• |
ide | kryesore

Artisti heq dorë nga emri i artit “The Weeknd”

Paparazzi, Slider

Artisti The Weeknd ka kthyer emrin e tij të lindjes Abel Tesfaye në llogaritë e tij në rrjetet sociale.


Këngëtari, i njohur për Blinding Lights, i pyeti fansat e tij në Twitter në prill nëse duhet ta bënte ndryshimin. “ABEL i njohur zyrtarisht si The Weeknd?” pyeti fansat në një postim në Twitter që mori mbi njëqind mijë pëlqime. Ndryshimi i emrit vjen pasi ai  zbuloi se donte të “vriste The Weeknd” për W Magazine. “Unë jam duke kaluar nëpër një rrugë katartike tani,” tha ai. “Po  përgatitem për të mbyllur kapitullin “The Weeknd”.


Artisti ka thënë më parë se emri i tij erdhi pasi ai e la shkollën“duke u larguar një fundjavë dhe nuk u kthye kurrë në shtëpi”, raportoi Daily Mail. Por ai tha për W Magazine: “Si Weeknd, unë kam thënë gjithçka që mund të them”. Ai shtoi se albumi i tij i ardhshëm ndoshta do të ishte “i fundit” me këtë emër. I lindur në Toronto , Tesfaye u bë i famshëm pasi ngarkoi këngët e tij të para në YouTube në vitin 2010, duke shfaqur një pjesë të errët dhe eksplicite të R&B që përfshinte përdorimin e dr0gës, se*sin e rastësishëm dhe tjetërsimin.

Gjatë karrierës së tij muzikore ai ka fituar katër çmime Grammy, ka pasur më shumë se 45 këngë dhe albume platinum dhe ka thyer shumë rekorde muzikore.Në Mars 2023, Rekordet Botërore Guinness e shpallën atë artistin më të njohur në botë për shkak të numrit të dëgjuesve mujorë që kishte në Spotify.Që nga marsi i vitit 2023, 33-vjeçari kishte 111.4 milionë dëgjues mujor në Spotify dhe ishte artisti i parë që kishte 100 milionë dëgjues mujor në aplikacionin e transmetimit./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *