• |
ide | kryesore

Inter përballë Fiorentinës në finalen e parë absolute mes tyre: finalja e Kupës së Italisë në statistika

-Instant, F1, Sport
Inter

Inter e Fiorentina do të luajë në mbrëmje finalen e Kupës së Italisë. Një trofe në lojë mes dy skuadrave në formë e që janë gjithashtu në finalet e kompeticioneve europiane në të cilat morën pjesë. Në këtë pikë statistikat janë shumë të rëndësishme.


STATISTIKAT

– Kjo do të jetë finalja e parë mes Fiorentinës dhe Inter duke marrë parasysh të gjitha garat.
-Ka 13 precedentë mes Fiorentinës dhe Inter në Kupën e Italisë dhe bilanci është në ekuilibër të përsosur. Pesë fitore për secilën palë dhe tre barazime për të kompletuar tablonë. Edhe pse zikaltrit kanë fituar gjithmonë në katër ndeshjet e fundit. Suksesi i fundit Viola daton në 27 shkurt 1996 (1-0 në ndeshjen e kthimit).
– Kjo do të jetë finalja e 15-të e Inter në Kupën e Italisë. Vetëm Juventus (21) dhe Roma (16) kanë më shumë në historinë e turneut.
– Fiorentina do të luajë finalen e saj të 11-të të Kupës së Italisë, e fundit daton në sezonin 2013/14 (humbja 1-3 kundër Napolit). Viola mund të ngrejnë trofeun e parë që nga edicioni 2000/01 (1-0 në ndeshjen e parë dhe 1-1 në ndeshjen e dytë në ndeshjen me dy ndeshje kundër Parmës).
-Inter mund të fitojë trofeun e 9 të Kupës së Italisë, duke barazuar Romën në vendin e dytë të skuadrave me më shumë fitore në turne (Juventusi i pari me 14). Në rast të suksesit të Fiorentinës, ata do të ngjiten në kuotën 7 në Kupën e Italisë, duke arritur Lazio në vendin e katërt.
-Për herë të dytë në historinë e saj, Fiorentina do të luajë dy finale në një sezon të vetëm (më 7 qershor do të përballet me Ëest Ham në Ligën e Konferencës). E para daton në 1960/61, kur fitoi të Kupën e Kupave kundër Rangers dhe Kupën e Italisë kundër Lazios.
– Interi do të luajë tre finale në një sezon (Superkupën e Italisë që tashmë e fitoi më 18 janar, Kupën e Italisë më 24 maj dhe Ligën e Kampionëve më 10 qershor) për herë të parë që nga 2010/11, kur ata luajtën në katër dhe fituan tre (Superkupën e Italisë, Kupën e Italisë dhe Kupën e Botës për Klube).
– Kjo do të jetë finalja e tetë e Simone Inzaghit si trajner në të gjitha garat. Pasi humbi finalen e tij të parë me Juventusin në Kupën e Italisë në vitin 2017, trajneri piacentin fitoi gjashtë të ardhshmet – duke përfshirë tre në krye të Inter (dy herë Superkupën e Italisë dhe një Kupën e Italisë).
– Kjo do të jetë finalja e dytë radhazi e Inter në Kupën e Italisë, pas suksesit të sezonit të kaluar (4-2 kundër Juventus). Zikaltrit kanë fituar raundin e fundit të turneut në tre rastet e fundit. Humbja e tyre e fundit daton në edicionin 2007/08: 1-2 kundër Romës, edhe në atë rast më 24 maj.
– Pas suksesit të vitit të kaluar kundër Juventus (4-2), Interi mund të fitojë Kupën e Italisë për dy sezone radhazi, për herë të parë që nga 2009/10 dhe 2010/11.
-Lojtari i fundit i Fiorentinës që shënoi në një finale në të gjitha garat ishte Juan Manuel Vargas më 3 maj 2014 kundër Napolit në Kupën e Italisë.
-Lautaro Martínez ka shënuar në dy nga katër finalet e luajtura për Inter në të gjitha garat. E kur argjentinasi ka gjetur golin, zikaltrit kanë fituar gjithmonë (të dyja në Superkupën e Italisë: 12/01/2022 kundër Juventus dhe 18/01/ 2023 – Milan).
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *