• |
ide | kryesore

Netflix paralajmëron përdoruesit: Fjalëkalimi nuk mund të shpërndahet

F1, Stil


Të martën, Netflix bllokoi shpërndarjen e fjalëkalimeve në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 100 vende të tjera, duke paralajmëruar përdoruesit se llogaritë e tyre nuk mund të shpërndahen falas jashtë familjes.

Netflix tha se po dërgonte email për shpërndarjen e fjalëkalimeve për klientët në 103 vende dhe territore. Emailet thonë se një llogari Netflix duhet të përdoret vetëm në një familje. Klientët që paguajnë mund të shtojnë një anëtar jashtë shtëpisë për një tarifë shtesë.

Ka të ngjarë që platforma të jetë duke përdorur vendndodhjen gjeografike të një personi, siç përcaktohet nga adresa IP e çdo pajisjeje të lidhur me internetin, për të kuptuar se cilët njerëz konsiderohen si anëtarë “familje” që jetojnë së bashku.

Njerëzit mund të shtojnë nën-llogari për deri në dy persona me të cilët nuk jetojnë, ku secili do të ketë profilin e tij, rekomandime të personalizuara dhe fjalëkalimin personal.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *