• |
ide | kryesore

Furnizimi i Ukrainës me avionët luftarakë F-16, vjen reagimi i fortë nga Rusia

Lajme, Të fundit

Vendet perëndimore do të përballen me “rreziqe kolosale” nëse e furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, citoi agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë sot zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko.


Kjo vjen pasi presidenti i SHBA, Joe Biden, u tha udhëheqësve të G7 të premten se Uashingtoni mbështet programet e përbashkëta aleate të trajnimit për pilotët ukrainas në luftëtarët F-16, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.


SHBA do të lejojë aleatët perëndimorë t’i furnizojnë ukrainasit me aeroplanë luftarakë të avancuar, duke përfshirë F-16 të prodhimit amerikan, në një nxitje të madhe për Kievin.

F-16 Fighting Falcon është një aeroplan luftarak me shumë role i zhvilluar për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara.

Ka një top të brendshëm M61 Vulcan dhe 11 vende për montimin e armëve dhe pajisjeve të tjera.

Ngarkohet zakonisht me dy bomba prej 907 kg, dy raketa ajër-ajër me rreze të shkurtër AIM-9 Sideëinder, dy raketa ajër-ajër me rreze të mesme veprimi AIM-120 dhe ka dy rezervuare karburante prej 1088 litrash.

Aeroplani mund të udhëtojë me shpejtësi 2400 km/h dhe ka një rreze prej më shumë se 622 km.
Ka një hapje krahësh prej 9.9 metra dhe një gjatësi prej 13.8 metra. Ai peshon 8935 kg pa karburant dhe ka një peshë maksimale prej 17010 kg.21 Comments

 1. Ça është ky titull, “Reagim i fortë nga rusia”, Rusia të ketë byth vepron nuk bën reagim “të fortë”, një mut do të hajë si e ka ngrënë prej 16 muajsh, Populli hero ukraainas e ka shkërmoqur “ushtrinë e lavdishme të kuqe” që na qe bërë si gogol, faleminderit Ukrainës që na tregoi se rusia ishte një hale e madhe neokomuniste.

 2. Ore kanë 16 muaj vetëm deklarata lëshojnë.Nuk kanë ç’të bëjnë. Kanë maru.Ukraina me atë arsenal armësh që kishte në fillim e mbrojti Kievin. Vetëm me Javelin arritën të mposhtin forcat elitë ruse por dhe me trimërinë e profesinalitetin e ushtrisë.Dhe nuk se kanë marë furnizime të shumta nga perëndimi në mjete luftarake në krahasim me atë që kishte Rusia.Por tani fillon furnizimi i vërtetë me tanke e tanimë me avionë.Ata e kanë bërë furnizimin gradualisht duke parë që ushtria ukrainase ishte e aftë të përdorte këto armë dhe për t’i treguar forcën Rusisë që se gëlltisin dot disfatën.Dhe pëllasin se do reagojnë me “rreziqe kolosale”!!!

 3. Sa per kulture Bakhmuti qe ishte pike strategjike per Ukrainen ra ne duart e ruseve dhe ky lajm po qarkullone ne te gjitha mediat boterore pervec Albanistanit. Ukraina perqendroi rreth 70 mije ushtare perfshire dhe te huaj qe mendohet te ishin ” villnetare” te Natos dhe per fat te keq humbi. Lufterat nuk fitohetn me tifozllik apo propagande, por mjere ai popull qe ka rene pre e lojes se tjeterkujt.

  1. Bahmuti pervecse nuk u morr per 10 muaj nga ruset (ushtria e dyte e botes) me ushtri private burgaxhinjsh, po rimerret nga Ukraina brenda pak ditesh.Ofensiva disamujore e rusise ka deshtuar turpshem. Mesa duket ka mbetur pak kohe nga turpi i hordhive te rusise. Komunistet do mbarojne keq.

 4. Per budallenjte me siper, para 1 ore bakhmuti ra ne duart e ruseve. Te rroni vete ju dhe moterqiri zelenski

  1. Or kar prej 7 muajsh luftime 700 herë kanë thënë se e kanë marrë Bakhmutin, por Mutin kanë marrë e do të marrin!

  2. Eshte nje shesh i madh me germadha, asnje banor.”Clirimi” rus i Bahmut! Te njejten gje do bejne Serbet me Kosoven po fitoi Rusia!

 5. Para disa ditesh nje shperthim gjigand tronditi ukrainen perendimore, dhe u shkaterruan te gjitha raketat me uranium te derguara nga britania. Sot u raportua per re radioaktive drejt polonise dhe europes ne ditet qe do vijne.

 6. sapo lexova te faqja amerikane “veterans tedei” per renien e bahkmut ndersa rambot ne tiran e prishtine te hajne nga nje mut.

 7. Bahmuti ka rënë!!!Varet kush e thotë dhe në fakt tashmë nuk ka rëndësi fare. Rusët kanë lënë një 70 mijë të vrarë pra një” fitore”si e Pirros.Kjo mund të jetë një lëshim taktik ukrainas sepse rusët nuk kanë ku shkojnë më tej sepse janë forca të freskëta ukrainase të stërvitur në vendet e Nato-s dhe me mjetet perëndimore. Mos harroni që ukrainasit kanë liruar në veri dhe jug rreth 25 km katrorë dhe synojnë rrethimin e Bahmutit..

 8. Emigranti injoranti kete po e thone mediat kryesore amerikane dhe ato boterore ti thua varet kush e thote. Nuk e di ku i pe ti forcat e fresketa ukrainase apo i vadite ti me zorren e Zhelenskit. Mos lexo lajmet ke Qimi se do behesh me injorant nga cje

 9. O emigrant ku i shikon lajmet ti, sot edhe raketat kane kamera. Sa per te vraret mire e ke, vetem se jane nga krahu ukrainas. Vetem javen e fundit jane vrare 6 mije ushtare. Se besoj ti kesh pare videot ku trupat e natos hidhen nga kati 2 dhe i 3 per ti shpetuar wagnerit, lajmet qe merr ti jane nga komanda ukrainase por 90% eshte e vertetuar nga gjithe mediat e pavarura qe jane lajme propagande. Me thuaj nje agjensi lajmesh qe ka dhene lajmin e depos me raketat angleze qe u hodh ne ere, asnji. Nderro kanal

 10. Deri ani numerohen te paten 160 mije te vrare nga ushtaret ukrainas plus “vullnetare”. Ne mars u godit me rakete supersonike nje baze nentoklesore rreth 100 metra nen toke ku flitet u vrane rreth 300 oficere te natos dhe ukraines. Javes qe kaloi nje nga depot me te medha me predhat e tankeve Leopard por dhe municion nga Anglia u hodh ne ere ku flaka ne qiell i ngjante nje kepurdhe e njejte me ate te bombes atomike gje qe tregon qe nje pjese e armatimit ka qene me mbushje te tille dhe po flitet per radoaktivitet te larte ne kete zone.Nejse ju besoni ate qe ju ben te ndiheni mire por realiteti eshte komplet ndryshe.Shume vende europiane po kerkojne doreheqjen e kllounit turist qe eshte bere si Robert camcakizi duke bere turizem politik nderkohe qe vendi digjet.

   1. Propaganda eshte 90% ukrainase sepse putini nuk ka shume nevoje per propagande. Faktet ne terren jane te qarta dhe mediat e pavarura e japin cdo dite situaten. Shume shpejt 3 brigada elite ruse do afrohen ne ukraine , avionet su-57 kane marre bomba te reja te cilat po bejne namin. Nuk e shikoni qe kunderofensiva qe do fillonte ne shkurt as qe ka ndermend te filloje sepse nuk po e le rusi.

    1. VK ju ish komunistet jeni shume afer ideve te idiotit Trump. Bota u ka lene mbrapa karros se rusit..Shkoni e vidhni hale se aty ka mberritur

 11. It is with sad regret we are shutting down.

  We have made all our leads available for a one time fee on DataList2023.com

  Regards,
  Rene

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *