• |
ide | kryesore

Video/ Fantastik Casemiro, United fiton në Bournemouth: barazon Liverpool, Firmino shpëton Klopp në të 89′

-Instant, F1, Sport, Video
Casemiro

Në javën e parafundit të Premier League, Manchester United mposhti Bournemouth 1-0 me golin e Casemiro (9′). Red Devils dhe Newcastle janë një hap larg arritjes së zonës Champions, pasi Liverpool barazoi 1-1 në Anfield me Aston Villa. Firmino (89′) shpëtoi Klopp, pas golit të Ramsey (27′). Everton gjeti barazimin 1-1 me Wolverhampton në minutën e 100′, por nuk është ende i sigurt. Shembet Tottenham, i mundur 3-1 në shtëpi me Brentford.


BOURNEMOUTH-MANCHESTER UNITED 0-1

Manchester United është një hap larg konfirmimit të vendit të tyre në Ligën e Kampionëve të ardhshëm falë barazimit 1-0 ndaj Bournemouth. E goli që vlen gjysmë-sigurinë për të përfunduar të paktën në vendin e katërt, erdhi që në minutën e 9′ me një kryevepër të Casemiro. Pasimi i Eriksen për ish-madrilenin u devijua nga Senesi. Braziliani në akrobaci e dërgoi topin në kryqëzimin e shtyllave, duke kaluar në avantazh United. Më pas de Gea u kujdes për të mbyllur portën duke ndalur Solanke, gjithashtu i rrezikshëm në shtesë. Casemiro mund të kishte shënuar një dygolësh, por këtë herë Neto i mohoi festën bashkëkombasit. Në pjesën e dytë, Weghorst dhe Bruno Fernandes e lanë veten të ndalen sërish nga ish-portieri i Juventus, por rezultati nuk ndryshoi. Përfundoi 1-0 falë Casemiro, me United në 69 pikë së bashku me Newcastle, +3 ndaj Liverpool me një ndeshje të mbetur. Kështu, formacioni i Ten Hag është një hap larg pjesëmarrjes në Ligën e Kampionëve 2023/2024.


Lexo më tej: Grealish zbulon ‘sekretin’ e Manchester City përmes një foto në rrjetet sociale: bindje e perceptim, receta e Pep

LIVERPOOL-ASTON VILLA 1-1

Ndalet në Anfield super ecuria e Liverpool, që duke barazuar 1-1 në shtëpi me Aston Villa praktikisht i thotë lamtumirë zonës Champions.  Në fakt, përveç një harakiri të United dhe Newcastle, Reds duhet të kënaqen me Europa League. Pjesa e parë e komplikuar për skuadrën e Klopp. Në minutën e 22′ Watkins humbi penalltinë e provokuar nga Konaté. Por pesë minuta më vonë Douglas Luiz i dha topin Ramsey që bëri rezultatin 1-0. Uellsiani shënon gol në prezantimin e 100 me Villans. Në pjesën e dytë, Reds panë të anulohet barazimi i mundshëm i Gakpo për pozicion jashtë loje. Por ishte Firmino që shpëtoi Klopp, të paktën nga humbja, në minutën e 89′. Liverpool -3 nga Newcastle dhe United. Liga e Kampionëve është një mirazh, ndërkohë që ka siguri të paktën për vendin e pestë. Aston Villa, nga ana tjetër, arrin në kuotën 58 pikë.

TOTTENHAM-BRENTFORD 1-3

Tottenham përshëndeti publikun e shtëpisë me një 3-1 zhgënjyes ndaj Brentford, që janë tashmë -1 nga Spurs. Ndeshja dukej se po ecte në mënyrën më të mirë të mundshme për londinezët, kur në minutën e 8′ Kulusevski shërbeu për Kane, që shënoi avantazhin 1-0. Rikthimi i miqve, megjithatë, mori formë në fillimin e pjesës së dytë. Dygolëshi i Mbeumo, barazoi rezultatin në minutën e 50′ dhe pastaj e përmbysi në minutën e 62′. Goli i Wissa në minutën e 88′ mbylli përfundimisht ndeshjen. Kështu, Tottenham rrëzohet në vendin e tetë dhe është pothuaj jashtë çdo pozicioni në Evropë, ashtu si edhe Brentford. Skuadra e Strakoshës, që nuk u bë asnjëherë protagonist, mbylli një sezon të paharrueshëm me një sukses prestigjioz. E në të fundit do të presë Manchester City.

WOLVERHAMPTON-EVERTON 1-1

Barazimi 1-1 i Everton ndaj Wolverhampton mund të jetë fatal. Toffees janë në kuotën e 32 pikëve, por rrezikojnë të kalohen nga Leeds dhe Leicester në një luftë shumë intensive për mbijetesën. Ndeshja u vendos në minutën e 34′ me golin e Hwang Hee-Chan, që mposhti Pickford. Për të hequr gështenjat nga zjarri te miqtë, qoftë edhe pjesërisht, mendoi Mina, që gjeti barazimin 1-1 në minutën e 100′. Një barazim që ende ngjan humbje për Everton, që rrezikon të rrëshqasë në zonën e rënies, ndërsa Wolverhampton arrin në kuotën e 41 pikëve.

FULHAM-CRYSTAL PALACE 2-2

Përfundoi 2-2 mes Fulham dhe Crystal Palace, me Eagles që kaluan në avantazh në minutën e 34′ me Edouard. Para pushimit, Mitrovic barazoi me penallti. Serbi më pas gjeti dygolëshin me 2-1 që vlente avantazhin në minutën e 61′. Ward vendosi ekuilibrin, duke u dhënë miqve një pikë në minutën e 83′. Fulham është në kuotën e 52 pikëve, në vendin e dhjetë, +8 pikërisht ndaj Crystal Palace.

Premier League England

Tottenham Hotspur 1-3 Brentford

AFC Bournemouth 0-1 Manchester United

Fulham 2-2 Crystal Palace

Liverpool 1-1 Aston Villa

Wolverhampton Wanderers 1-1 EvertonLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *