• |
ide | kryesore

Humbja në Tiranë/ Këlliçi: Të reflektojmë për sa ndodhi, duhet analizë e ftohtë!

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ndryshe nga Sali Berisha që ia faturon humbjen të gjithë blerjes së votës dhe bashkëpunimit me krimin, kandidati për Tiranën, Belind Këlliçi kërkon nga demokratët që të shkojnë përtej kësaj dhe të reflektojnë përmes një analize të ftohtë, për të kuptuar çfarë ndodhi dhe se çfarë kërkojnë qytetarët nga opozita.


Në fjalimin e tij pas daljes së rezultatit, Këlliçi lë të kuptohet se ka arsye të tjera, përveç shantazhit dhe blerjes së votës me paratë e korrupsionit nga mazhoranca aktuale. Për këtë, tha ai  “së pari duhet të kërkojmë brenda nesh, për të kuptuar saktë dhe analizuar me ftohtësi se çfarë publiku, opinioni, banorët dhe votuesit kërkojnë prej nesh”.


DEKLARATA E PLOTË E BELIND KËLLIÇIT

Të dashur qytetarë të Tiranës,

Jam këtu për të falënderuar mbi 100.000 qytetarë që më 14 Maj besuan dhe votuan ndryshimin në Tiranë.

Falenderoj strukturat e PD që dhanë gjithçka nga vetja, ekipin tim të fushatës, ekipin e kandidatëve për Këshillin Bashkiak, miqtë bashkëpunëtorët e shumtë të kësaj fushate, e në mënyrë të veçantë komisionerët, vëzhguesit dhe numëruesit tanë. I kërkoj me shumë përulje atyre, të vijojnë numërimin në çdo qendër ku ende duhen garantuar votat për anëtarët e Këshillit Bashkiak. Çdo votë e hedhur për ekipin tone, ka një rëndësi jetike për Tiranën.

Rezultati i zgjedhjeve të 14 Majit, për fat të keq nuk pasqyron realitetin dhe nuk është shprehje e vullnetit të lirë të qytetarëve.

Ky rezultat është i ndikuar nga një makineri shantazhi dhe dhune ndaj administratës publike, biznesit dhe qytetarëve.

Asetet publike janë vënë në dispozicion e janë shfrytëzuar në maksimum për të dhënë këtë rezultat të sotëm. Ne po punojmë çdo orë për të përgatitur dokumentacionin e plotë për çdo shkelje që është kryer.

Rezultati nuk i përgjigjet asaj se çfarë njerëzit, qytetarët mendojnë për kryebashkiakun aktual dhe kjo është lehtësisht e verifikueshme kudo, në çdo cep të Tiranës, në qytet apo fshat.

Unë u paraqita në këto zgjedhje në rrethana aspak normale, si të gjithë kandidatët e opozitës. Isha plotësisht i vetëdijshëm për pjesëmarrjen në garën elektorale më të pabarabartë të këtyre 33 viteve, e megjithatë sërish zgjodha të dal para qytetarëve me një program konkret, të detajuar dhe me një platformë e cila vuri në qender nevojat e qytetarëve dhe që ofronte zgjidhje reale për shqetësimet e përditshme.

Megjithatë kjo nuk mjaftoi. Banorët dhe votuesit e Tiranës nuk reaguan në atë shkallë që ta mposhtnin mekanizmin e kundërshtarit që është i bazuar në presion, joshje, intimidim, para korrupsioni dhe në propagandë.

Unë e kam lexuar shumë mirë këtë fakt. Shoqëria jonë mesa duket kërkon diçka ndryshe dhe pret më shumë prej nesh. Të gjithë ne duhet të reflektojmë rreth kësaj që ka ndodhur dhe unë sigurisht duhet ta bëj i pari.

Kjo nuk do të thotë se do tërhiqemi, përkundrazi, duhet që të gjithë bashkë të bëjmë shumë më shumë se kaq. Por së pari duhet të kërkojmë brenda nesh, për të kuptuar saktë dhe analizuar me ftohtësi se çfarë publiku, opinioni, banorët dhe votuesit kërkojnë prej nesh.

Gjatë fushatës sime ja dola të bëj transparencë për punët publike të Bashkisë Tiranë, për bilancin real të saj, për abuzimin dhe vjedhjen e përditshme të taksave, keqpërdorimin e pushtetit si dhe nxorra në publik disa afera tronditëse. Çështje këto të trajtuara deri më tani si sekret shtetëror nga mediat dhe institucionet ligjzbatuese.

Jam krenar për këtë shërbim që i kam bërë qytetit tim.

Tirana ka nevojë për opozitë, po aq sa ka nevojë për ujë të pijshëm.

Në këtë betejë unë dhashë gjithçka nga vetja ime, duke hequr dorë edhe nga mandati i Deputetit, mandat që e mora me shumë punë dhe mund. Gjithashtu e them me kënaqësi se ekipi ynë në Këshillin Bashkiak, do na përfaqësojë të gjithëve, pa asnjë dallim, e do na bëjë krenar me punën e tij.

Tirana jonë meriton të qeveriset mirë dhe me ndershmëri. Tirana meriton shumë më shumë, dhe unë do vijoj ta bëj këtë në çdo pozicion apo angazhim që do të gjendem.

Së fundmi dua të falenderoj familjen time, që më qëndroi pranë në çdo çast, edhe kur fushata e kundërshtarit solli baltosje e shpifje të ulta.

Faleminderit nga zemra të gjithë qytetarëve për këtë mundësi që më dhatë.

Faleminderit!11 Comments

 1. analiz e ftoht me Saliken, si tha harrojeni te jap doreheqje un sa te jem gjall. Peshku qelbet nga koka shoku, ti vazhdo bej analiza.

 2. Nese mendosn se me palloshin do fitosh me analiza te ftohta apo me program athere flasim kur te vdese palloshi .
  Sy per sy e dhembe per dhembe , shprehje biblike .

 3. O Bello, a eshte e vertete ajo qe thote Altin Goxhaj per ty?

  Temen e semes, Blu+Kuq=Mavi.

  Doli llafja Koco Devoles qe ne 1993 qe Socialist e Demokrat jane bashke jo per politike po per interesa te kafja parlamentit.

  Pa provoje preke nje sali, nje ilir, e nje edvin. Provoje nje here o shtet, a e provon dot?

  1. Nuk duhet kurrsesi te anashkalohet anteopologjia e shqiptareve…Njerez pavetedije, pa kujtese,, pa civilizim, injorance e larte, te varfer dhe si rrjedhoje sindroma e Stokolmit forcohet nga viti ne vit. Nje popull i dhunuar dhe i frustuar e kupton me shume sforco, lirinë. Pas 32 vitesh tallava dhe hordhek nuk mund te kete demokraci dhe liri vote

  2. Meta ‘mund’ Berishën: 11 nga 16 këshilltarët e fituar në Bashkinë e Tiranës janë të Partisë së Lirisë

 4. Nuk duhet kurrsesi te anashkalohet anteopologjia e shqiptareve…Njerez pavetedije, pa kujtese,, pa civilizim, injorance e larte, te varfer dhe si rrjedhoje sindroma e Stokolmit forcohet nga viti ne vit. Nje popull i dhunuar dhe i frustuar e kupton me shume sforco, lirinë. Pas 32 vitesh tallava dhe hordhek nuk mund te kete demokraci dhe liri vote

  1. Ti ke plotesisht te drejte, po hajde thuaja kete shqiptareve, te cileve iu eshte mbush mendja se jane trima dhe liridashes…packa se e shesin voten per nje thes kallamoq…

 5. Leri pallavrat e rrembe çte gjesh e bjeri te ligut se nryshe nje dite skllever do perfundojme te gjithe .

 6. Ti duhet te kishe reflektuar qe ne fillim dhe mos te pranoje te beheshe fasade e komunistit te fundit dhe sigurimsit te fundit (Berisha,Meta),ketu fillon dhe mbaron gjithçka!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *