• |
ide | kryesore

Video/ E bujshme në Bundesliga: harakiri i Dortmund, Bayern kampion i Gjermanisë në minutën e 89′

-Instant, F1, Sport, Video
Dortmund

Epilog i pabesueshëm në Bundesligë: Bayern Munich është kampion i Gjermanisë për të njëmbëdhjetin vit radhazi. Bavarezët fituan 2-1 në Këln falë golave të Coman (8′) dhe Musiala 89′ (barazoi përkohësisht Ljubicic me penallti në minutën e 81′) dhe përfituan nga harakiri i bujshëm i Dortmund. Borussia barazoi 2-2 në shtëpi me Mainz dhe përfundoi i dyti me diferencë golash. Union Berlin e mbyll i katërti dhe në Ligën e Kampionëve, Shalke ra nga kategoria.


KOLN-BAYERN MUNICH 1-2

Finale e pabesueshme në Bundesligë. Goli i Musiala në minutën e 89′ i dha titullin kampion Bayern Munich. Bavarezët mundën 2-1 Koln dhe fituan Meisterschale-n e tyre të njëmbëdhjetë radhazi me diferencë golash (+54 kundër +39 të Dortmund). Ndeshja nisi menjëherë mirë për skuadrën e Tuchel, që kaluan në avantazh në minutën e 8′ falë Coman, me asist të Sané. Para pushimit ish-lojtari i City mund të dyfishonte, por goli u anulua për pozicion jashtë loje. Në pjesën e dytë, Koln sulmoi në kërkim të barazimit dhe e gjeti në minutën e 81′, duke i dhënë shpresë Dortmund. Penalltia e Ljubicic e bëri rezultatin 1-1. Pikërisht kur titulli duket se u bë verdhë e zi, Musiala në minutën e 89′ përfitoi nga asisti i Gnabry dhe shënoi 2-1 që vlen titullin. Ky është titulli numër 33, i njëmbëdhjeti radhazi. Tuchel shpëton sezonin duke fituar të paktën Bundesligën, pas dështimeve në Champions League dhe Kupën e Gjermanisë.


BORUSSIA DORTMUND-MAINZ 2-2

Dortmund

Borussia Dortmund zgjedh mënyrën më të pabesueshme për të humbur Bundesligën. Në Signal Iduna Park, në fakt përfundoi 2-2 me Mainz që nuk kishte asnjë objektiv. Një rezultat i cili i kombinuar me 2-1 e Bayern ndaj Koln, vlen një harakiri të bujshme, duke qenë se verdhezinjtë arritën në ndeshje me 2 pikë avantazh. Në vend të kësaj, në minutën e 15′ Hanche-Olsen zhbllokoi sfidën për miqtë dhe katër minuta më vonë Haller humbi barazimin e mundshëm nga pika e bardhë. Në minutën e 24′, për më tepër, Onisiwo dyfishoi epërsinë, kështu që tashmë pas pjesës së parë ishte 0-2. Si të mos mjaftonte kjo, në minutën e 40′ Adeyemi doli jashtë dhe hyri Marco Reus. Në fillim të pjesës së dytë Terzic futi Moukoko për Wolf në përpjekje për të rikuperuar disavantazhin e dyfishtë. Një lëvizje që rezultoi vetëm pjesërisht e suksesshme, duke qenë se në minutën e 69′ Guerreiro ngushtoi rezultatin në 1-2, ndërsa Süle barazoi në shtesë. Dortmund humbi mundësinë për të fituar titullin e nëntë dhe përlotet hidhur, i dëshpëruar për shansin e bujshëm të humbur.

GARA CHAMPIONS

Goli i Khedira në minutën e 81′ është më i rëndësishmi në historinë e Union Berlin. Në fakt ai vlen 1-0 ndaj Werder Bremen dhe sigurinë e vendit të katërt që të çon në Champions League. Kryeqytetasit fituan duelin kokë më kokë kundër Freiburg, që humbi 2-1 në Eintracht Frankfurt, duke shpërdoruar epërsinë e Grifos para pushimit. Në harkun e 8 minutave, në fakt, Kolo Muani (83′) dhe Dina Ebimbe (91′) përlotën Freiburg, që duhet të kënaqet me Ligën e Evropës.

MBIJETESA

Skuadra e dytë që zbret drejtpërdrejt së bashku me Hertha Berlin është Schalke, që u rrëzua 4-2 në fushën e Leipzig dhe mbeti e parafundit. Laimer dhe Nkunku çuan menjëherë në avantazh ekipin vendas në 2-0 brenda 19 minutave. Më pas autogoli i Kaminski dhe Orban i dha shpresë klubit të Gelsenkirchen. Për të mbyllur ndeshjen menduan Poulsen dhe sërish Nkunku. Në play-off, do të shkojë Stuttgart, që barazoi 1-1 me Hoffenheim, duke iu përgjigjur në minutën e 80′ me Tomas avantazhit të miqve me Bebou (75′). Shpëton ndërkohë Bochum, që bëri arritjen duke mposhtur 3-0 Leverkusen duke siguruar qëndrimin në Bundesligë falë 7 pikëve në 3 ndeshjet e fundit. Augsburg gjithashtu arriti objektivin pavarësisht humbjes 2-0 nga Borussia Mönchengladbach.

Bundesliga Germany

Bochum 3-0 Bayer Leverkusen
Borussia Dortmund 2-2 Mainz
Borussia Monchengladbach 2-0 Augsburg
Eintracht Frankfurt 2-1 Freiburg
FC Cologne 1-2 Bayern Munich
RB Leipzig 4-2 Schalke 04
Union Berlin 1-0 Werder Bremen
VfB Stuttgart 1-1 Hoffenheim
Wolfsburg 1-2 Hertha BerlinLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *