• |
ide | kryesore

Takimi në Ukrainë, Kina bie dakord të vazhdojnë bashkëpunimin

Lajme, Planet

Ministria e Jashtme kineze deklaron se Kina dhe Ukraina kanë rënë dakord se duhet të punojnë së bashku për të vazhduar bashkëpunimin mes dy vendeve. Deklarata vjen pasi i dërguari i posaçëm i Kinës për Çështjet Euroaziatike Li Hui u takua me presidentin e Ukrainësa.


“Kina ka luajtur gjithmonë një rol konstruktiv në zbutjen e situatës humanitare në Ukrainë në mënyrën e vet dhe do të vazhdojë të ofrojë ndihmë për Ukrainën brenda kapacitetit të saj”, tha ministria e jashtme.


Ndërkohë, qeveria çeke anuloi sot rregulloret e epokës sovjetike që lejonin ambasadën ruse të përdorte tokën në Pragë dhe qytete të tjera falas. Qeveria në Pragë tërhoqi dekretet mbi bazën e të cilave Rusia mori dhjetëra parcela toke për përdorim falas në vitet 1970 dhe 1980. Rusia tani do të duhet të paguajë qiranë për përdorimin e tokës.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *