• |
ide | kryesore

Roli i ri i Alec Baldwin pas tragjedisë në “Rust”

Paparazzi

Alec Baldwin tashmë ka përgatitur projektin e tij të radhës vetëm disa ditë pasi përfundoi xhirimet e “Rust”.


65-vjeçari mori një rol në një film të ardhshëm me regji të Karen Slade rreth të shtënave në Kent State që lanë të vdeekur katër studentë  dhe nëntë të tjerë të plagosur në 1970. Më 4 maj të atij viti, Garda Kombëtare e Ohajos hapi zjarr gjatë një proteste paqësore të pranisë së Gardës Kombëtare në kampus, si dhe përfshirjes në rritje të SHBA-së në Luftën e Vietnamit.


Baldwin do të marrë rolin e presidentit të atëhershëm të universitetit Robert White, sipas The Hollywood Reporter. Filmi do të jetë debutimi regjisorial i Slade. Sipas Deadline, filmi do të ndjekë ngjarjet që ndodhën atë ditë dhe do të shtrojë pyetjen se pse vazhdojnë të ndodhin këto masakra.

“Të shtënat në Kent State ishin një moment i errët dhe kyç në historinë e kombit tonë. Kjo është një histori që duhet të tregohet dhe çuditërisht nuk është thënë kurrë,” tha producenti Tom Ortenberg. “Ne po presim ta sjellim atë në ekranin e madh për të edukuar dhe frymëzuar si të rinjtë ashtu edhe të moshuarit njësoj.

Përveç Baldwin, në film do të luajnë edhe Dermot Mulroney, Clancy Brown, Christopher Backus dhe Jacqueline Emerson. Lajmet për përfshirjen e aktorit në projekt vijnë vetëm disa ditë pasi ai njoftoi përfundimin e “Rust”.

Xhirimet filluan në Nju Meksiko më 6 tetor 2021, por më pas u vendosën në pritje të pacaktuar vetëm dy javë më vonë pasi arma e Baldwin-it qëlloi kineasten Halyna Hutchins në gjoks dhe gjithashtu plagosi regjisorin e filmit Joel Souza. Prodhimi për indie-Western u zhvendos më pas pranë Yellowstone Film Ranch në Paradise Valley, Montana./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *