• |
ide | kryesore

Rritet jetëgjatësia në Shqipëri, 1 në 3 të moshuar, nevojë për kujdes afatgjatë

Arkiva, Lajme, Të fundit


Një në tre të moshuar në vendin tonë kanë nevojë për kujdes afatgjatë, ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Ekspertët kanë hartuar një raport, i cili nxjerr në pah, nevojat emergjente që kanë të moshuarit në vendin tonë.

“1 në 3 të moshuar kanë nevojë për Kujdes afatgjatë, por këto nevoja janë të ndryshme, 5% kanë nevojë për kujdes 24 orë, ndërsa pjesa tjetër për disa orë gjatë ditën”, -tha Alban Ylli, ekspert i geriatrisë.Në 95% të rasteve kujdesi ofrohet nga familjarët.

“E ofrojnë fëmijët, gruaja të afërmit”, – tha Alban Ylli, ekspert i gjeriatrisë për euronews. Ekspertët gjykojnë se Shqipëria nuk është ende gati të ofrojë kujdes rezidencial për të gjithë, veçanërisht në kushtet kur shikohet se të moshuarit po shtohen.

“11% raporti i varësisë së moshimit, që ka qenë para 10 vjetësh, sot është 22% dhe pritet të shkojë në 33% kjo do të thotë janë të moshuar mbi persona në moshë pune”,-tha tha Alban Ylli, ekspert i gjeriatrisë. Të gjendur në këto kushte ekspertët sugjerojnë që të forcohen më shumë kujdestarët familjar, e njëherazi atyre t’ju ofrohet mbështetje pasi në gjykimin e tyre mbilodhja e krijuar nga kujdesi intensive mund të çojë dhe drejt abuzimit me të moshuarit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *