• |
ide | kryesore

Honda kthehet zyrtarisht në F1: do të furnizojë motorin për Aston Martin

-Instant, Sport
Honda

Honda rikthehet në Formula 1, duke nisur nga viti 2026, kur do të bëhet furnizuesi zyrtar i Aston Martin. Pasi i tha lamtumirë Cirkusit në vitin 2021, edhe pse mbeti e përfshirë me një marrëveshje mbështetjeje për Red Bull, kompania japoneze pa në gatishmërinë e kampionatit për të përdorur karburante të qëndrueshme një mundësi të mirë për t’u rikthyer. Mercedes, në krah të Aston Martin që nga viti 2009, do të vazhdojë të furnizojë njësitë e fuqisë, marshet dhe sospensionet e pasmë deri në vitin 2025, për t’i lënë vendin shtëpisë Honda.


MIBE: “RAST PËR PRODHIMIN NË MASË”

Toshihiro Mibe, CEO i Honda, nënvizoi se kompania japoneze e ka mirëpritur sfidën e Formula 1 për të ecur drejt garave gjithnjë e më të qëndrueshme. Një parim në përputhje me vlerat dhe drejtimin që po ndjek vetë Honda. “Honda është një kompani që ka një histori të rëndësishme rritjeje – tha ai -. Ajo është përballur me sfida dhe fitore në nivel global. Me rregulloret e reja të vitit 2026, çelësi për të fituar do të jetë të kesh një motor elektrik kompakt, të lehtë dhe me fuqi të lartë. Me një bateri të aftë për të përballuar fuqi të rritur dhe të shpejtë. Ne besojmë se teknologjitë dhe njohuritë e fituara gjatë kësaj sfide mund potencialisht të aplikohen drejtpërdrejt në makinat tona të ardhshme elektrike të prodhimit në masë, si një model sportiv kryesor elektrik,” tha ai.


STROLL E WHITMARSH: “MEZI PRESIM”

Pronar i ekipit, Lawrence Stroll, tha se ishte entuziast për të patur në krah një partner të kalibrit të Honda, me të cilin Aston Martin ndan disa këndvështrime: “Ne ndajmë një drejtim, një vendosmëri, një ambicje të pandalshme reciproke për të qenë të suksesshëm në pistë. Honda është një titan në nivel global dhe suksesi i saj në motorsport shkon shumë larg. Është tepër mbresëlënëse. Rregulloret e reja për motorët e Formula 1 në 2026 përfaqësojnë një ndryshim të madh dhe të rëndësishëm”, nënvizoi Martin Whitmarsh, CEO i grupit Aston Martin Performance Technologies. “Ne kemi besim se mund ta përballojmë me sukses së bashku me partnerin tonë strategjik Aramco. Mezi presim hapjen e një bashkëpunimi drejt një qëllimi të përbashkët. Angazhimi ynë i ardhshëm me Honda është një nga pjesët e fundit të enigmës që hyn në planet ambicioze të Aston Martin në Formula 1”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *