• |
ide | kryesore

Dënimi për korrupsion, ish-presidenti Sarkozy humb Apelin

-Instant, Arkiva, Planet

Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, e ka humbur apelin kundër një dënimi me burgim për korrupsion.


Megjithatë, Gjykata e Apelit në Paris, ka marrë vendim që ai mund të qëndrojë në arrest shtëpiak, në vend të shkuarjes në burg.


Më 2021, Sarkozy është dënuar me tre vjet burgim për tentativë ndikimi te një gjyqtar, në një rast gjyqësor.

Sarkozy, 67-vjeçar, është ish-presidenti i parë francez që është dënuar me burgim.

Ai është dënuar pasi, sipas gjykatës, Sarkozy ka tentuar të sigurojë informacion për një rast më 2014 – pasi është larguar nga pushteti – duke sugjeruar se mund t’ia garantojë gjyqtarit një pozitë prestigjoze.

Nicolas Sarkozy ka shërbyer një mandat pesëvjeçar si president, prej vitit 2007.

Ai i ka miratuar disa politika të ashpra kundër migrimit, dhe ka tentuar të reformojë ekonominë e Francës.

Por, në atë periudhë, e gjithë bota është përballur me krizë financiare./RELLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *