• |
ide | kryesore

5 zbulime tronditëse nga dokumentari i Tina Turner

Paparazzi, Slider


Të mërkurën, bota humbi këngëtaren Tina Turner në moshën 83-vjeçare. Krijuesja e hitit “What’s Love Got To Do With It” u nda nga jeta në Zvicër, ku kishte jetuar vitet e fundit.

Gjatë gjithë karrierës së saj mori 12 çmime Grammy dhe shiti më shumë se 100 milionë disqe në mbarë botën. Por megjithëse karriera e saj i solli sukses të jashtëzakonshëm, ajo luftoi një jetë personale të trazuar, e cila u detajua në një dokumentar me dy pjesë të marsit 2021 HBO.Dokumenti, i titulluar thjesht “Tina”, u shfaq premierë dy vjet para vdekjes së saj dhe u nominua për tre çmime Emmy.

Këtu janë disa nga zbulimet më tronditëse nga “Tina”.

1.Dokumentari i sinqertë dhe i përzemërt shënoi një lamtumirë për fansat e saj dhe ata që kanë qëndruar pranë saj ndër vite.

“Vëmendja nuk është më interesante për të”, tha Martin për The Post vitin e kaluar. “Ajo punoi për 60 vjet – dhe tani ajo ka mbaruar duke  kujtuar vazhdimisht traumat e  së kaluarës.” Ai mbuloi thellësitë e jetës së saj, duke përfshirë të mirën, të keqen dhe të shëmtuarën – veçanërisht marrëdhënien e saj me Ike Turner, i cili vdiq nga një mbid0zë dr0ge në 2007. Ajo pësoi një sërë sëmundjesh më vonë në jetën e saj, duke përfshirë një goditje në tru dhe kancer, si dhe dështim të veshkave që kërkoi një transplant në 2017.

 

2. Turner pretendoi se nëna e saj, Zelma Priscilla, ‘nuk e pëlqente’ atë
Në dokumentar, Turner pohoi se nëna e saj, Zelma Priscilla, “nuk ishte e sjellshme” dhe “nuk e pëlqente”. Nëna e saj u largua kur Turner ishte vetëm 11 vjeç.Më vonë ajo u ribashkua me nënën e saj kur u bë e famshme – por kjo ende nuk dukej se ishte e mjaftueshme për Priscilla-n. “Ajo nuk më donte, nuk donte të ishte rreth meje, edhe pse donte suksesin tim.

3. Turner detajoi fillimet e marrëdhënies së saj abuziive me Ike Turner

Në vitin 1957, Turner u takua me Ike Turner ndërsa ishte në një klub nate në St. Louis, gjë që shënoi fillimin e marrëdhënies së tyre të trazuar. “Ai më rrahu me këpucë,” tha Turner në dokument.Në atë kohë, ajo ishte shtatzënë me djalin e saj, Ronnie.“Ky ishte fillimi i torturës. Të dy u martuan në vitin 1962 dhe ajo tha se dhuna nga Ike vetëm sa vazhdoi të rritej. Në vitin 1976, ata të dy u ndanë përgjithmonë – Tina kishte “dalur jashtë” dhe ishte fshehur në një hotel Ramada pasi ai dyshohej se e kishte rrahur atë.

4. Ajo e urrente këngën e saj hit, “What’s Love Got to Do With It”, kur e dëgjoi për herë të parë
Turner zbuloi në dokumentar se ajo në fakt urrente një nga këngët e saj më të famshme, “What’s Love Got to Do With It”, kur e dëgjoi për herë të parë.

5. Turner gjeti përsëri dashurinë me Erwin Bach 
Dokumentari lejoi gjithashtu një paraqitje të shkurtër të jetës së saj me bashkëshortin dhe producentin e muzikës, Erwin Bach, në Zvicër.Ajo e takoi atë teksa po vizitonte Evropën në moshën 46-vjeçare dhe të dy u martuan në vitin 2013.

 


1 Comment

  1. BURRI I TINA TURNER,DO KETE QENE ME ORIGJINE SKRAPARLLI,PASI ATA USHTROJNE DHUNE TE TILLE. FAMILJET SKRAPARLLIJE JANE TE LINDUR PER DHUNE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *