• |
ide | kryesore

Berisha: Albanologjia në varësi të Gjinushit, akt anti-kombëtar

Arkiva, Lajme, Të fundit
Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot ndaj një projektvendimi që po përgatit qeveria për shkrirjen e Akademisë së Albanologjisë dhe bashkimin e saj në Akademinë e Shkencave.


Berisha shkruan se ky është një akt antikombëtar dhe antiligjor i kryeministrit Rama.


Statusi i Berishës: 

Shkrirja e Akademisë Albanologjike, një akt antikombëtar e antiligjor i Edi Ramës.

Të dashur miq, Edi Rama po ndërmerr një sulm të hapur kundër albanologjisë, gjuhës shqipe, shkencave të etnogjenezës, identitetit tonë kombëtar. Ai në kundërshtim me ligjet e Arsimit të Lartë dhe të Akademisë së Shkencave ka përgatitur me ministren e tij të arsimit një vendim për shkrirjen e Akademisë Albanologjike, qendrave dhe instituteve të saja dhe dorëzimin e tyre tek Skendër Gjinushi.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë vendim antishqiptar dhe antiligjor të Edi Ramës si një goditje asgjësuese për studimet e gjuhës shqipe, shkencave të etnogjenezës dhe kërkoj anullimin e tij të menjëhershëm.5 Comments

 1. He me te lumt o sali.
  Vetem ti ua ben rrup sup ketyre komunistave.
  Qe kur e more ti partin. Rama eshte zhdukur. Kush e di se ne c vrim miu eshte futur.
  Gjith socialistet po dridhen nga frika tani. Kurse demokratet ju eshte bere zemra mal dhe kranar qe po ven nga fitorja ne fitore.

  1. O injorant kush esht zhdukur mo idjot ca sajon historira te kota o mster kush ka frik prej jush more mostra te ndyre oji thot surrati jot se po na e ban rrup sup saliu neve komunstave o pika kush flet per komunist ju po ke ne socjalistet komunizmi esht zhdukur kurse te ju akoma qendron dhe esht pikerisht saliu jot o tru shplar qysh thua ti mo qe kur ka marr saliu partin Rama esht zhdukur ku e pe ti ne enderr çfar pratie ka saliu partin e surratit tend partin qe ja ka dhen ilir metes se vet saliu nuk ka as vule por per te mbajtur partin u martua me ilir meten e pe ti more injorant sa thell humbet ne 14 maj ne gjith shqiperin moret nje humbje te turpshme dhe surrati jot thot se po dridhen socjalistet o pika nga ju nga ju nuk dridhen as pulat ne kotec jeni ber lolo saqe jetoni vetem me endra mbajeni mend sa thell do humbisni ne 2025 to humbisni dhe me thell se kaq vetem me 4 depotet do hyni ne parlament jeni komplet cop cop vetem me endrra jetoni

  2. O injorant o shpellar i ndyre i sali non grades ke ngaterruar termin ne fakt ju po shkoni nga humbja ne humbje

 2. Anti kombetar je ti o sali ti dhe soji juaj keni ber nje ser shkeljesh ligjore nje paqaure qe ju nuk keni as fytyr dhe as surrat te flisni ju vetem shpfni genjeni mashtroni hidhni balt sajoni historira sipas oreksit tuaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *