikuperimin: “Sulmuesit janë gjithmonë më të preferuarit. Lautaro është bërë super-lojtar dhe mund të kërkohet nga klubet e mëdhenj, duke qenë se gjysma e Premier League është në kërkim të një sulmuesi”.

E ARDHMJA TE MONZA

Në të ardhmen e drejtuesit aktual të Cremonese është Monza, ku do të riformojë dyshen historike me Adriano Galliani. Njoftimi është shumë afër dhe Braida nuk është se e mohon: “Ata po bëjnë një kampionat të mrekullueshëm për të thënë të paktën. Palladino i ka dhënë identitet dhe organizim të nivelit: është plusi i klubit. Rikthimi im? Jam i sinqertë: do të doja të kthehesha të punoja me Berlusconi dhe Galliani. Njihemi prej një jete. Jam rritur si njeri në Monza dhe do të ketë gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time, edhe pse jam i lumtur në Kremona”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *