• |
ide | kryesore

Video/ Goli spektakolar i Enciso barazon atë të Foden: De Zerbi ndalon Guardiolën e feston Europa League

-Instant, Sport, Video
brighton


Pas elozheve reciproke të Pep Guardiola e Roberto De Zerbi, Brighton dhe Manchester City dhanë një shfaqje të mrekullueshme në stadiumin Amex. Përfundoi 1-1, me golin fantastik të Enciso që barazoi Foden, por rastet për shënim ishin të shumta. Barazimi i çon Citizens në 89 pikë, +8 ndaj Arsenal dhe i bën Seagulls të festojnë: De Zerbi dhe ekipi i tij kualifikohen zyrtarisht në Europa League.

“Roberto De Zerbi është një nga trajnerët më me ndikim të 20 viteve të fundit”. Ishin mendimet dhe fjalët e Pep Guardiola para ndeshjes Brighton-Manchester City, një ndeshje që i dha jetë një shfaqjeje autentike. Barazimi 1-1 vlen Europa League për trajnerin italian, por pati mjaft mundësi për gol në ‘Amex’. Kampionët e Anglisë e nisën fuqishëm menjëherë, duke shkruar pranë golit me Haaland. Seagulls u kundërpërgjigjën në minutën e 20′ me shtyllën e Ëelbeck, por rrezikuan shpërthimet e norvegjezit, i ndaluar këtë herë nga Steele. Goli i merituar i Manchester City erdhi në minutën e 25′, por nuk mban nënshkrimin e golashënuesit më të mirë të Premier League (36 gola). Haaland mori pasimin e Mahrez dhe shërbeu për Foden. Anglezi mund vetëm të shënonte në portën e zbrazët dhe të arrinte shifrën 11 gola. Reagimi i Brighton ishte i menjëhershëm, me golin e Mitoma të anuluar për një prekje me dorë. Ortega, portieri i dytë i Citizens nuk bëri dot asgjë në minutën e 38′, kur Enciso lëshoi një goditje të fuqishme dhe të pandalshëm.

Në pjesën e dytë Manchester City e nisi shumë më mirë, me një shans për Gündoğan dhe të sapofuturin Palmer. Guardiola gjithashtu aktivizoi Julián Álvarez dhe sulmoi me dy përpara. De Zerbi u përgjigj me Mac Allister i cili (ndoshta) luajti ndeshjen e tij të fundit në Amex Stadium. Ortega shpëtoi tentativën e Mitoma dhe Estupiñán iu afrua një tjetër eurogoli. Në anën tjetër, ndërkohë, Haaland nuk gaboi, por goli me kokë i norvegjezit në minutën e 78′ u anulua për një faull të Colëill. Në fund, Guardiola përfundoi pa qendërmbrojtës të rolit, pas dëmtimit muskulor të Stones, dhe ndeshja u vu në gjumë. 1-1 në Amex Stadium që bën të festojë Brighton, matematikisht në Europa League. Seagulls janë tani të paarritshëm nga Aston Villa (+4), të cilën do ta sfidojë në ndeshjen e fundit. Manchester City shkon në 89, tani +8 ndaj Arsenal.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *