• |
ide | kryesore

Krahasimi i shifrave/ Sa bashki i dhanë Ramës votat e Alibeajt

Arkiva, Kryesore, Lajme
14 maj berisha alibeaj rama

Ndonëse nuk fituan dot asnjë bashki, ndonëse kandidati i tyre në Tiranë Roland Bejko, u mund edhe nga Arlind Qori, konkurimi i PD me vulë në këto zgjedhje i’a vlejti për diçka: për ti dhënë Edi Ramës 3 bashki më shumë. Pra misioni ishte i qartë jo vetëm për ti hequr opozitës reale komisionerët dhe numëruesit, jo vetëm për ti marrë financimin poblik, por edhe për ti rëmbyer ndonjë votë që mund ti hiqte fitoren. Nëse në Këlcyrë, Kuçovë dhe Finiq, “vula” nuk do të kishte prezantuar kandidatë ashtu sikurse bëri në 2/3 e bashkive të vendit atëhere ato do ti kalonin automatikisht në fitore.


Në Kuçovë, nëse 6222 votave të marra nga Lefter Maliqi i koalicionit “Bashkë Fitojmë” do t’i shtoheshin edhe 739 votat e kandidatit të vulës, Ilirjan Koxhajt, për 57 vota fitorja të kalonte djathtas.


Lexo me tej:

Videoja / Të vërtetat e “takimit sekret’ Basha-Balla 

Në Këlcyrë nëse votat e Arjan Kasajt të “Bashkë Fitojmë” do t’i ishin bashkuar atyre të Adriatik Spahiut do të arrihej një fitore me 54 vota diferencë në dëm të kandidatit të PS-së.

Në Finiq Leonidha Hristo i koalicionit “Bashkë Fitojmë” mori 1911 vota. Ai do të ishte arritur një fitore me një diferencë prej 1344 votash ndaj kandidatit Romeo Çakuli, të Minoritetit Etnik grek për të Ardhmen, nëse Leonidha Papa i Partisë Demokratike Zyrtare që siguroi 1705 vota, nuk do të ishte paraqitur.

Por kjo pasojë e zymtë ka edhe anan tjetër të medalies. Sepse as berishistët nuk kanë qenë më të kuptueshëm ndaj vëllezërve të tyre armiq. Edhe ata kanë preferuar që në një zonë ku kishte mundësi ti kalonte fitorja rilindjes në dëm të vulës.

Andi Bushati: I morën! E dinim 

Në Mallakastër, Agron Kapllanaj i Partisë Demokratike zyrtare mori 5789 vota, ndërsa Resmi Shanaj i “Bashkë Fitojmë” 735 vota. Nëse edhe këtu do të kishte një bashkim të demokratëve, fitorja ndaj socialistëve do të ishte arritur me një diferencë prej 445 votash.

Pra, përpos përçarjes që nxiti bojkotin dhe mospjesmarrjen e njerëzve në zgjedhje, qoftë edhe numerikisht ndarja mes alibashistëve dhe berishistëve i kushtoi opozitës 4 bashki. Të bashkuar demokratët do të kishin 11 të tilla nga vetëm 7 që kanë sot.

©Lapsi.al

 

 

 

 33 Comments

  1. Inshalla nuk i mbushet mëndja Salës të dorëhiqet, ose nëse vdes se e dhjeu Edi Ramën pastaj…..
   Saliu të rrojë edhe 40 vjet të tjera, që të vdes Rama duke qenë kryeministër, pastaj le të vdesë dhe Berisha.

  2. po nuk jan rastesi mor loqe, hene sondazhe. prap me muhabete sorrosi do vazhdosh ti. vari karin, ju ushqen salikja me teori kospiracioni, po ky lloj ushqimi nuk te mbush barkun por vetem koken me karlliqe.

    1. shko more loqe se patronazhist e suflake jan ata si puna jote qe presin kothere nga lideret. Un per vete nuk i mbaj shpresat te politika qe te ushqehem po te puna ime. Ju qe keni ketu nje jet, ju mezi prsini suflake dhe byrek, mjeran. E rendesishme eshte qe baba te jet aty pa ju do vazhdoni te hani bar.

 1. Ik o Sali u bere gazi i botes , si nuk ke turp .Po ke prova per vjedhje apo blerje votash coi ne gjykate .

 2. “Misioni ishte i qarte” thot kokloqja. C’mision me 3 katunde nga 61 mor idiot? Ky eshte justifikimi qe te mos zhduket maloku i ramizit e ai i sulos? Nese kishte mision e kishin keta te dy qe te mbajne ramen ne pushtet edhe shume vite te tjera…dhe e zbatuan me sukses.

  Nejse, ketu shkruhet tagji per militantet se nipi i shokut hisni e ka merak unitetin e partise…

  1. Shko mer te qift maloku robt, bytgqir muti. Po a jeton ne kete mut vend e sheh qe ca behet qe jane leshuar si hijena te tre pushtetet, ekzekutiv, legjislativ, gjyqsor, si dhe media, dhe qirja politike ne bythe neper apartamente sekrete e Taulant balles me Alibeun e PD se Ramazanit, dhe e gjitha kjo per te eleminuar edhe ate pak opozite reale qe ka ngelur. Hajt se do te vije radha dhe ty o krimb kur te shembin pallatin per te bere kullat e tyre me leket e kokaines e ty te degdisin me ngritje ne “Lac” te pallatet e Erdoganit. Athere do e kuptoni ca muti keni mbeshtetur por do jete vone.

   1. Ik mer gabel! Trim tastiere, bythqir i vogel! Kur ta maresh vesh ti se letrat per te te shembur pallatin i ben vellai i rames te studio e gites, laçin do e kesh pak…
    Prandaj vazhdojne vije verdalle keta kafshet, se ushqehen me debile si puna jote!

     1. Ik or bythec! Lexo si duhet dhe ndaje mendjen se nga king behesh popull kur s’ke c’thua. S’ke faj se kriza e identitetit keto ka kur ai qe te ka vene firmen per “babe” ka qene gruqim.
      Mish per top!

   2. Ik mor te qift afrika farefisin e listen e dasmes mor ropqir i frustruar. Un e shof ca behet ne kete vend prandaj duhet me e heq Saliken se sa te jet Salikja e ropqirat si puna jote qe mbajn Salike, ska shance te iki Rama. Ti a e shef se ca behet ne kete vend? Ti ropqir i ndyr suflake 5 leshke e Salikes e e shef qe Saliken nuk e voton njeri dhe ky nek le njeri tjeter te marr drejtimin e opozites se ka pakt me Ramen per kete? Akuzonte Lulin per pakt por paktin evertet e ka ky o fisqir, degjoji mir keto fjal o trushklulur suflakexhi se je ti ropqiri me te tjer qe mbeshtesni ne dangall qe mban Ramen ne pushtet. Hapi syt o moterqir e mos sha te tjeret o varikars, vazhdo me prrallat me sorra se ropqirat si ty e meritojn kete situat. Si ropqir qe je a e pyet ndonjeher veten pse se voton njeri Saliken? Mendon ropqiri se do votojn Saliken meqe urrewjn Ramen, jo ore ropqir thjesht bokjotojn e fiton Rama, po trushkul e suflakexhinj si puna jote nuk marrin vesh nga keta pun. Ik ha bar e kar tani, rrot kari e mos shaj te tjeret se te qihen grat e fisit ne goj live pastaj.

     1. kush fitoi more kar, ketu humben te gjith. Humben shqiptaret se fal Salikes, Rama do vazhdoj mbreterimin. Rama nuk mori me shum vota sesa merr zakonisht. Shqiptaret perbuzen dhe refuzuan Saliken , kjo eshte e verteta, te tjerat jan prralla te Salikes per interesa te ngushta personale. Asnje nuk fiton kur Salikja dhe Rama mbajn njeri tjetrin. Pa ikur Salikja nuk iken Rama.

  2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   O kar po kishe 12 vjet për ta zhdukur, pse nuk e bëtë, apo pse e dini çfarë do të vijë më pas, Berisha nuk vdes pa e shembur edhe njëherë neokomunizmin, se ju jeni sipas shprehjes 1 mut bie 1000mutër ngrihen.

   1. te hyft kari ne byth. Po si mund te jesh kaq loqe e te mos e kuptosh se Salikja nuk ka ikur asnjeher, ka qen gjithmon aty, ky eshte problemi. PD ka 30 vjet e kapur per fyti nga Salikja. Luli ishte kukull dhe sapo donte te behej burr, e perdhunoi Salikja me gjith seli. Pa ikur Salikja nuk iken Rama. Kaq, ju vazhdoni me populizmat e Salikes.

 3. Jo Sali Berisha dhe Like floriri te ikin, por edhe gjithe populli yne trim dhe liridashes te largohet ne drejtim te paditur, nuk iken lideri global. E ka gjet cifligun e vet sikur ta kete te trasheguar, aty ben si gjel maje plehut me fjalimeet diarre te perditshme, delet e votojne, ai vjedh dhe grabit. Ju nuk doni ta kuptoni qe jemi ne diktature, nuk ka shpetim per shqiptaret, se jane te varfer dhe skllever. Ky eshte realiteti i pare ne sy.

  1. te hqeim njeher Saliken e te provojm te bejm nje opozit pastaj do e shofim iken apo nuk iken Ramuti. Po Salikja duhet te iki urgjentisht se eshte pjes e problemit tashme.

    1. Vetem injorantet e identifikojn opoziten me Saliken. Salikja nuk eshte opozita, eshte pengmarresi i opozites. Pastaj nuk eshte ndonje fatkeqesi e madhe se nuk fitoi Salikja. Fatkeqesi eshte vazhdimi i Rames. Po normale, tu serviresh njerezve dy politikanet qe urrejn me shum, qe jan ne majen e listes se urretjes nga shqiptaret, te konsumuar deri ne palc, te babezitur e te pangopur, ca pret ti? Eshte ofendim per mendjet normale (nuk flas per militant te rrotkarizuar apo per suflake). Shqiptaret nuk jan me dele, thjesht nuk pati alternativ.

 4. po ca thu o lapsi, moren 8 bashki me pak se Basha, ja po e zene 4 bashki. E kuptoni qe kjo ishte nje humbje me se e turpshme, flisni qe do merrnit 11 bashki nderkohe Rama ka fituar 51. Hey o kara o zgjoheni nga gjumi apo jo?

 5. Anal-izat e lapsit. Na e paska fajin Alibasha prap, se i paska dhen PS Kelcyren dhe Finiqin. Si nuk ju mbaruan leket Salikes qe e mbuloi ne pare Bushatin per te per anal-iza te ketij lloji. Salikes vetem te tjeret ja kan fajin, Salikja nuk ka asnje faj, ci qi ropt se ansje nuk e voton Saliken, prap te tjeret ja kan fajin.

 6. Doktor un te votova, po tani kam mendimin qe ta lesh menjan krenarin e te japesh doreheqjen per te miren e demokrateve dhe PD.

 7. A mor te mbaruar, vazhdoni ndiqni non-graten. Nuk e shikoni si jini katandisur, tall karin familja non-grata me juve me justifikime nga me absurdet.

 8. Humbja e 2023 është më e rëndë se ajo e 2013, jo vetëm nga përmasat, por edhe nga disa elementë që as nuk mund t`i shkonin në mend 10 vjet më parë: i ndëshkuar “non grata” nga ShBA dhe Britania e Madhe, pa parti (logo, vulë, …), i strehuar zyrtarisht tek partia e Ilir Metës (ish kundërshtar i egër politik). Në 2013 u ndëshkua nga shqiptarët si i korruptuar, në 2023 i duhet të mendojë për dosjet që presin të hapen në SPAK, jo vetëm ato të “korrupsionit madhor”, por edhe i denoncuar për vrasje.Beni llogarite sa vota i dha salihu rames,280 000 deri tani,shifrat flasin vete o shkulLlak

 9. Meta ‘mund’ Berishën: 11 nga 16 këshilltarët e fituar në Bashkinë e Tiranës janë të Partisë së Lirisë

 10. GOMARE, i pa emeri qe ne nje koment permend 30 here banalitet nga zgavra e degraduar, e ben thirrje qe pa u larguar Berisha, na ben propagande per Ramem. Pa shihe karieren e Rames ne pushtet e bashki e pastaj thuaj kush eshte me shume ne pushtet. Ky pushtues ne dhjet vjet ne krye te pushtetit, pervec droges, vjedhjes, mashtrimit e ri ngritjes se bijeve te komunizmit, nuk ka sjelle asnje progres per permiresimin e jetes se njerezve, por i varferoi wdhe me shume. Ky KM,ka deformuar demokracine e drejtimin e shtetit ne nje dore, duke i urdheruar vete. Kjo eshte renia e demokracise, e nuk flitet me per rrugen drejt europes, perderisa na ka dale edhe vella me Vucicin. Tradhetari eshte brenda nesh, me ze e figure i pa diskutueshem . Me keta gangstere politike te sektit do rifreskojme vuajtjet e baballareve te ketyre horrave kodoshe.Dhe thenia e urte ,,qe kjo koke e merito kete feste.

 11. portali i familjes Berisha ka botuar një editorial, sikur Berisha ka fituar, jo ka humbur, siç bënin mediat në Korene e Veriut, kur vendi i tyre luante në Botëror përballë Brazilit, dhe ato jepnin lajme sikur Kombëtarja e tyre kishte fituar, ndërkohë që kishte humbur.

 12. Hajdutet klasike mbasi vjedhin bankat, behen te pasur, shiten aristokrate,e therrasin,,,kapeni hajdutin. Keta monstrat e partise shtet, e vjedhi, e mjerojne,zhvillojne drogen, kapin pushtetin, largohen nga demokracia, mbajne kri.inele ne sherbim, forcoj ne rradhet me bije kurvi,,, dhe hajde munde kete bande e rrjeshtuar nen trysnine e diktatorit te partise se sektit. Keshtu keta europa as qe do i preferoi keta bandite ,te maskuar. Degjenerimin politik te demokracise .e zullumet qe vazhdo ti provoi e zhvilloi ne cdo zgjedhje do jete bumerang per te aredhmen e vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *