• |
ide | kryesore

(PAMJET) Ushtarët e NATO-s të plagosur, ç’ndodhi në përleshjet me serbët e Kosovës

Arkiva, Kryesore, Lajme
KFOR, Italia

Ka kaluar në përleshje fizike dhe sulme të ndërsjellta protesta në veri të Kosovës, me pasojë disa të plagosur nga KFOR, misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë. Situata degradoi në Zveçan, kur ushtarët e NATO-s kërkuan hapjen e rrugës pranë komunës, ndërsa protestuesit bllokuan lëvizjen dhe vunë si kusht largimin e policisë të Kosovës.


Videot më poshtë kanë qarkulluar në rrjetet sociale dhe tregojnë momentet e përleshjeve, që përfunduan me disa ushtarë të plagosur dhe arrestime në radhët e serbëve.


Pamjet më poshtë tregojnë disa ushtarë të shtrirë në tokë, në pritje të ndihmës së parë. Ata janë të rrethuar nga forcat e tjera të KFOR, që përleshen me protestuesit. Në filmime duket se zona është e mbushur me gaz lotsjellës dhe përreth ka zjarr dhe tym.

Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë”, ishte paralajmërimi që dha KFOR para ndërhyrjes.

Misioni njoftoi për 25 ushtarë të plagosur nga KFOR dhe foli për “sulme të paprovokuara” nga ana e serbëve.

“Duke iu kundërvënë turmës, disa ushtarë të kontingjentit italian dhe hungarez të KFOR-it ishin objekt i sulmeve të paprovokuara dhe plagëve të marra trauma me thyerje dhe djegie nga shpërthimi i mjeteve ndezëse”, thuhet në njoftimin e KFOR. Përplasja në Zveçan ndodhi pasi forcat paqeruajtëse kërkuan nga përfaqësuesit të Listës Serbe që të mundësojnë lëvizjen e tri automjeteve të Policisë së Kosovës. Brenda automjeteve ishin policët që kërkonin hynin në ndërtesën e komunës së Zveçanit.

Policët në automjete qëndronin aty që prej orëve të para të mëngjesit. Kërkesa e KFOR u kundërshtua nga protestuesit serbë, që kërkonin të mbanin godinat e komunave të rrethuara.

Më herët protestuesit serbë kanë vendosur mbishkrime të simbolit rus të luftës në Ukrainë mbi automjetin e KFOR-it amerikan në Zveçan.

Simboli “Z”, që serbët kanë vendosur në automjetet e KFOR-it, përdoret nga ushtria ruse në Ukrainë.

Reagimet pas dhunës në Zveçan

Albin Kurti zhvilloi një takim me ambasadorët e vendeve perëndimore gjatë pasdites, të cilët më herët e kanë kritikuar. “Një kujtesë e errët” i quajti Kurti mbishkrimet në mjetet e KFOR dhe të mediave në veri.

“Mbishkrimet ultra-nacionaliste serbe mbi automjetet e NATO-s janë një kujtesë e errët në Kosovë. Ne mbrojmë paqen dhe sigurinë”, ka shkruar Kurti në Tëitter.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha se pas acarimit të situatës qëndron Aleksandër Vuçiç, i cili në anën tjetër doli në një konferencë dhe u bëri thirrje protestuesve të mos përplasen me NATO-n.

“Nëse pushtuesi shqiptar qëllon, atëherë situata do të jetë ndryshe”, tha ai, ndërsa ka dhënë urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake në nivelin më të lartë.

Situata në veri të Kosovës nuk ka mbetur jashtë vëmëndjes së Rusisë. Shefi i diplomacisë ruse, Lavrov foli për një situatë të rrezikshme. “Një ‘Big Bang’ i madh po shpërthen në qendër të Europës, pikërisht në vendin ku në vitin 1999 NATO kreu agresion kundër Jugosllavisë duke shkelur çdo parim të imagjinueshëm të Aktit Final të Helsinkit dhe dokumenteve të tjera të OSBE-së. Situata është alarmante” tha Lavrov.

Protestuesti serbë mbështetës të “Listës serbe” protestuan në tre komunat veriore Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Kryetarët e dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit – të gjithë shqiptarë – u kundërshtuan nga serbët lokalë.

Krerët e mëparshëm të katër komunave në veri, Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Zveçanit dhe Leposaviqit u dorëhoqën pas vendimit për targat, por “Lista Serbe” i bojkotoi zgjedhjet në këto komuna./Lapsi.al37 Comments

 1. E patë tani o Evropa kurv se kush janë serbët??!!! S’do qe keq ta pësonit më shum, duhet t’ju dhembi pak t’a njihni serbin më mirë.

 2. Vetem Enver Hoxha ju erdhi hakut ketyre rrobqirave Serb Po Amerika si mike e Sllaveve na shkaterroi cdo gje dhe na futi ne NATO qe te na kete nen kontroll dhe mo’s krijojme ushtrine tone dhe bashkim kombetar.Jemi I vetmi vend pa ushtrine ne Bote

    1. Fungahpuar jeni ju bythqirat e LGBT Amerikane qe ju nxorri Amerika me Tanga ne paradat gay.Ji qifsha demokracine ju.moterqirave te semaforeve ne Evrope

   1. Enveri.ja u mblodhi duke I bere presion Tito’s ti jepte Autonomine dhe duke cuar ushtrine ne kufijt gjate protestaveasive te Studenteve ne Prishtine ne vitin 1981..Ti hemgah spermene Side o bythqir vrime Shpelle I LGBT Amerikane

 3. Nuk shuhen gjakrat duke i bere presion viktimes. Serbet u trimeruan me shume kur perendimoret kritikuan Kurtin i cili zbatoi ligjet e kushtetutes se vendit te tij

  1. Shuhen.

   Vucic quajti kosovaret e Mitrovices, pushtues. Sic quan izraeli palestinezet e Gazes , te cilet i ka fut ne shtetrrethim.

 4. Nëse ka një politikan që e ka të shkruar në ballë parimin e Hitlerit “akuzo kundërshtarin për atë që sapo ke bërë vetë” ky është Saliu. Dhe këtë e di sot i madh e i vogël në katundin tonë.

 5. Imagjinoni sikur TERRORISTET serb, te ishin muslimane! Cfare do te ndodhte?! Do te behej nami, nuk do te mbeste lider, gazete, televizion deri ne Zululand, pa e pasqyruar gjeresisht, pa e denuar kete sulm “te terroristeve musliman”, kunder trupave paqeruajtese te NATO-s. Pse per keta derra, kriminele patologjik, vrrases te lindur, tregoni kujdes maksimal edhe kur ju vrasin, o NATO?! Kujtoni sesi veproi NATO, kur A.KURTI & Vetevendosja, protestoi PAQESISHT, ne Prishtine, ushtaret jevgjit rumune, te NATO-s, ekzekutuan me kenaqesi, paproblem, 4 protestues paqesore dhe te pa armatosur shqiptare. Nga buron kjo urrejtje ekstreme per shqiptarin apo vetem se quhet Muhammad dhe nuk quhet Millosh a Drago?! Derrat serbe, plagosin me kallash e molotov, 30 ushtare dhe NATO jo vetem qe nuk i neutralizon, TERRORISTET serb, jo vetem qe nuk e quan kete sulm te organizuar dhe te armatosur TERRORIST por me paturpesin me te madhe i ben thirrje autoriteteve shteterore kosovare qe te; “vetpermbahen”, te moszbatojne ligjet e Rep. Kosoves, te tolerojne TERRORIN serb, nje fjale e urte angleze thote: “asnjehere mos e vendos nje burre me shpatulla permurri”, KAQ!

 6. Ore Lapsi, jepni shkrimin (e kazanit!) Financial Times, qe ka bere per Shqiperine… Ta lexoje ai pederasti i gjate i suksesshem..se e majte eshte si gazette.. Sa per Kosoven, ka Ameriken mbas.. kshu qe mos u shqetesoni..

 7. Kur gjerat zhvillohen sipas interesit e drejta nuk ekziston keta tregues jan saktesi cmimi askush te mos ankohet sepse minjera arit ne mitrovic prej triliona dollaresh i ka nxitur te gjith per ta kapur ate ne ket rast shqiptaret duhet tregohen te zgjuar qe te mos perdoren si mish per top dhe per rastin kur mbizotron e drejta haku sejcili popull merr hakun

  1. Tamam atje është interesi.Minierat e Mitrovicës. Atë duan t’a perlajnë amerikanët prandaj sillen butë me serbët dhe fshikullon Kurtin e Kosovën.Duan ti japin atë që si takon serbëve që në rastin më të keq t’a kenë mirë dhe me ta pikërisht për minierat.

   1. nje arsye por edhe lobimet e soros per pasiguri ne rajon kane ndikim, cuni soros me vucic dhe ramen lobojne per vonesa per kosoven dhe statusin e saj. shpikin open balkan qe te relatavizojne serbine dhe vonojne kosoven, secili merr ate qe do, soros pasigurine dhe noi pazar diku , rama dhe vucic pushtetin. kosova e ha sa krahu, dhe bashke me te dhe shqiptaret edhe drejtpedrejte nga rama ne pushtet edhe nga terthorazi nga dobesimi i kosoves.

    soros ka kap elitat e pushtetit ne serbi dhe shqiperi ka kap dhe nje pjese te administrates ne usa dhe per cdo gje qe ka te beje me zoterimet e tij te ve cmimin qe do.

 8. “kritiket sezonale” pse heshtin? Si mundet ti kerkosh largimin Bashes ne 2017 pas humbjes katastrofike me 450 mije vota dhe jane fshehur tani pas 14 majit megjithese Berisha mori te njejtin rezultat? Ka nje pergjigje dhe per kete. Jane KCK qe duan nje vend pune prane Kryetarit e s’kane asnje parim moral e politik qe ti udheheqe!Kete gimin e meson salihu si te flase prandaj dhe Gimi loqja e majte e salihut se e loqja e djathe eshte Xixa

 9. Kjo eshte ashiqare loj e Rusis me Serbin. Perendimi nuk ka arsye te kapet me Kosoven qe mundohet per shtet ligjor, po te kuptoj qe ne serbet nuk flitet, vetem verpohet

  1. Politika e perendimit vepron me interesa jo arsye. Sigurisht Rusia ben loje ne dy krahet. E perdor rastin e Kosoves per Ukrainen, nga ana tjeter e denon Kosoven per Serbine

  1. je shume kar, qellimi ka qene dekonstruimi i ndikimit sovjetik pas luftes se dyte boterore. kudo ne bote, azi afrike europe amerike latine. diku ja kan dale sidomos ne europe ne rajone te tjera disi me ndryshe,

   ghadafi ishte mbeturine e mbeshtetur nga ruset. dhe nuk arriti te ripozicionohej, ashtu e hengri ghadafi, mubaraku . shpetoi al bashari i sirise , egjipti vuri nje gjeneral te ri dhe ja hudhi me aq.

   problemi nuk eshte nato por politikat e dobta te administratave amerikane demokrate te majta globaliste kryesisht, qe kane sjelle nje ndjenje antiamerikane kudo ne bote. dhe mosbesimi se fundmi edhe ne europe ku e dine te gjithe por nuk e thone me ze te larte.

   sa per serbet europe ja ka ngrit veseht qe pas luftes se pare boterore , dhe tani qe shtetet e europes kane dakordesi i kan fut gishtin dhe i thone rri urte ose shko me putnin qe do shkaterrohesh. dilema serbe qe nga 1990 ka qene si te balancojne hyrjen ne europe dhe te ruajne privilegjet e pamerituara te luftrave boterore. kta qe kan armet i kan thon jo dhe kan mbi nje dekade qe bejne terhiq e mos keput qe ndikohet per keq nga te njejtat administrata amerikane qe per hor te interave te tyre lobuese vonojne procese qe duhet te ishin permbyll.

   1. Te qifsha pederastet, pedofilat. Dhe bythzinjte e Amerikes. Ti nuk e kupton qe Perendimit mbaroi se eshte bere plot bythqira drogaxhinj dhe rraca Lara Lara. Te mbledhim.mendjen me Shqiptaret se Enverit gjithmone thoshte ME FORCAT TONA

 10. Kriza në veri të Kosovës është stërvitje Ofensivë 2023 Rusi-Serbi, paralelisht me Defender 2023.

  Sulmi i serbëve ndaj forcave të KFOR dhe Z-ja ruse si në Ukrainë është mesazh politik i Putinit, ndaj sulmet e paprovokuara janë preludi i “iluzioneve të humbura” se serbët mund t’i ndash nga rusët…

 11. Do të mjaftonte që forcat e KFOR-it të kapnin e të identifikonin nja 20 copë nga serbët me maska.
  Jam i bindur se gjysma e tyre janë rusët e formacionit famëkeq Wagner që kanë bërë në shumë vende të botës e në Ukrainë terror e krime të përbindëshme .
  Pjesa tjetër janë terroristë profesionistë të përgatitur në Beograd për kësij rastesh.
  Ndërkaq të tërheq vëmëndjen fakti se terroristët me maska, çuditërisht në mënyrë selektive kanë sulmuar e plagosur vetëm ushtarë italianë e hungarezë të KFOR-it.
  A mos ka të bëjë kjo me faktin se këto dy vende kanë aktualisht një qeverisje konservatore të djathtë ?

  1. Pse Amerika cfare berie Blackwater ne Afganistan, Irak, Sirli, Libi, Jemen, Somali dhe Palestine? Te dy rrobqirave Jane. Te dy ambicje kane. Duqite e medhaja kete mendesi kame

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *