• |
ide | kryesore

Flet Berisha: Në Shkodër u shpërndanë 12 milionë euro për të blerë vota

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar humbjen e koalicionit “Bashkë fitojmë” në bashkinë e Shkodrës në zgjedhjet e 14 majit. Ai tha se opozita dhe kandidati i saj në kryeqendrën e veriut ishin 14% para, por ishte ndërhyrja e qeverisë dhe përdorimi i bandave kriminale në blerjen e votave që deformuan vullnetin e qytetarëve. Berisha tha se fisi i Bajrave dhe 4 banda që ishin bërë bashkë në Shkodër kanë shpërndarë 12 milionë euro për të blerë votat.


“Në Shkodër, poll-et tona dhe poll-et e kundërshtarëve tanë, dilte me 12-14% përpara për ne. Përveç këtyre poll-eve, vetë kandidati kishte një organizatë sondazhesh nga Kosova e cila konfirmonte të njëjtat rezultate. Tre ditë para zgjedhjeve, socialistët në mjediset e tyre të brendshme deklaronin se e mbyllëm Shkodrën.


Informacionet e mia ishin këto, fillimisht i dërguan 2 milionë euro bandës kryesore, Bajrave për t’i shpërndarë. Nuk patën efektin që donin. Dhe më pas kanë dërguar 10 milionë euro. Kanë unifikuar në veprimtari kriminale 5 banda nga Dajçi në Dobraç dhe i kanë vërsulur duke ndarë para dhe rrëmbyer votat për qeverinë.

Para kësaj situate unë i kërkova Akil Krajës, drejtorit të kandidatit që do të instalohesh ditën e votimit në Velipojë sepse Pëllumb Gjoka, një problematik me një seri akuzash të rënda, por që thuhet se lan paratë e Olsi dhe Edi Ramës do të bëjë gjithçka për të ndërhyrë.

Akili shkoi në Velipojë. Qendra e votimit ishte me 4-5 banditë te dera me tatuazhe dhe zinxhirë floriri, vinte zgjedhësi e prisnin te dera, u hidhnin dorën në krah, i thonin diçka në vesh, e shoqëronin brenda dhe e prisnin derisa largohej. BMW e fundit e Pëllumb Gjokës pothuajse nuk kishte zënë derën e QV-së. Pëllumbi kishte shpërndarë njerëzit me makina me targa të huaja dhe e kishte vënën nën kontroll”, – tha Berisha në një intervistë në Syri TV. ©LAPSI.al


5 Comments

  1. Doni ti beni gropen opozites.
   Krihini bishtin berishes.
   Ke te drejt berish ashtu eshte. Ti ke te drejt, ti vodhen.
   Ti nuk ke faj.
   Fajin e kan ata.
   Ti fitove.
   Lum si ne qe te kemi.
   Ne me ty do fitojm.
   Vazhdo ec perpara.
   E sigurt qe heren e tjeter ti do ju tregosh vendin atyre.
   Pa ty ne nuk jetojm dot.
   Etje etje…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *