• |
ide | kryesore

Meta kujton revoltën e Spaçit: Liria fitohet, nuk dhurohet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Meta: Rritja ekonomike e Shqipërisë pritet të ngadalësohet në vitin 2023

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka kujtuar sot revoltën e Spaçit. Në një reagim në ‘Facebook’ Meta thekson se kjo revoltë është simbol i shpirtit të pamposhtur, guximit njerëzor dhe sakrificës më sublime në mbrojtje.


Mes të tjerash ai tha se “kurrë më shqiptarët nuk do të pranojnë rikthim në diktaturë! Liria fitohet, nuk dhurohet!”.


REAGIMI I METËS
Sot është një ditë kujtese, nderimi por edhe reflektimi!
Revolta e Spaçit, 50 vite më parë, është shenjuar në memorien kombëtare si simbol i shpirtit të pamposhtur, guximit njerëzor dhe sakrificës më sublime në mbrojtje të lirisë, demokracisë, shtetit ligjor dhe dinjitetit njerëzor.
Akti vetëmohues i zemërluanëve martirë të Spaçit që thyen mitin e paprekshmërisë së regjimit ishte shkreptima që ndriçoi në errësirën e kohës egërsinë e shtetit totalitar dhe që frymëzon në çdo epokë përpjekjet dhe qëndresën për mbrojtjen e lirisë dhe demokracisë!
Kurrë më shqiptarët nuk do të pranojnë rikthim në diktaturë! Liria fitohet, nuk dhurohet! ✌🏻🇦🇱10 Comments

 1. As ka ikur e as do që të ikë. Provoi një herë t’a maskojë qënien e tij në politikë duke bërë sikur po ikte në 2013, por në realitet nuk ka ikur asnjë ditë prej saj. Ndërsa tani jemi në kushtet kur as nuk përpiqet fare t’a maskojë qëllimin dhe dëshirën e tij për të qenë se të ketë jetë e fuqi në politikë, në krye të opozitës.

  1. O kar bythkuqet o funderina mavie Nuk ishim ne lufte dhe fituat betejen
   Ishim ne zgjedhje populli kunder shtetin policies ushtris administrates gjykates prekuroris spiuneve e lloj lloj funderine
   Kush fitoji dhe Kush humbi ?

 2. kokerrocke, qe nuk frymezon dot as femijet e tu. Kalbesire politike. Na e shpifet, dilni akoma e muk ju vjen zor. Funderrine turpi i ketij kombi. Njeri i degraduar pijanec i lodhur.
  Shko merr nje cop toke e punohe, se je bere si rraqe vjeter.

 3. Nuk besoj se ka njeri ne mend te sakrifikohet qe te kthehet te vjedhe ky ne Moniken. Se bashku me Berishen jane garancia me e forte qe hajdutet e rilindjet do vazhdojne te rrine ne pushtet

  1. Krristaqi me spirrro koleken ju trembenin me ameriken edvina ju tremb me berishen
   Spiunet kamonista po vdesin me 10mij lek pension
   Hajde ne ps

 4. Kur ne Spaç behej revolte zotrote spiunoje shoket te sigurimi i shtetit,lirine e kemi fituar ne’90ten dhe prandaj ju hodhem ne kosh te plehrave ty spiun dhe komunistin Sali…

 5. Te bejem edhe une kryeminister dhe president pastaj hidhem ne kosh o kar I kuq patronaxhist e loqelepires mavi

 6. Hahaha e thene nga nje spiun i sigurimit…. gjysma e atyre te Spacit jan denuar prej spiunave si puna Metes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *