• |
ide | kryesore

F1/ Verstappen mbetet princi i Monakos: në podium Alonso e Ocon, Ferrari tradhëtohet nga shiu

-Instant, F1, Sport, Video
Verstappen

GP e Monakos edhe një herë kurorëzon Max Verstappen si princ në Monte Carlo. Holandezi triumfoi në cirkuitin e tij “të shtëpisë” në një garë pa histori. Në fakt, gara e shtatë e sezonit të F1 shkon për holandezin, me Aston Martin të Alonso dhe Alpine të Ocon që e ndjekin në distancë. Të dy makinat Ferrari mbeten jashtë podiumit, me Leclerc dhe Sainz që përfunduan në vendin e gjashtë dhe të tetë. Piloti nga principata u parapri nga Mercedes i Hamilton dhe Russell, ndërsa Gasly u vendos midis dy SF-23. Në fund, shumë pikëpyetje, me shiun që vuri në vështirësi disa pilotë, por me një Verstappen që nuk u tremb kurrë për suksesin përfundimtar.


Dy gara në një, por me të njëjtin rezultat. Në fakt, para dhe pas shiut, në Monte Karlo nuk kishte asgjë për të bërë për ndjekësit. Max Verstappen dhe Red Bull nuk lanë asnjë shans në pistë. Para shiut, në fakt, 53 xhiro të drejtuara me mjeshtëri nga holandezi, që tregoi se njeh mirë kthesat e rrugëve të Principatës, shtëpia e tij e dytë. Një garë e patëmetë që çoi në konsumimin e gomave mesatare, të ndryshuara vetëm me të ndërmjetme, pikërisht kur RB19 e tij nuk mund të duronte më. Një GP që përfundoi me një epërsi të bujshme, plot 27 sekonda, ndaj Alonso që kishte ëndërruar të rikthehej në shkallën më të lartë të podiumit.


PODIUMI

E pas Verstappen, ndodhi gjithçka. Aston Martin në fakt shpresoi gjatë dhe Alpine i Ocon e tentoi goditjen, por askush nuk ishte në gjendje të mbante hapin me holandezin. E me shiun gjithçka mbeti në balancë për disa xhiro, me pilotët që gabonin dhe rrezikonin shumë. Russell e ka të qartë këtë, i pesti pas Hamilton dhe i penalizuar me pesë sekonda, por edhe Ferrari. Në fakt, me Leclerc që përfundoi i gjashti përpara Gasly, Kokëkuqja bëri gjithçka për të mbajtur pozicionet e para. Por mes ngadalësimeve për shkak të shiut dhe disa rrotullimeve që ndodhën para numrit 16, në fund ishte Mercedes që shënoi më shumë pikë.

KAPITULLI SAINZ

Një kapitull më vete për Sainz, me spanjollin që u përpoq disa herë të befasonte Ocon në pistë, por më pas u dorëzua. Në fillim të garës, pas një tentative për parakalim, të dy patën edhe një kontakt. Francezi doli më mirë duke marrë më pas vendin e tretë. Piloti i Ferrari, i lindur në Madrid, me anësoren të dëmtuar, u detyrua të rindërtonte garën e tij. Gjithësesi gara e Sainz për pak sa nuk përfundoi me një fërkim me murin që për fat të mirë nuk shkaktoi dëme në SF-23 të tij.

Më pas në zonën e pikëve përfunduan McLarens e Norris dhe Piastri, të ndjekur nga Alfa Romeo e Bottas, Alpha Tauri e De Vries dhe Alfa tjetër e Zhou. Zhgënjim për Albon dhe Tsunoda, me japonezin protagonist të një zgjatje në finale që shkaktoi edhe flamurin e verdhë. Perez, i cili e nisi nga prapa, përfundoi i 16, me Verstappen që më pas u shkëput nga meksikani 39 pikë për Botërorin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *