• |
ide | kryesore

Zgjedhjet që fundosën fabulën me Non grata dhe pro amerikanë

1, 2, Arkiva, Ide
andi bushati


Përpos rezultatit maramendës së Edi Ramës, surpriza e dytë e këtyre zgjedhjeve ishte se ato i dhanë fund një dualizmi absurd, të imponuar me dhunë nga kasta politiko diplomatike dhe studiot televizive: atij midis non gratave dhe pro amerikanëve të këtij vendi.

Do të ishte tepër simpliste që argumentimi i kësaj teze të bëhej duke marrë për bazë vetëm krahasimin mes rezultateve të Berishës në raport me atë të PD-së së vulës. Këtu çështja nuk do shtrohej fare në për diskutim. Nëse në qendrën politike të vendit, në kryeqytet, përfaqësuesit e Non gratas morën 40% dhe idhtarët e thekur të vlerave pro atlanitike u votouan dhjetë fish më pak (të tilla janë raportet pothuajse edhe në shkallë kombëtare), kjo do i binte që Shqipëria të ketë formëzuar një shumicë dërrmuese anti perendimore.

LEXO ME TEJ:

Krahasimi i shifrave/ Sa bashki i dhanë Ramës votat e Alibeajt 

Por, fatkeqësisht çështja është më e komplikuar. Sepse duke ditur që opozitës (pra dy PD-ve bashkë), i munguan këtë radhë 200 mijë vota më pak në raport me zgjedhjet e përgjithshme, pyetja që duhet ngritur është se ku shkuan ato. Përmes një analize numerike të shkëlqyer, kolegu Gjergj Erebara, nga agjensia BIRN, na tregon gjurmët e rrjedhjes së kësaj vote. Dhe aty kuptojmë lehtësisht se, përmes non gratave të tjerë, zgjedhësit e rëmbyer nga ish PD-ja kanë shkuar drejt Edi Ramës. Në pak vite PSD-ja e Tom Doshit është shndërruar në forcën e tretë politike në vend. Ajo nuk ka qenë vendimtare vetëm në Shkodër dhe në Vaun e Dejës, por pothuajse në gjithë Veriun. Në Lezhë partia me kryetar non grata ka shkuar deri në 20 % ndërkohë që shumë vende në këshillin bashkiak kanë marë kristiandemokratët, që të vetmin deputet kanë pasur një personazh të djegur nga ligji i sponsorizuar prej amerikanëve, ai i dekriminalizimit. Ndikimi i drejtë apo i tërthortë i personave non grata ka qenë përcaktues edhe në garat e Tiranës, Vorës apo Durrësit. Pra përfundimi është se votat që iu mohuan non gratas më të shquar, Sali Berishës, u transferuan përmes të singjashmëve të tij drejt e në thesin e rilindjes. 

Në qarkun e Shkodrës/ Sa këshilltarë bashkiakë mori PSD në zgjedhjet e 14 Majit

Mjafton vetëm kaq për të kuptuar se konflikti provincial mes idhtarëve të atlantizmit dhe kundërshtarëve të tyre është një konstruksion i shpikur nga hiçi. Në këtë vënd me një trashëgimi vasaliteti ndaj të medhenjve edhe Sali Berisha edhe Tom Doshi edhe Vangjush Dako edhe Aqif Rakipi, janë më proamerikanë sesa shumë qytetarë të vetë SHBA-së. Prandaj duhet të dimë ta lexojmë sinjalin që na dhanë votuesit të dielën e shkuar dhe ti japim fund fabulës që nxit masturbimin intelektual të një kaste të vogël. Dasia që janë munduar të na imponojnë, ajo mes pro dhe anti perendimorëve është një mashtrim. Këtu, në këtë vend, vota nuk ka as ngjyrim ideologjik, as preferencë gjeopolitike. Ajo përbën një ekuacion të thjeshtë mes atyre që kanë forcën, për të blerë, joshur, trafikuar, manipuluar dhe të tjerëve, që nga pafuqia mundohen, ta zvogëlojnë këtë trend. 

Manipulimi me video / Si i kontrollonte Rilindja votuesit 

Si e tillë, çdo fabul e sitisur me pro dhe antiamerikanizëm është si një pardesy Yamamoto në trupin e një krimineli. Ajo thjeshtë sherben për ti dhënë një mbulesë teorike akteve banale të manipulimit.  

©Lapsi.al       


44 Comments

   1. Po ç’a është ky krahasim që i bën nongratave të tjerë me Sali Berishën, o Bushat?
    Tom Doshit , Vangjush Dakos, apo kush tjetër, me tu shpallur non grata, ju është harruar emri.
    Ndërsa Berisha i ka shpallur luftë SHBA dhe Britanisë së Madhe.
    Vërtet mendon se ShBA dhe Gran Bretanja të cilat fituan luftën e parë, të dytë dhe luftën e ftohtë lindje-perëndim, do të humbin më së fundi luftën me Berishën?
    Ju nuk besuat kur Juri Kim tha, DO HANI BAR.
    Këto zgjedhje treguan se Kimetja e mban fjalën.
    Dhe po nuk e kuptuat këtë ju analistët, kam frikë se demokratët nuk do hanë më as bar.
    Këtë Berisha e di mirë. Por ai nuk dorëzohet i gjallë. Dhe demokratët do ta kuptojnë se me Amerikën nuk ka shaka, kur ajo të thotë: – AS BAR NUK DO HANI. TANI HANI MUT, DHE PO JU LËMË TË ZGJIDHNI SI E DONI, TË NJOM APO TË THATË.
    Atëherë demokratët do ta kuptojnë se nuk u bëka shaka me SHBA-në.Dhe vetëm atëherë do të thërrasin. BERISHA IK !
    Por atëherë do të jetë tepër vonë. Muti e kanë hangër.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     O zot sa kar je, po mutin do ta hamë bashkë o idiot, njëlloj si sajmir tahiri, irfan hysen belliu, alqi bllako, arben ahmetaj e debila të tjerë, por idiotët si ti nuk kanë tru ta kuptojnë se të gjithë e kanë një datë kur do tju vijë rradha.

   2. O Tirons bythqir, amerika i rrujti karin dhe do i rruj karin Berishes. McGonigal dhe Blibnken zvarraniku i Sorrosit nuk jane Amerika. Me llogjiken tende o bythqir, gjysma e amerikaneve qe duan ti qihen robt Blinkenit e Biden patates se jane manekine te Sorrosit, i bie qe jane anti-amerikane?:)

    Dhe e di pse do i rrujne karin Sales? Sepse ska asnje shkelje, sepse po te kishte kjo drejtesia e rilindjes do ja kishte hedh celesat ne det me kohe. Nongrata eshte qok e Alex Bythqir Sorrosit per “vellezerit” e tij, Ramazan Rama dhe Erion Prostituta. Keta dy te fundit jane thjesht mekembesit e tij per Shqiperine.

  1. po pra Bushat, nuk ishin amerikanet qe prej non grates bene qe te mos votohej Berisha, thjeshte populli sdo me Berishen dhe nuk e voton

 1. Fatkeqësisht për autorët e kësaj fabule, me synim realizimin e një skenari mediokër, duke i marrë shqiptarët për naivë, analiza e Bushatit është e vërteta e pastër dhe shkaku i bojkotit të shumicës së atyre që nuk votuan, të cilët janë shumë më pro perëndimore e nuk hanë bar….

  1. Ata qe skane votuar jane duke ngrene qull Me kembe pulash frozen nga shekulli i kaluar.
   Sepse kane lene kartat e identitetit peng per 50€-100€ me 14 maj.
   Kurvat e tjera te nenshtruara kane votuar me besim dhe mazokizem per idhudhin e tyre ramut gonorrene me buchet dhe dobichet pragqiret qe ka rrotull. …
   Skeni pare gje akoma.
   Fajin e ka Saliu ooooo shurra e qelbure e lenin bushtres.
   Bastarde binj zboristesh .

  1. portali i familjes Berisha ka botuar një editorial, sikur Berisha ka fituar, jo ka humbur, siç bënin mediat në Korene e Veriut, kur vendi i tyre luante në Botëror përballë Brazilit, dhe ato jepnin lajme sikur Kombëtarja e tyre kishte fituar, ndërkohë që kishte humbur.Bushati i gezuar me antiamerikanet e tij salih metaj muli paloka vokshi

  2. vazhdojne analizat dylekshe qe i shmangen te vertetes: sala e koklopa jane gerdalla qe nuk frymezijne e motivojne me njeri. kaq!

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    ke trurin dyleksh o idiot, nuk ti kap dot ato që ndodhin e që analizon shkrimi

 2. Ore Bushat,

  Lexoje mire artikullin e Erebares, e mos trego vetem ato qe ke qejf ti

  Po ne Tirane more zoteri, ku shkuan votat e te djathtes (e behet fjale per pjesen me te madhe te votuesve) ?
  Te gjithe ata te djathte qe nuk dolen ne Tirane nuk i bleu njeri ! Nuk dolen se nuk gjeten alternative qe t’u mbushte mendjen te dilnin te votonin – e ky eshte problemi i madh i te djathtes e kujtdo qe do te rrezojje Ramen !

  Nqs merresh me votat e Doshit, pa zgjidhur fillimisht ate te nje alternative te besueshme, nuk leviz nga vendi !
  Prape Ramen mban ne pushtet

   1. Ata mund te shkojne, me shume respekt, dhe ne te satmotre, po halli eshte qe do duhet t’i nxjerresh qe aty, nqs do te heqesh Ramen !!

    1. Alternativen e kishin sa per te mos e cuar dem voten: Arlind Qorin, po as ate s ´e votuan, se jane te tredhur dhe te dhjere. Ju lumte ata qe votuan Qorin, treguan se kane dy fije tru ne koke dhe trimeri ne gjak,

     1. Dmth alternativa “e paster” e PD’se qenka nje komunist si Qori ?

      I bika qe te djathtet qekan gabuar keto 30 vjet, e duhet te kishim votu socialistet ?

  1. toma ka marre 12 mije vota ne tirane per keshill, kshu per lali erin mbase edhe me shume

   me siguri 12 mije veteve programi socialdemokrat une te qi robt , eshte i pamundur te mos votohet

 3. Fenomeni Tom Doshi ska asgje per tu cuditur, po zevendeson rolin e LSI. Te gjithe ajo pjese e popullsise (qe eshte nga te gjitha shtresat shoqerore) qe votonte LSI ne kembim te favoreve, ne momentin qe LSI dhe Ilir Meta nuk ka me gje ne dore per te ofruar, shkuan te ofertuesi tjeter me bujar qe eshte Toma. LSI ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare po nuk beri ndonje koalicion ose marreveshje parazgjedhore nuk ka per te fut dot asnje deputet ne parlament. Toma rrezik shkon mbi 10 deputete.

  1. Edvini I vodhi zgjedhjet dhe u perpoq te shkaterroje te djathten e vertete .Vetem zoti Berisha , Meta dhe heroi i demokracise dhe foltores Fredi Beleri thone te verteten .Edhe disa analiste serioze ende rezistojne kunder regjimit bllokmeno-komunist te edvinit.Ju lutem vazhdoni me kete rezistence se shume shpejt ,shumica e shqiptareve do ju perkrahin juve.

  2. pervec teorise pa lidhje qe otuesit e lsi etj etj, rama ka sjelle tomen ne fushe, dhe e le me ble dhe e shtyn me ble qe te fitoje zgjedhjet, sic perdor te gjithe bandat ne te tere shqiperine.

   problemi eshte madhor sepse krimi i rames me sajmir tahirin, incenratoret beqajn doshrat nicet etj as qe krahasohet me pislliqet krhasamishtt te paperfisllshme te lsi lsi vishte 1 njesi ket vjedhin 1 mije. ki parasysh se keto dalin nga ky vend, jane djem te rinj qe vujn burgjeve, vajza qe prostituohen, buxheti i shtetit qe vidhet, burimet natyrore , pra shkurt dalin nga ky vend ato lek, nuk bi nga qielli

   edhe vjedhja eshte ceshtje shkalle, ndersa krimi eshte per burg. nuk eshte ceshtje pastertie figure, nuk ka te virgjer ne politike por ka politkane ka dhe bandite si tom doshi. ganstere vrases si arben prenga , ndoka, apo mark frroku ymer lala etj

   fatkeqesisht rama po qeveris me banda , ne cdo rajon, komune, bashki ka nje bande. ky eshte kriminilizimi i vendit qe filloi me knabizimin e vendit ne 2014 2015. tani sundon krimi , fale dhe mbeshtetjes pa kufi te donald lu peshkatarit dhe yiri kim pornostares

 4. Taktika e sektit dhe kryetarit te saj, taktika ishte shterrimi e eliminimi i opozites, duke u nisur qysh me kurdisjen e propagandes blerese te segmenteve te rendesishem deri neSH, B, A, Mbasi realizuan non graten, iu sulen PDse, rezultati esht ky i sotemi. Te rroje monizmi.

  1. Tani Sali Berisha është një I varur me litar në qafë në mes të sheshit. Dhe pranë një të vdekuri, hienat janë qeniet më të neveritshme.
   Grida I plotëson të gjitha kriteret për të qenë e tillë. Pro më parë duhet të sigurohet se ujku plak ka vdekur. Pastaj të afrohet të kafshoj ndonjë kockë. Se mund ta pësoj dhe më keq.

   1. Mendoj se ke te drejte per Griden, nuk e mendoja se mund te ishte kaq oportuniste dhe siperfaqesore. Politikania e djeshme qe luftonte (me fjalime kuptohet se ndonje sakrifice asnjeri nga keta nuk ben) sot eshte shnderrur ne nje “gazetare” e baraslarguar. Neveri.

    1. grida eshe nje cope kurve qe i erdhi rasti me bo noi leke, ska asnje vlere morale apo njerezore, edhe po te mos dle ne televizor nuk humbasim gje. eshte pjese e ekipit te fuges sesa gazetare. me shume jane te pelqyer per publikun kiara luizi efi, pasi i fusin nje te rame me dore ne darke dhe shfryjne duftin 😀 me griden kur te vje ne mend see ka qi salianji te shkrehet kari

 5. tiransit sdolen te votojne per belind jevgun pasi ai i shkon mbrapa nje kufome politike si sala. qe belo kllufi sheh shprese te sal palla flet shume per karakterin e tij varikars

 6. Jam me ty Bushat qe as nuk te leshon dhe as te merr si te thuash shqiptar.
  Kur e pyeten Zogun se ku duhet te betohen shqiptaret kur jane ne gjyq ne bibel apo kuran…Zogu i tha qe ky pyesin shqiptaret per fe por vini te betohen ne flamurin kombetar se ndoshta i mbushet mendja.

 7. Pirdh Bushat pirdh. Ndërkohë, Erjon Velinë e kemi deri me 2027ën, Edi Ramën fillimisht deri në 2025ën, pastaj deri në 2029tën.

  Të na rrojë Partia Komuniste e Shqipërisë Bushat me Enver Hoxhën dhe ty në prehrin e tijë, e Berishën në varkë me të. Nuk ikin komunistat nga ky vend.

 8. Ne zgjedhjet ku Sali Berisha humbi 260 mije votues (ne mos me shume po te llogarisim qe kane qene ne koalicion me LSI) krahasuar me 2021, dhe fitoi vetem 7 nga 61 bashki, qenka rrezuar fabula e non-gratas?!

  Je i sigurte per kete Andi, se me duket se amerikaneve ju ka ngel vetem ti bejne gati dhe varrimin Berishes pasi cdo gje tjeter ja bene.

  1. tom doshi me vizionin e tij puritan socialdemokrat te vili brandt, dhe antonio gramshit i frymezoi jashte mase votuesit e qarkut te shkodres lezhes dibres, si dhe te tiranes zall bastarit vores etj. edhe pse non grata i dha fitoren benetit ne shkoder.

 9. Po me pelqen Bushat, nuk dorzohesh, komunistet vdesin e nuk dorzohet ka qene nje parulle idjote e shokut Enver. Vazhdo Bushat ti biesh fyellit te antiamerikanizmit nga fitorja ne fitore do shkoni ashtu siç fituat keto zgjedhje. Meqe e adhuroni Berishen e horat qe e ndjekin mbrapa perse nuk e balsamoni si bolsheviket Leninin!

 10. aty nuk puth më Sali Berisha, e natyrisht asnjëherë Ilir Meta. Sa për godinën e SHQUP, asaj ndërtese ku ka janë përcjellë në mënyrë funebre shumë udhëheqës komunist, ka gjasa të ketë sërish këtë funksion. Pasi prej 2013-s ajo nuk u bë asnjëherë një seli opozite, por një fole e intrigave për të mbajtur me zor në pushtet Sali Berishën.

 11. Zgjedhje qe vertetuan plotesisht per opinionin (ate me mend ne koke e jo me bajga militante) se jetojme nen Regjim.
  Kjo u pa nder te tjera ne zellin e madh te sahanlepiresve mediatike te Regjimit per te lartesuar kandidate Lolo si ai Bejko p.sh. duke i paraqitur si “opozitare” duke felliqur vehten e ata vete.
  Asnje Regjim as ka ikur as iken me vote. Regjimet ose permbysen, ose i durojne deri kur permbysen vete (rasti i Regjimit te atij Rames Pare Alia ne 1990-91) por Shqiptaret nuk duhet te presin deri kur ky Rama i Dyte Marrezia te gjeje Ylli Bufin e tij te dale e te thote serish “…kemi dhe 6 dite buke…”

 12. I përjashtuari i madh nga politika, me 103 mijë vota demokratësh kundër tij e me 200 mijë të tjerë që e refuzuan dëshmoi qartë kush i ka shërbyer kujt!

  Edi Ramës i duhet Sali Berisha dhe soji e sorollopi i tij i korruptuar,ti cecen shpellkari mendon njesoj si akademiket Muli dhe Tritani sot ne kuvend,sot ke turnin per te mbajte shishen ku salihu shurron,mos harro o cecen

 13. Pas 14 majit, Sali Berisha nuk e ka këtë shans as duke u fshehur pas vulës së një kryetari bashkie, e as këshilltarësh bashkiakë, pasi ata i ka në dorë Ilir Meta. Berisha është sot, askushi politik në kuptimin e vërtetë të kësaj fjale. Nuk e ka mundësinë të shtyjë një process. Ndaj është tmerruar nga dorëheqja e Alibeajt, pasi PD-ja do të kthehet në një qendër potenciale e një galvanizimit opozitar.

 14. Kam nigjue që fëmijët e vegjël nuk shkojnë të flenë derisa prindërit i trembin, duke iu thënë: “Shko te shtrati, se po vjen mixha Salih”. Pra, nuk kanë nevojë t’iu përmendin gogolin, as ariun apo qenin, por vetëm emrin e atij që i bën zap të gjithë. E, kjo flet shumë për mue sepse tregon se edhe për brezin që po vjen në jetë do të mbahesh mend me siguri në Shqipëri.

 15. Kush do ua fyente nënat e motrat kundërshtarëve politikë dhe cili do iu premtonte atyre nxirjen e fytyrës si këpuca dhe ngrirjen në buzë të buzëqeshjes së fitores së tyre të pamerituar, po të mos ishe ti?

  Po gazetarët dhe deputetët kundërshtarë kush do i zhdëpte në dru dhe rraste në burg aq lehtë dhe aq mirë e bukur sa ti?! Cili burrë shteti tjetër do të guxonte të digjte redaksi gazetash apo vriste protestues në bulevard, përveç teje?

 16. “25 prilli ishte një masakër elektorale. Treshja Rama-Doshi-Rakipi, roli i paprecedentë i parave të pista të krimit. Viktima e kësaj masakre elektorale janë qytetarët shqiptar, dhe detyra jonë është të qëndrojmë fort për rikthimin e demokracisë në vend”, është shprehur më parë Basha.

  “Farsë elektorale. Trinomi Rama-Doshi-Brava, makineria elektorale bota e krimit dhe e oligarkisë. Është në parimin dhe qëndrimin tonë, për mbrojtjen e votës së qytetarëve”, ka deklaruar Berisha

 17. “Mercenarët me pagesë që mbrojnë Berishën në emisionet televizive, janë ish-shokë të Edi Ramës”! Për kë e ka fjalën botuesi i njohur?

 18. “Autokollona me makina të blinduar kalonte në Shkodër”, Berisha ka 1 javë që akuzon, por nuk nxjerr asnjë provë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *